Jak zbudować drukarkę 3D część 3.: Poprawne podłączenie elektroniki

naglowekJest to ostatnia część poradnika z cyklu jak zbudować drukarkę 3D. Szczerze mówiąc to nawet trudno napisać tą część z uwagi na to, że doświadczona osoba po prostu powie, żeby „poprawnie podłączyć elektronikę drukarki i już”. Zatem postaram się napisać tą część, aby każdy laik tematu zrozumiał. Zapraszam zatem do przeczytania.

 

 

 

 

Aby łatwiej się czytało, to tą część podzielę na rozdziały:

  1. Zapoznanie z dokumentacją elektroniki sterującej
  2. Określenie warunków zasilania
  3. Schemat połączenia elektroniki sterującej
  4. Połączenie elementów elektroniki:
  •  Stepsticki
  •  Endstopy
  •  Termistory
  •  Silniki krokowe
  •  Grzałka głowicy i stołu
  •  Zasilacz
  1. Na co warto zwrócić uwagę podczas budowy

 

1. Zapoznanie z dokumentacją elektroniki sterującej

Jak chcemy korzystać z urządzenia elektronicznego to musimy najpierw zapoznać się z jego dokumentacją techniczną, czyli np. instrukcją obsługi. Dlatego przed uruchomieniem naszej elektroniki sterującej drukarką musimy zapoznać się z jej instrukcją, aby w przyszyłości wiedzieć co, gdzie podłączyć. Najprościej jest sprawdzić w internecie, wpisując nazwę naszej elektroniki i odwiedziając stronę producenta. W moim przypadku jest to RAMPS 1.4. Głównie co potrzebujemy wiedzieć z instrukcji to:

  • napięcie zasilania elektroniki
  • opis wyprowadzeń elektroniki
  • sposób podłączenia stepsticków (jeżeli są wymienne)
Arduinomega1-4connectors

 

Jak już znamy podstawowe informacje naszej elektroniki to możemy przejść do punktu 2.

2. Określenie warunków zasilania

O tym już było w poprzedniej części, ale warto wspomnieć jeszcze raz. Zasilacz, który kupujemy do naszej drukarki musi posiadać odpowiednie napięcie wyjściowe- takie jakie jzasilaczest zalecane do naszej elektroniki- zazwyczaj jest to 12V, ale zdarza się również 24V. Jeżeli nie masz pewności jaki zasilacz powieneś kupić do swojej elektroniki to napisz w komentarzach- postaram się pomóc.

3. Schemat połączenia elektroniki sterującej

W instrukcji elektroniki powinien znajdować się schemat podłączenia elektroniki do podzespołów drukarki (co by dobrze świadczyło o producencie), a jeżeli nie to opis wyprowadzeń na pewno będzie. W moim przypadku schemat podłączenia elektroniki jest dostępny, więc zamieszczęgo poniżej i po krótce opiszę:

ramps connection

Po lewej stronie płytki znajdują się gniazda zasilania elektoniki oraz gniazda zasilania grzałek głowic oraz stołu. Na tych gniazdach pokazana jest również polaryzacja. w centralnej części elektoniki znadują się gniazda na stepsticki, a obok nich gniazda do podłaczenia silników. Na środku po prawej stronie znadują się gniazda do podłączenia termistorów, do odczytu temperatury z głowic oraz stołu. W prawym górnym rogu znadują się gniazda do podłączenia endstopów. Po prawej stronie płytki oraz w jej dolnej części znajdują się porty rozszerzeń, do których możemy podłączyć np. wyświetlacz, czytnik kart SD, moduł bluetooth/Wi-Fi itp.
Gdy już wiem gdzie co podłączyć to możemy się zabrać za połączenie wszystkiego, więc przechodzimy do punktu 4.