Kalibracja drukarki 3D część 2: Ustawienie prądu Stepsticka A4988

Kalibracja drukarki 3D część 2: Ustawienie prądu Stepsticka A4988

W tym krótkim poradniku przedstawię sposób ustawienia prądu silnika. Zatem do dzieła !

Do poprawnego wykonania tej części będziemy potrzebować:

 • Multimetr/woltomierz
 • metalowy śrubokręt
 • przewód typu banan-krokodylek

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić jakiej wielkości są rezystory (Rs) odpowiedzialne za maksymalny prąd oddawany do silnika. W tym celu posłużę się zdjęciem, na którym są pokazane rezystory. Na płytce mogą być inaczej ułożone (rzadko się zdarza) dlatego warto szukać takich co mają na płytce oznaczenie S1X S2X, bądź obok siebie znajdują się rezystory o tej samej wartości (takie same napisy na nich). Jeżeli znamy się na elektronice to szukamy rezystorów podłączonych do pinów 23. i 27.

stepstick
Lokacja rezystorów Rs

Gdy już je zlokalizujemy to sprawdzamy ich wartość np. w katalogu, albo wpisując ich wartość do kalkulatora rezystorów SMD. Poniżej przedstawię najczęstsze rezystancje:

 • R100 = 100m? = 0.1? (maksymalny prąd stepsticka 1.5A)
 • R11   = 110m? = 0.11? (maksymalny prąd stepsticka 1.77A)
 • R200 = 200m? = 0.2? (maksymalny prąd stepsticka 1A)

Teraz czas na obliczenia, nie są one trudne. Najważniejsze, aby znać prąd silnika i wartość rezystora Rs (tego co szukaliśmy wcześniej).

Następnie podkładając do wzoru:

wzor
Wzór na Vref

 

Wyliczamy napięcie referencyjne stepsticka. Prąd silnika w moim przypadku jest równy 1.3A, a Rs = 0.1?. Zatem

Vref = 1.3 * 8 * 0.1 = 1.04V
      Teraz ustawiamy to napięcie na stepsticku. Aby tego dokonać ustawiamy multimetr na pomiar napięcia stałego. Podłączamy zasilanie do elektroniki (12V oraz 5V). Teraz przewód od masy multimetru podłączamy do masy. np do metalowej obudowy gniazda USB w Arduino, a przewód pomiarowy przyłączamy do śrubokrętu, a czubkiem regulujemy wartość na potencjometrze/trymerze (element na zdjęciu wyżej po prawej stronie płytki). Ze względu na to, że ten element jest delikatny to należy delikatnie przekręcać, aby potencjometr nie przeskoczył, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeżeli mamy wszystkie silniki o tym samym prądzie to wartość Vref ustawiamy na wszystkie stepsticki taką samą, w przeciwnym razie, dla tych silników co mają inny prąd to przeliczamy na tej samej zasadzie.
DSCN0609
Ustawienie napięcia referencyjnego

Na tym zakończymy dzisiejszy poradnik. Mam nadzieję, że okazał się przydatny. Jeżeli masz jakieś pytanie to śmiało pisz w komentarzu ;)


 

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )

 • Anonimowy

  Dziękuję za kolejny przydatny poradnik. Już nie mogę się doczekać poradnika o kalibracji stołu i extrudera. Kiedy można na niego liczyć? :)

  • Premiera w ten piątek. Miło słyszeć, że poradnik jest przydatny.
   Pozdrawiam :)

 • Anonimowy

  Mam problem z regulacją napięcia na stepsticku. Robię tak jak jest opisane wyżej, a na multimerze mam cały czas 0. Śrubą mogę kręcić w nieskończoność w obie strony.

 • Anonimowy

  W pewnym momencie pojawia się jakieś napięcie, ale po lekkim przekręceniu pojawia się od razu 2.4V.

  • Spróbuj lekko przekręcić, ale mocniej dociskając. Czasem tak się zdarza, że potencjometr "przeszkoczy"

 • Anonimowy

  Te potencjometry są wieloobrotowe? Bo można kręcić ile się chce na każdym stepsticku beż żadnego oporu.

  • Raczej nie powinny być wieloobrotowe. Obróć potencjometr w ruchu odwrotnym do wskazówek zegara. Wtedy powinien zejść na minimum.

 • lukasz

  przydatne :) a co zrobić jak mam silniki 2,1A a stepstik wytrzymuje max 1,5 a ? w rezultacie silniki potrzebują 1,68v a da się wyciągnąć max 1,28 i do minuty radiatora z stepstika nie da się dotknąć… macie jakieś inne polecane ?

  • jak masz silniki na 2,1A to kup stepsticki DRV8825, one wytrzymują 2,5A

   • lukasz

    też tak właśnie po nich patrzyłem :) ale dzięki wielkie za uświadomienie niestety widać okazuje się że zestaw DIY który miał być tak dopracowany takim nie jest Pawle jeszcze jedno pytanko gdyż dopiero zaczynam przygodę z 3D print wydruk który się „rozjeżdża” również może być powodem za słabych stepstików w stosunku do silników ? czy może kwestia ich przegrzewania np z osi X podczas pracy stepstik jest tak gorący że ciężko go dotknąć ale drukuje tylko się rozjeżdża natomiast jak zmniejszę zasilania że stepstik jest optymalnie ciepły silnik gubi kroki

    • To są oznaki przegrzanych stepsticków. Sprawdzić możesz również czy masz dobrze dokręcone zębatki od X i Y. Możesz dać na stepticki wiatrak jeżeli aktualnie nie stosowałeś tego patentu. Wtedy są elegancko chłodzone ;)

     • lukasz

      wiatrak był :D widoczne te stepstiki są do bani jeśli chodzi o połączenie z tymi silnikami podmienimy zobaczymy :) dzięki za Radę :) przeglądałem stronę i naprawdę baaaaarrrddddzzoo dużo przydatnych info zebranych w jedno miejsce przynajmniej dla tych którzy zaczynają przygodę z drukarkami 3d i nie tylko mega robota :))

     • Staramy się aby nasze poradniki były jak najbardziej merytoryczne :)

     • lukasz

      mam jeszcze jedno pytanko kupiłem te krańcówki DRV8825 ale po podmianie sterownik leży i nawet sie nie uruchamia (mowa o np wyświetlaczu) na starych wszystko ok mam to postawione na marlinie trzeba gdzieś przeprogramować nowe krańcówki żeby działały ?