w tej części poradnika dowiesz się jaki wybrać firmware do swojej drukarki. Jest to jakby nie patrzeć najważniejsza część poradnika z całej serii, ponieważ od firmware’u zależy jak drukarka będzie pracować. Zapraszam zatem do zapoznania się z procesem wyboru i konfiguracji firmware’u.
część 2.: Konfiguracja Stepsticków A4988
część 3.: Kalibracja ekstrudera i stołu
część4.: Konfiguracja Repetier-Host z silnkiem Slic3r
Aby nie pogubić się w naszym poradniku to podzielę go na części:
- Wprowadzenie, co to jest firmware ?
- Wybór firmware’u – Marlin czy Repetier ?
- Instalacja środowiska Arduino
- Wstępna konfiguracja firmware
- Ustawienie microsteppingu oraz obliczanie ilości kroków na mm dla osi X, Y, Z
- Odblokowywanie dodatkowych peryferii drukarki
- Wgrywanie oprogramowania
- Podsumowanie
1. Wprowadzenie, co to jest firmware ?
Firmware jest to oprogramowanie pokładowe urządzenia, które ma dostęp do wszystkich peryferii urządzenia – w tym przypadku drukarki- dzięki czemu potrafi ono zarządzać urządzeniem w sposób sprawny tzn. taki do jakiego zostało ono zaprojektowane. Czyli w prostych słowach jest oprogramowanie drukarki, które steruje jego pracą.
2. Wybór firmware’u – Marlin czy Repetier ?
Marlin oraz Repetier są to dwa rodzaje firmware’u, które w efekcie końcowym dadzą nam taki sam efekt- tzn. drukarka będzie działać. Zatem, który wybrać ? Większej różnicy nie ma. Tak na dobrą sprawę to Repetier bazuje na Marlinie zatem nie ma jakiejś wielkiej przepaści między tymi dwoma firmware’ami. Ze względu na to, że do swojej drukarki wgrałem Marlina i działa on bez zarzutów to przedstawię cały proces na Marlinie.
Firmware możemy pobrać repozytorium GitHub twórcy KLIK. Po prawej stronie znajduję się przycisk „Download ZIP”, klikamy, a następnie wybieramy miejsce na dysku gdzie ma się zapisać. Jak już się ściągnie to rozpakowujemy do folderu. Teraz przyszedł czas na środowisko Arduino.
3. Instalacja środowiska Arduino
Aby ten poradnik nie był za długi, a był zarazem czytelny to pokaże tylko skąd pobrać Arduino. Pobieramy środowisko Arduino ze strony producenta. Mamy do wyboru dwa typy dla Windowsa do pobrania. Wersję, którą się instaluję oraz wersję, którą tylko rozpakowujemy i gotowe. Nie ma to większego znaczenia. Następnie instalujemy sterowniki płytki, w moim przypadku jest to Arduino Mega. O tym jak je zainstalować możesz przeczytać w moim wcześniejszym wpisie. Należy pamiętać, że środowisko powinno być w wersji minimum 1.6.4
4. Wstępna konfiguracja firmware
Jak już mamy zainstalowane środowisko to możemy przystąpić do konfiguracji firmware’u. W tym celu wchodzimy do ściągniętego folderu z marlinem i otwieramy plik o nazwie „Marlin.pde”. Po chwili uruchomi nam się w środowisku Arduino cały nasz program.
Aby nie tracić więcej czasu to klikamy na końcu listy strzałkę w dół i z listy poniżej wybieramy „boards.h.” Lista nie jest ułożona alfabetycznie, zatem proszę się nie sugerować że „boards.h” nie widnieje po literą „b”. Tutaj musimy wybrać typ elektroniki, który postanowiliśmy zakupić do drukarki, w moim przypadku jest to Ramps 1.4. Jedak ukazują się nam 4 wersje Ramps 1.4 i nasuwa się pytanie którą wybrać ? Z boku mamy do nich opis na których widnieją nazwy takie jak: Extruder0 Extruder1, Fan, Bed. Są to preferencje konfiguracji płytki. Płytka 34 i 36 posiada dołączone dwa ekstrudery oraz wiatrak do chłodzenia wydruku lub stół podgrzwany (Heated Bed). Natomiast płytka 33 i 35 posiada po jednym ekstruderze, stole oraz wiatraku. Zatem wybieram płytkę 33, ponieważ moja drukarka posiada jeden ekstruder, stół podgrzewany oraz wiatrak do chłodzenia druku (nie mylić z wiatrakiem do chłodzenia radiatora głowicy). Kopiuję nazwę tej płytki z pliku „boards.h”, a następnie ją wklejam w „Configuration.h” zamiast ultimaker:
Wybór płytki |
Następnie przechodzimy do zakładki „Configuration.h”. W tej zakładce znajduję się większość ustawień do skonfigurowania przez nas. Zatem przystępujemy do konfiguracji. Pierwsza wartość do konfiguracji to prędkość transmisji/połączenia z drukarki z komputerem. #define BAUDRATE ustawiamy na 250000 (tyle powinno być domyślnie, jak tyle nie ma to zmieniamy na 250000)
Konfiguracja Baudrate |
Następnie ustawiamy w jaki sposób ma być odczytywana temperatura. W moim przypadku są to termistory 100K EPCOS, zatem wybieram z listy numer 1 i wpisuję go #define TEMP_SENSOR_0 oraz #define TEMP_SENSOR_BED natomiast dla #define TEMP_SENSOR_1 ustawiam 0, ponieważ nie posiadam 2. ekstrudera. Zatem powinno to wyglądać tak:
Konfiguracja termistorów |