Kalibracja drukarki 3D część 3: Kalibracja extrudera oraz stołu

Kalibracja drukarki 3D część 3: Kalibracja extrudera oraz stołu

W tej części poradnika przedstawię jak skalibrować poprawnie ekstruder oraz jak ustawić podgrzewany stół aby wydruki się od niego nie odklejały. Zapraszam do lektury

 

 

W tym poradniku również dokonam podziału na części aby się nie pogubić przy konfiguracji. Zatem:

  1. Poprawne ustawienie kroków ekstrudera
  2. Kalibracja PID
  3. Poziomowanie stołu 

 

1.  Poprawne ustawienie kroków ekstrudera

Pewnie teraz się zastanawiasz po co wracać do przeliczania kroków, skoro to zrobiliśmy w ostatnim poradniku ? Już spieszę z tłumaczeniem. W pierwszej kolejności ściągnij najnowszą wersję programu Pronterface. Po uruchomieniu programu wybierz port COM oraz prędkość transmisji ze swoją elektroniką i kliknij „Connect”.

 

konfigurajca prontera
Konfiguracja Pronterface

Po poprawnym połączeniu się możemy wyzerować wszystkie osie po przez kliknięcie domku w lewym dolnym rogu. Jeżeli wszystkie osie zerują się poprawnie to dobrze, natomiast jak któraś z osi jedzie w przeciwnym kierunku względem przycisku to zamieniamy w Marlinie kierunek obrotu osi silnika. Po wyzerowaniu osi będzie słychać taki pisk wydobywający się z silników. Nie ma w tym nic złego, ale jeżeli chcesz to możesz ten pisk wyłączyć, gdy drukarka jest w „spoczynku” po przez kliknięcie „Motors off”

 

konfigurajca prontera
Zerowanie osi drukarki

Teraz wracamy do tego co mówiłem wcześniej o ustawieniu kroków ekstrudera. Musimy rozgrzać dyszę, w tym celu obok „Heat:” wpisujemy wartość 240 co oznacza 240 stopni Celsjusza i zatwierdzamy „Set”. W dolnej części programu możemy obserwować temperatury:

  • T: oznacza temperaturę głowicy
  • B: oznacza temperaturę stołu

W momencie gdy głowica będzie się rozgrzewać to my zaznaczy sobie na filamencie odcinek 30mm mierząc od wejścia filamentu ekstrudera w górę. Możemy zaznaczyć markerem, taśmą malarską, czymkolwiek.

 

ustaw30mm
Przy pomocy suwmiarki wyznaczam 30mm

Po rozgrzaniu głowicy do zadanej temperatury w tabelce „Length:” wpisujemy wartość 30, a następnie klikamy „Extrude”. To co teraz zrobiliśmy spowoduje wciągnięcie przez ekstruder 30mm filamentu. Po wciągnięciu filamentu zauważycie że ekstruder wciągnął więcej niż 30mm. Jeżeli pobrał dokładnie 30mm i zaznaczone miejsce jest równe z wejściem do ekstrudera to możesz śmiało przejść do punktu 2.

DSCN0594
Ekstruder pobrał więcej niż 30mm

Zakładam, że teraz myślicie „ale czemu?” . Już odpowiadam. To co wcześniej policzyliśmy to teoretyczna ilość kroków na mm. W przypadku ekstrudera teoria nie równa się praktyce. Aby skorygować ilość kroków to teraz przy wejściu ekstrudera robimy kreskę na filamencie czy też taśmie malarskiej. Następnie wyciągamy filament z ekstrudera i mierzymy ile w nadmiarze ekstruder pobrał. W moim przypadku wynosi to 3.63mm.

DSCN0596
Nadmiar pobranego filamentu

Teraz w prosty sposób możemy policzyć ile kroków dokładnie powinien robić silnik. Aby to policzyć to musimy ilość aktualnych kroków pomnożyć przez 30mm:

 

442.7 * 30 = 13 281 kroków
Skoro mamy policzone ile kroków robi silnik dla 30mm to teraz musimy tą wartość podzielić przez faktyczną długość pobraną przez ekstruder czyli 33.63mm:
13281 / 33.63 = 394.91 kroków
      Z naszych obliczeń wynika, że na 1mm silnik ekstrudera musi wykonać 394.9 kroków. Tą wartość wpisujemy w firmware i wgrywamy ponownie. Przed wgraniem nowego firmware’u do elektroniki rozłącz się z pronterface ponieważ będzie kolidować z Arduino oraz odłącz zasilanie 12V elektroniki aby niczego nie uszkodzić podczas wgrywania firmware’u. Po wgraniu na nowo firmware’u łączymy się z elektroniką, rozgrzewamy głowicę, zaznaczamy 30mm na filamencie i ponownie pobieramy 30mm. Po jego pobraniu zauważymy że zaznaczony fragment zatrzyma się dokładnie w wejściu wejścia do ekstrudera. Oznacza to że ekstruder pobiera dokładnie 30
mm.
DSCN0597
Skalibrowany ekstruder
W tym momencie nasz ekstruder jest już skalibrowany i gotowy do działania, ale musimy jeszcze wyregulować kontrolę grzania.