Jak zbudować drukarkę 3D część 3.: Poprawne podłączenie elektroniki

4. Połączenie elementów elektroniki


stepstick
Stepsticki

Sterowniki silników przeważnie są dołączone do elektroniki i już podłączone, ale może zdarzyć się również tak, że nie są podłączone i musimy tego dokonać we własnym zakresie. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenia na płytce, bądź instrukcji jak je podłączyć, ponieważ odwrotne podłączenie zaskutkuje uszkodzeniem ich. Więc zwróć na to uwagę.

Enstopy

Mech_Endstop-D      Jeżeli mamy zwykłe endstopy mechaniczne tzn. na dwóch przewodach to nic nie uszkodzimy i nie ma znaczenia jak podłączymy do płytki czy między wejście sygnałowe a „+” czy wejście sygnałowe a „-„. Natomiast jak mamy enstop mechaniczny na płytce jak na zdjęciu obok i podłączymy go odwrotnie, czyli minus endstopa podłaczymy do plusa na płytce to z
pewnością uszkodzimy elektronikę.

Termistory

W przypadku tych elementów nic nie możemy zepsuć, ponieważ te elementy nie posiadają polaryzacji więc nie ma znaczenia jak je podłączymy, jedyne co mutermistorsimy to podłączyć je w odpowiednie gniazda. Powinniśmy również zadbać o to, aby nasze termistory miały dobrze zaizolowane wyprowadzenia przy głowicy oraz stole, aby się nie zwarły. Do stołu polecam użycie zwykłych rurek termokurczliwych, a do głowicy koszulkę izolacyjną, np. szklano-sylikonową, żeby się nie stopiła.

Silniki krokowe

Jeżeli nasze silniki krokowe mają zarobione końcówki przewodów wtyczkami to nie musimy się o nic martwić, jedynie podłączamy do elektroniki i działa, ewentualnie obracamy wtyczkę jeżeli nasz silnik kręci się w złym kierunku. Tak postępujemy dla silników w osi X i Y oraz ekstrudera. Dla osi Z silniki możemy podłączyć na dwa sposoby:

  • równolegle
  • szeregowo

Pierwsza metoda może przysparzać problem, bo w takiej konfiguracji silniki mogą obracać się w dwóch różnych kierunkach, nawet jak kolejność cewek jest prawidłowa. Dlatego polecam sposób drugi- połączenie szeregowe silników.

stepper_motors_series_z_axis

Tutaj łączymy cewki obu silników szeregowo, tzn. tworzymy jakby dwa obwody: w obwodzie pierwszym (złącza A-B) łączymy szeregowo cewki nr. 1 silników, a w drugim obwodzie (złącza C-D) łączymy cewki nr. 2. W efekcie czego otrzymujemy 4 przewody wyjściowe z takiego połączenia, które zarabiamy wtyczką i łączymy z elektroniką.  (kolory przewodów mogą się różnić w porównaniu do tych ze schematów).

Grzałka głowicy i stołu 

mk2bigrzalka

Grzałki podłączamy do gniazd wskazanych w dokumentacji elektroniki. Jeżeli mamy grzałkę patronową (srebrna tuba z czerwonymi przewodami) to polaryzacja nie ma znaczenia. Natomiast w przypadku podgrzewanego stołu polaryzacja ma znaczenia- tyczy się stołów wykonanych z laminatu np. MK2B MK3 itp.. A propos stołu MK2B musimy wybrać dla niej odpowiedni układ- czy zasilamy z 12V czy z 24V. Jak 12V to musimy postępować według tabeli poniżej czyli. wyprowadzenie 1. podłączamy do +12V a wyprowadzenia 2. i 3. do GND. Oba wyprowadzenia muszą być podłączone do GND

mk2b zasilanie

Musimy również zadbać o to, aby przewody od stołu nie były za cienkie ponieważ przez stół przy 12V przechodzi prąd ok. 11A. Przewód o przekroju min. 2.5mm2 będzie odpowiedni.

Zasilacz

Przewody z zasilacza do elektroniki muszą być podłączone przewodem o przekroju min. 2.5mm2 ,aby spadki napięcia były jak najmniejsze oraz, żeby cała instalacja się nie grzała. Przed podłączeniem zasilacza do sieci sprawdź czy wszystkie połączenie zostały poprawnie wykonane, bo drugiej szansy nie dostaniesz jak coś źle podłączyłeś.

5. Na co zwrócić uwagę podczas budowy

Będzie to swojego rodzaju podsumowanie tej części poradnika. Podczas budowy musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na polaryzację gniazd posiadanej elektroniki. Nie które elektroniki sterujące posiadają zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, lecz np. moja- RAMPS 1.4 takowej nie posiada, więc mamy tylko jedno podejście, aby wszystko zrobić porządnie. Kolejna sprawa to poprawne podłączenie elementów elektroniki posiadających polaryzację. Tutaj tak samo jak wyżej, czyli nie poprawne podłączenie np. stepsticków spowoduje ich uszkodzenie. Przechodząc od stepsticków do silników to sprawdźmy czy poprawnie je podłączamy- czy nie pomyliliśmy przewodów od cewek (nic się nie uszkodzi, ale po co marnować później czas na dochodzenie czemu nie działają silniki)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )