Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

10. Temperatury

Teraz przejdziemy do tematu temperatur tego komputera. W trybie idle, zaraz po uruchomieniu komputer osiąga temperaturę 60 stopnii Celsjusza. Jest to problem związany z chłodzeniem SoC. po dodaniu małego wiatraka 4x4x1cm temperaturę udało się zbić o 17 stopni w trybie idle. Myślę że zastosowanie większego radiatora przyniósłby podobny efekt. Podczas benchmarku w 3DMark procesor osiągnął temperaturę 85 stopnii Celsjusza. Podobnie sytuacja miała się z grami. W grze Portal osiągnąłem 78 stopnii Celsjusza, a w Left4Dead2 89 stopnii. Przy przeglądaniu internetu, komputer nie osiągnął więcej niż 66 stopni.

11. Pobór energii

Pobór energii został określony poniższą tabelką:

Akcja Pobrana energia [W]
boot 6,6
idle 5,5 – 6,5
standby 5,5
3DMark 10,5
Portal 10,4
Left4Dead2 10,9
Przeglądanie internetu 8,1
Odtwarzanie filmów 1080p 9,0

Jak widać, na urządzenie tego typu, o tych możliwościach pobór energii nie jest wygórowany. Wiadomo, że opłatą za niski pobór energii jest mniejsza wydajność. Ale jako komputer do lekkiej pracy biurowej, czy przeglądania internetu jest wystarczający.

12. Jak wygląda sprawa użyteczności MinnowBoard Turbot ? 

Powyższe testy wykazały, że jest komputer stworzony do prostych zadań, ponieważ za duże obciążenie może spowolnić jego pracę. Lecz moim zdaniem, po dłuższym testowaniu ( :) ) ten komputer bez problemu będzie radzić sobie z przeglądaniem internetu, edycją prostych dokumentów tekstowych, oglądania filmów, odtwarzania muzyki, a nawet jak zaczniemy się nudzić to można i pograć w gry. Nie mniej jednak pierwsze dwa punktu mają swoje problemy. Z przeglądaniem internetu jest tak, że długo trwa załadowanie strony i nie jest to problem związany z prędkością internetu. Niestety małe zasoby komputera nie pozwalają na szybsze załadowanie się stron, ale gdy już strona się załaduje to możemy ją przeglądać w sposób płynny. Co do dokumentów tekstowych to mam na myśli problemy z większą ilością multimediów, takich jak dołączanie obrazków do plików (15 szt. i więcej). Z obróbką samego tekstu nie ma problemu. Przy przeglądaniu dużych plików PDF, np. 22MB komputer radzi sobie całkiem dobrze- przy szybkim przewijaniu stron co ok. 3-4 strony potrzebuje chwilę na doczytanie następnych stron, ale jak zaczniemy „normalnie” czytać PDF to płynnie doczytuje następne strony – testowane na magazynie TheMagPi numer 48.

Nie zapominajmy jeszcze o kwestii kart rozszerzeń do MBT. Przy dopłacie odpowiedniej kwoty możemy doposażyć komputer w dodatkowe rozszerzenia, o których wspominałem wcześniej. Przy ocenie tego komputera musimy pamiętać, że został on stworzy głownie dla maker’ów, którzy to wymyślają różnego rodzaju projekty, przy których często nieodłączną częścią jest programowanie.

Ciekawą kwestią jest brak sterowników dla peryferiów komputera. Tyle co kluczowe sterowniki do peryferiów są, tak pomniejsze są kompletnie nie obsłużone pod Windowsem.

Nie mniej jednak w najmniejszym stopniu nie upośledza to pracy komputera, lecz wygląda to nieprofesjonalnie.

13. Podsumowanie

Zatem gdy już wiemy z czym mamy do czynienia to możemy przejść do swoistego podsumowania. Zatem zacznij od wypunktowania wad i zalet tego sprzętu:

Zalety:

  • + architektura x86_64
  • + karta sieciowa 1000Mbps
  • + 8 pinów GPIO
  • + dodatkowy port rozszerzeń, pozwalający między innymi dodać porty mPCIe, mSATA
  • + port SATA2 obsługiwany bezpośrednio przez SoC
  • + port USB 3.0
  • + praktycznie bezproblemowa obsługa wcześniej wspomnianych multimediów (jak na tą klasę komputera)
  • + brak problemów pod linuksem, spotykanych pod Windowsem
  • + niski pobór energii
  • + przewidziane mocowanie na większe chłodzenie oraz gniazdo na wiatrak 5V

Wady:

  • – słabe chłodzenie
  • – brak wbudowanej pamięci eMMC
  • – brak wbudowanego Wi-Fi 
  • – brak analogowego wyjścia audio
  • – słaba wydajność pod Windowsem (lepsze osiągi notowane pod Ubuntu)
  • – brak sterowników dla niektórych peryferiów komputera pod Windowsem (patrz sekcja Nieznane Urządzenia w Menadżerze Urządzeń)

Moim zdaniem ten komputer nie jest zły jak na swoją klasę. Wiadomo, ma on parę niedociągnięć takich jak słabe chłodzenie, czy brak wbudowanego Wi-Fi, ale za to widzę duży potencjał tego komputera w asortymencie elektronika – wystarczy dodać monitor, komputer przykręcić z tyłu monitora, dodać myszkę i klawiaturę i można zacząć na nim programować pod mikrokontrolery, czy też przeglądać i tworzyć schematy. Kolejnym zastosowaniem jakie dostrzegłem w tym komputerze – o którym z resztą wspomniałem na początku – to serwer NAS. Mamy złącze ethernetowe 1000Mbps, gniazdo SATA i możemy stworzyć na własny, domowy użytek mały serwer danych.
Kwestię ceny zostawię do prywatnej oceny, ponieważ ciężko jest się uwarunkować do niej. Cena za testowaną wersje wynosi ok 120 Euro, a za wersję z procesorem Intel Atom E3845 160 Euro.
Podsumowując po testowaniu tego komputera mam odczucia zdecydowanie pozytywne, niż negatywne.

From this place, I would like to say thank you to the ADI Engineering and Intel Corporation for sending me this computer for tests.

 

Ocena: 7,5 / 10


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )