Jak zbudować drukarkę 3D część 1.: Jaką wybrać drukarkę ?

naglowek

Myślę, że to jest jedno z pierwszych pytań jakie się nam nasuwa, gdy już jesteśmy gotowi do budowy naszej drukarki. Jest ich dziesiątki wersji, niektóre lepsze, niektóre gorsze, a oczywiście nie chcemy zrobić jakiejś miernej drukarki. Dlatego warto sprecyzować co dokładnie chcemy od naszej drukarki. W tej części poradnika poruszę podstawowe kwestie przy wyborze drukarki, oraz przedstawię trzy drukarki, które według mnie są warte zainteresowania oraz przede wszystkim budowy. Zatem do dzieła ! :)

Kryteria wyboru drukarki

Wiele osób, początkujących, które chce zbudować drukarkę 3D nie wie dokładnie co od niej chce, oprócz tego, żeby drukowała. Podstawowa sprawa to pole robocze drukarki. Standardowo wynosi ona 200mm x 200mm w poziomie (X i Y) i ok. 170mm w pionie (zależy od głowicy). Takie pole zapewnia nam dużo miejsca do druku, lecz jego rozmiar możemy dobrać indywidualnie do naszych potrzeb, ale musimy uwzględnić też modyfikacje mechaniki drukarki, aby np. większy stół się zmieścił w konstrukcji drukarki.
Kolejna kwestia to rodzaje oraz średnica wykorzystywanego filamentu- materiału, który wykorzystujemy do druku. Dokładniej w tym punkcie chodzi o dobór odpowiedniej głowicy, ponieważ nie wszystkie głowice są przystosowane do wszystkich materiałów np. niektóre rodzaje nylonu potrzebują temperatury 260*C, gdzie dla głowicy z wkładką z PTFE jest niemal zabójcze, ponieważ wkładka ta może spuchnąć co spowoduje zablokowanie filamentu w głowicy. Dlatego polecam głowice full-metal, gdzie wszystko wykonane jest z metalu i można bez obaw drukować, każdym rodzajem filamentu.
Następnie przechodzimy do wyboru średnicy filamentu. Obecnie najpopularniejsze są dwie wersje: 1,75mm oraz 3mm. Nasuwa się zatem pytanie, którą wybrać ? Wybrałbym średnicę 1.75mm, ponieważ producenci filamentów, powoli odchodzą od starszej opcji 3mm. Według mnie filament 3mm jest dobry w przypadku gumy, ponieważ aż tak się nie wygina przed ekstruderem jak 1.75mm.
Podsumowując głowica typu Full-Metal na filament o średnicy 1.75mm będzie najlepszym wyborem na ten moment.
Tak właściwie to są jedyne kryteria wyboru drukarki. Oczywiście mamy wybór mechanik poruszania się osi, ale moim zdaniem, jeżeli drukarka jest dobrze zbudowana tzn. dokładnie, solidnie to tak właściwie sposób poruszania się osi nie ma większego znaczenia. Przejdźmy zatem do kolejnego etapu czyli wybór drukarki. Poniżej przedstawie „moich faworytów”, o każdej coś powiem oraz podam ich wady i zalety.

Prusa i3 Rework

Prusa_i3m_-_0_preview_featured
źródło: http://thingiverse-production-new.s3.amazonaws.com/renders/5c/11/46/d4/89/Prusa_i3m_-_0_preview_featured.jpg

Z polecanych prze zemnie drukarek ta jest zdecydowanie budżetowa lecz jakością druku, aż tak mocno nie ostaje od konkurencji. Nie posiada ona dużo elementów drukowanych przez co jej montaż nie jest aż taki trudny, jej elementami konstrukcyjnymi są pręty gwintowane. Pole robocze drukarki wynosi 200mm x 200mm x 200mm* (X Y Z). Podstawowa wersja prusy i3 była dosyć ruchliwa, ponieważ pion nie był w żaden sposób usztywniony, trzymał się tak mocno jak mocno był skręcony nakrętkami z podstawą. Natomiast jego następca nazwany Prusą i3 Rework, nie posiadał tego problemu, ponieważ pion był wsparty o podstawę. Moim zdaniem Prusa i3 Rework nie jest złą drukarką, ale zarazem nie jest czymś co na dłuższą metę będzie dobrym rozwiązaniem w postaci takiej jakiej jest. Można oczywiście samemu udoskonalić konstrukcję, ale przy prezentacji kolejna drukarki napiszę czemu nie warto.

 

 

Zalety:

  • tania
  • szybki montaż

Wady:

  • mało stabilna konstrukcja

 

Mendel90 w wersji 12mm

 

źródło: https://3dhubs.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/styles/printer_main_picture/hubs3dpublic/mendel90_0.png?itok=7-EPPYhy
źródło: https://3dhubs.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/styles/printer_main_picture/hubs3dpublic/mendel90_0.png?itok=7-EPPYhy

Ta drukarka jest zdecydowanie warta zainteresowania. Jest to konstrukcja solidna, posiada dwa razy więcej elementów drukowanych jej pole robocze wynosi 200mm x 200mm x 200mm* (X Y Z). Mendel90 jest o wiele bardziej stabilniejszy od przedstawionej wcześniej Prusy i3 Rework. Cenowo drukarki różnią się właściwie kosztem ramy (rama do Mendela90 kosztuje o ok. 50zł więcej od ramy Prusy i3 Rework), ale jej plany są dostępne w internecie, także właściwie jak mamy np. stare biurko 18mm to możemy nadać mu drugie życie. Drukarka jak wcześniej wspomniałem jest solidna, lecz z kolei jej solidność może być wadą dla niektórych, ponieważ jest duża i ciężka. Zdecydowanie można ją polecić na dłuższą metę do ciągłego drukowania.

 

 

 

 

 

 

Zalety:

  • stabilna, przemyślana konstrukcja
  • przy wielogodzinnym druku potrafi zachować wysoką dokładność

Wady:

  • czasochłonny montaż
  • gabaryt (wymiary i masa)

 

MendelMax 1.5

źródło: http://www.3dprinters-forsale.com/wp-content/uploads/2013/01/uploader-id-21-ohmeye_mm-5e5ca43a35b3196138e4505d482dd5f96fbaa5d9.jpg
źródło: http://www.3dprinters-forsale.com/wp-content/uploads/2013/01/uploader-id-21-ohmeye_mm-5e5ca43a35b3196138e4505d482dd5f96fbaa5d9.jpg

MendelMax jest z założenia drukarką, która swym wyglądem ma nie odstraszać. Konstrukcja ta jest również stabilna, nieco lżejsza od Mendela90, posiada podobną ilość części drukowanych, pole robocze wynosi 200mm x 200mm x 200mm* (X Y Z). Ta drukarka jest nieco droższa od swoich poprzedników, ponieważ jej konstrukcja to profile aluminiowe, które kosztują w granicach 200zł. Ruch osi Z jest realizowany na śrubach trapezowych, które dają nam lepszą kontrolę nad posuwem niż śruby metryczne, które znajdują się we wcześniej wspomnianych drukarkach (różnicy gołym okiem nie dostrzeżemy).

 

 

 


Zalety:

  • wygląd
  • stabilna, aluminiowa konstrukcja
  • mniejszy gabaryt od Mendela90

Wady:

  • cena profili aluminiowych

Podsumowanie

Jeżeli byłbym początkującym to bym się zastanawiał nad budową Mendela90 oraz MendelMaxa. Obie te konstrukcje różnią się właściwie wyglądem. Stabilność ich jest porównywalna, obie konstrukcje są przemyślane, także w moim odczuciu nie ma między nimi przepaści w postaci jakości druku. Tutaj można zadecydować faktem, która nam się bardziej podoba.


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )