W tej części poradnika przedstawię jak skalibrować poprawnie ekstruder oraz jak ustawić podgrzewany stół aby wydruki się od niego nie odklejały. Zapraszam do lektury
część 2.: Konfiguracja Stepsticków A4988
część4.: Konfiguracja Repetier-Host z silnkiem Slic3r
W tym poradniku również dokonam podziału na części aby się nie pogubić przy konfiguracji. Zatem:
- Poprawne ustawienie kroków ekstrudera
- Kalibracja PID
- Poziomowanie stołu
1. Poprawne ustawienie kroków ekstrudera
Pewnie teraz się zastanawiasz po co wracać do przeliczania kroków, skoro to zrobiliśmy w ostatnim poradniku ? Już spieszę z tłumaczeniem. W pierwszej kolejności ściągnij najnowszą wersję programu Pronterface. Po uruchomieniu programu wybierz port COM oraz prędkość transmisji ze swoją elektroniką i kliknij „Connect”.
Konfiguracja Pronterface |
Po poprawnym połączeniu się możemy wyzerować wszystkie osie po przez kliknięcie domku w lewym dolnym rogu. Jeżeli wszystkie osie zerują się poprawnie to dobrze, natomiast jak któraś z osi jedzie w przeciwnym kierunku względem przycisku to zamieniamy w Marlinie kierunek obrotu osi silnika. Po wyzerowaniu osi będzie słychać taki pisk wydobywający się z silników. Nie ma w tym nic złego, ale jeżeli chcesz to możesz ten pisk wyłączyć, gdy drukarka jest w „spoczynku” po przez kliknięcie „Motors off”
Zerowanie osi drukarki |
Teraz wracamy do tego co mówiłem wcześniej o ustawieniu kroków ekstrudera. Musimy rozgrzać dyszę, w tym celu obok „Heat:” wpisujemy wartość 240 co oznacza 240 stopni Celsjusza i zatwierdzamy „Set”. W dolnej części programu możemy obserwować temperatury:
- T: oznacza temperaturę głowicy
- B: oznacza temperaturę stołu
W momencie gdy głowica będzie się rozgrzewać to my zaznaczy sobie na filamencie odcinek 30mm mierząc od wejścia filamentu ekstrudera w górę. Możemy zaznaczyć markerem, taśmą malarską, czymkolwiek.
Przy pomocy suwmiarki wyznaczam 30mm |
Po rozgrzaniu głowicy do zadanej temperatury w tabelce „Length:” wpisujemy wartość 30, a następnie klikamy „Extrude”. To co teraz zrobiliśmy spowoduje wciągnięcie przez ekstruder 30mm filamentu. Po wciągnięciu filamentu zauważycie że ekstruder wciągnął więcej niż 30mm. Jeżeli pobrał dokładnie 30mm i zaznaczone miejsce jest równe z wejściem do ekstrudera to możesz śmiało przejść do punktu 2.
Ekstruder pobrał więcej niż 30mm |
Zakładam, że teraz myślicie „ale czemu?” . Już odpowiadam. To co wcześniej policzyliśmy to teoretyczna ilość kroków na mm. W przypadku ekstrudera teoria nie równa się praktyce. Aby skorygować ilość kroków to teraz przy wejściu ekstrudera robimy kreskę na filamencie czy też taśmie malarskiej. Następnie wyciągamy filament z ekstrudera i mierzymy ile w nadmiarze ekstruder pobrał. W moim przypadku wynosi to 3.63mm.
Nadmiar pobranego filamentu |
Teraz w prosty sposób możemy policzyć ile kroków dokładnie powinien robić silnik. Aby to policzyć to musimy ilość aktualnych kroków pomnożyć przez 30mm:
mm.
Skalibrowany ekstruder |