Kalibracja drukarki 3D część 2: Ustawienie prądu Stepsticka A4988

Kalibracja drukarki 3D część 2: Ustawienie prądu Stepsticka A4988

W tym krótkim poradniku przedstawię sposób ustawienia prądu silnika. Zatem do dzieła !

Do poprawnego wykonania tej części będziemy potrzebować:

  • Multimetr/woltomierz
  • metalowy śrubokręt
  • przewód typu banan-krokodylek

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić jakiej wielkości są rezystory (Rs) odpowiedzialne za maksymalny prąd oddawany do silnika. W tym celu posłużę się zdjęciem, na którym są pokazane rezystory. Na płytce mogą być inaczej ułożone (rzadko się zdarza) dlatego warto szukać takich co mają na płytce oznaczenie S1X S2X, bądź obok siebie znajdują się rezystory o tej samej wartości (takie same napisy na nich). Jeżeli znamy się na elektronice to szukamy rezystorów podłączonych do pinów 23. i 27.

stepstick
Lokacja rezystorów Rs

Gdy już je zlokalizujemy to sprawdzamy ich wartość np. w katalogu, albo wpisując ich wartość do kalkulatora rezystorów SMD. Poniżej przedstawię najczęstsze rezystancje:

  • R100 = 100m? = 0.1? (maksymalny prąd stepsticka 1.5A)
  • R11   = 110m? = 0.11? (maksymalny prąd stepsticka 1.77A)
  • R200 = 200m? = 0.2? (maksymalny prąd stepsticka 1A)

Teraz czas na obliczenia, nie są one trudne. Najważniejsze, aby znać prąd silnika i wartość rezystora Rs (tego co szukaliśmy wcześniej).

Następnie podkładając do wzoru:

wzor
Wzór na Vref

 

Wyliczamy napięcie referencyjne stepsticka. Prąd silnika w moim przypadku jest równy 1.3A, a Rs = 0.1?. Zatem

Vref = 1.3 * 8 * 0.1 = 1.04V
      Teraz ustawiamy to napięcie na stepsticku. Aby tego dokonać ustawiamy multimetr na pomiar napięcia stałego. Podłączamy zasilanie do elektroniki (12V oraz 5V). Teraz przewód od masy multimetru podłączamy do masy. np do metalowej obudowy gniazda USB w Arduino, a przewód pomiarowy przyłączamy do śrubokrętu, a czubkiem regulujemy wartość na potencjometrze/trymerze (element na zdjęciu wyżej po prawej stronie płytki). Ze względu na to, że ten element jest delikatny to należy delikatnie przekręcać, aby potencjometr nie przeskoczył, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeżeli mamy wszystkie silniki o tym samym prądzie to wartość Vref ustawiamy na wszystkie stepsticki taką samą, w przeciwnym razie, dla tych silników co mają inny prąd to przeliczamy na tej samej zasadzie.
DSCN0609
Ustawienie napięcia referencyjnego

Na tym zakończymy dzisiejszy poradnik. Mam nadzieję, że okazał się przydatny. Jeżeli masz jakieś pytanie to śmiało pisz w komentarzu ;)


 

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )