Jak zbudować drukarkę 3D część 3.: Poprawne podłączenie elektroniki

4. Połączenie elementów elektroniki


stepstick
Stepsticki

Sterowniki silników przeważnie są dołączone do elektroniki i już podłączone, ale może zdarzyć się również tak, że nie są podłączone i musimy tego dokonać we własnym zakresie. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenia na płytce, bądź instrukcji jak je podłączyć, ponieważ odwrotne podłączenie zaskutkuje uszkodzeniem ich. Więc zwróć na to uwagę.

Enstopy

Mech_Endstop-D      Jeżeli mamy zwykłe endstopy mechaniczne tzn. na dwóch przewodach to nic nie uszkodzimy i nie ma znaczenia jak podłączymy do płytki czy między wejście sygnałowe a „+” czy wejście sygnałowe a „-„. Natomiast jak mamy enstop mechaniczny na płytce jak na zdjęciu obok i podłączymy go odwrotnie, czyli minus endstopa podłaczymy do plusa na płytce to z
pewnością uszkodzimy elektronikę.

Termistory

W przypadku tych elementów nic nie możemy zepsuć, ponieważ te elementy nie posiadają polaryzacji więc nie ma znaczenia jak je podłączymy, jedyne co mutermistorsimy to podłączyć je w odpowiednie gniazda. Powinniśmy również zadbać o to, aby nasze termistory miały dobrze zaizolowane wyprowadzenia przy głowicy oraz stole, aby się nie zwarły. Do stołu polecam użycie zwykłych rurek termokurczliwych, a do głowicy koszulkę izolacyjną, np. szklano-sylikonową, żeby się nie stopiła.

Silniki krokowe

Jeżeli nasze silniki krokowe mają zarobione końcówki przewodów wtyczkami to nie musimy się o nic martwić, jedynie podłączamy do elektroniki i działa, ewentualnie obracamy wtyczkę jeżeli nasz silnik kręci się w złym kierunku. Tak postępujemy dla silników w osi X i Y oraz ekstrudera. Dla osi Z silniki możemy podłączyć na dwa sposoby:

 • równolegle
 • szeregowo

Pierwsza metoda może przysparzać problem, bo w takiej konfiguracji silniki mogą obracać się w dwóch różnych kierunkach, nawet jak kolejność cewek jest prawidłowa. Dlatego polecam sposób drugi- połączenie szeregowe silników.

stepper_motors_series_z_axis

Tutaj łączymy cewki obu silników szeregowo, tzn. tworzymy jakby dwa obwody: w obwodzie pierwszym (złącza A-B) łączymy szeregowo cewki nr. 1 silników, a w drugim obwodzie (złącza C-D) łączymy cewki nr. 2. W efekcie czego otrzymujemy 4 przewody wyjściowe z takiego połączenia, które zarabiamy wtyczką i łączymy z elektroniką.  (kolory przewodów mogą się różnić w porównaniu do tych ze schematów).

Grzałka głowicy i stołu 

mk2bigrzalka

Grzałki podłączamy do gniazd wskazanych w dokumentacji elektroniki. Jeżeli mamy grzałkę patronową (srebrna tuba z czerwonymi przewodami) to polaryzacja nie ma znaczenia. Natomiast w przypadku podgrzewanego stołu polaryzacja ma znaczenia- tyczy się stołów wykonanych z laminatu np. MK2B MK3 itp.. A propos stołu MK2B musimy wybrać dla niej odpowiedni układ- czy zasilamy z 12V czy z 24V. Jak 12V to musimy postępować według tabeli poniżej czyli. wyprowadzenie 1. podłączamy do +12V a wyprowadzenia 2. i 3. do GND. Oba wyprowadzenia muszą być podłączone do GND

mk2b zasilanie

Musimy również zadbać o to, aby przewody od stołu nie były za cienkie ponieważ przez stół przy 12V przechodzi prąd ok. 11A. Przewód o przekroju min. 2.5mm2 będzie odpowiedni.

Zasilacz

Przewody z zasilacza do elektroniki muszą być podłączone przewodem o przekroju min. 2.5mm2 ,aby spadki napięcia były jak najmniejsze oraz, żeby cała instalacja się nie grzała. Przed podłączeniem zasilacza do sieci sprawdź czy wszystkie połączenie zostały poprawnie wykonane, bo drugiej szansy nie dostaniesz jak coś źle podłączyłeś.

5. Na co zwrócić uwagę podczas budowy

Będzie to swojego rodzaju podsumowanie tej części poradnika. Podczas budowy musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na polaryzację gniazd posiadanej elektroniki. Nie które elektroniki sterujące posiadają zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, lecz np. moja- RAMPS 1.4 takowej nie posiada, więc mamy tylko jedno podejście, aby wszystko zrobić porządnie. Kolejna sprawa to poprawne podłączenie elementów elektroniki posiadających polaryzację. Tutaj tak samo jak wyżej, czyli nie poprawne podłączenie np. stepsticków spowoduje ich uszkodzenie. Przechodząc od stepsticków do silników to sprawdźmy czy poprawnie je podłączamy- czy nie pomyliliśmy przewodów od cewek (nic się nie uszkodzi, ale po co marnować później czas na dochodzenie czemu nie działają silniki)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )

 • Adrian

  Gdzie powinienem podłączyć mały wentylatorek chłodzący extruder?

  • Jeżeli posiadasz jedną głowicę to podłącz wiatrak pod puste gniazdo grzałki drugiego ekstrudera. W RAMPS gniazdo
   D09 ;)

   • Adrian

    Dobrze, druga sprawa. Mam problem z podawaniem filamentu. Wszystko włożyłem tam, gdzie powinno się to znajdować, zębatki się kręcą lecz filament nie wypada. Czym to może być spowodowane? Podaję filament PLA, rozgrzewam głowicę do 200°C.. i nic. Program odczytuje i próbuje drukować prosty sześcian. Ruchy wykonuje dobrze, lecz filament nie wypada. To wina złego umieszczenia filamentu, czy.. sam nie wiem. Jak głęboko powinien być wsadzony?

    • Jak możesz to napisz jaką masz drukarkę, będzie mi łatwiej odpowiedzieć na pytanie ;) Może być tak, że masz dyszę zatkaną i filament po prostu nie wychodzi. Sprawdź czy jak ekstruder wciąga filament to czy jest on faktycznie ciągnięty czy stoi cały czas w miejscu.

     • Adrian

      Wszystko mam nowe, świeżo kupione, więc nie powinno być nic zatkane. Prusa i2.
      Zaraz wszystko sprawdzę

     • Zapchać dyszę jest bardzo łatwo. Ale ok, sprawdź najpierw czy jak samemu pchasz filament to czy wychodzi czy nie. Jeżeli nie będzie wychodzić to znaczy, że dysza zapchana

     • Adrian

      Dysza będzie raczej zapchana :D
      jak ją zdjąć? Bo sądzę, że jest to sama ta ‚złota’ końcówka, więc.. mogę normalnie odkręcić ją?

      Drugie pytanie – resztki ABS można rozpuścić w Acetonie by uzyskać sok. Resztki z PLA do czegoś mi się przydadzą, czy od razu wyrzucać?

     • Rozgrzej głowicę do temperatury 230 stopni Celsjusza. następnie jednym kluczem trzymaj blok, a drugim odkręcaj dyszę. Ja dyszę zawsze czyszczę nad palnikiem- rozgrzewam ją. Następnie biorę igłę od strzykawki co ma średnicę dyszy czyli np. 0.5mm i wyciągam ten filament co się roztopił. Potem pod światło sprawdzam czy jakieś drobinki zostały. Ten cały proces powtarzam do momentu aż stwierdzę, że dysza jest czysta. Potem przy wkręcaniu dyszy z powrotem to robię tak, że najpierw na zimno wkręcam ją. Po czym rozgrzewam głowicę do 230 stopni i trzymając jednym kluczem blok, dokręcam dyszę. Przed wkręceniem dyszy warto również zobaczyć czy bloku/ radiatorze nie ma jakiś śmieci.
      Mam nadzieję, że masz jakąś gąbkę nabitą na filament, bo paprochy znajdujące się na powierzchni filamentu są najczęstszą przyczyną zapchanej dyszy.
      Ja na resztki z PLA nie znalazłem jeszcze jakiegoś wykorzystania, także lecą do kosza ;)

     • Adrian

      Niestety i to nic nie dało. Dysza czysta, filament włożony najgłębiej jak potrafię, ale nic się nie dzieje. Drukarka pracuje, filament nie leci.. nawet go nie wciąga… nie mam już siły do tej drukarki…

     • jeżeli ekstruder nie ciągnie filamentu to może to być problem z hobbed boltem- śrubą, która pcha filament do głowicy. Sprawdź czy radełko tej śruby jest ostre czy raczej takie stępione.

     • Adrian

      Chyba już wiem w czym jest problem.. powinienem obrócić kierunek ruchów silnika, aktualnie podczas gdy powinno mi wciągać, wypycha go i odwrotnie. Pytanie tylko.. jak jest to zdefiniowane w firmware?

     • po prostu obróć wtyczkę przy stepsticku o 180 stopni ;)

     • Adrian

      Teraz mam inny problem. Gdy ręcznie ustawiam pobieranie filamentu (extrude), filament jest pobierany, wręcz wycieka z dyszy. Natomiast gdy klikam drukowanie, nie wycieka nic, wylatują delikatne niteczki, ale.. nie ma wydruku, tak jakby było za mało filamentu. Czym to może być spowodowane? Ustawieniami w marlinie, czy czymś innym? Filament jest pobierany, lecz powolutku – ale tak chyba powinno być.

     • W marlinie to ustawisz tylko ile kroków na mm ma zrobić silnik. Co do tych nitek, to filamentu w ogóle nie podaje podczas druku czy może z przerwami ? tzn. że drukuje, drukuje a nagle przestaje podwać. Może to też mieć powiązanie ze złymi ustawieniami w hoście. Napisz jakiego hosta używasz

 • Jacek

  Jeśli stepstick osi Z jest w stanie podać max 2,5A, a ja podepnę do niego szeregowo dwa silniki które potrzebują 2,2A na szt. To czy czasem go nie spalę?

  Czy idzie połączyć dwa stepsticki tak, aby można było podłączyć spokojnie te dwa silniki albo jeden który potrzebuje np. 3A?

  • Z podstaw elektroniki wiemy, że szeregowe połączenia daje sumę napięć, a prąd zostaje bez zmian. a jak równolegle to prądy się sumują, a napięcie pozostaje bez zmian.
   Nie można podłączyć silnika 3A do 2,5A stepsticka, nawet jak się połączy dwa stepsticki.

   • Gaza

    Poprawie nieco pytanie Jacka i zadam je w formie zamkniętej :)
    Czy w osi Z te dwa silniki ( z których każdy pobiera 2,2 A , a stepstick jest na 2,5 A ) łączy się szeregowo ?

 • Gaza

  Mam pytanie odnośnie silników i stepsticków.
  Mam RAMPS 1.4. Nie zauważyłem ( może za mało oglądałem ) jak skonfigurować microstep ?
  Do wyboru są trzy opcje. Chciałbym ustawić na 8 ( zworkę ustawiłem na środek )
  Druga sprawa, czy kolejność przewodów od silników ma znaczenie ?
  Chodzi mi konkretnie o obwody, tzn , czy zarówno w pierwszym jak i drugim mogę w dowolnej kolejności je podłączyć. Jeżeli się nie mylę , to obwody są numerowane A-C i B-D. Czy jak zamienię ze sobą A i C lub B i D to będzie miało znaczenie ? Wiem że przy cewkach początek obwodu zaznacza się kropką, ale tu takiej nie widziałem.

  • Przepraszam za opóźnioną odpowiedź. Już odpowiadam ;)
   Żeby ustawić 1/8 kroku to ustawiamy zworki na MS1 i MS2 pod stepstickami ;) Co do silników to przewody od cewek nie mogą być pomieszane. Tzn. kolejność cewek we wtyczce nie ma znaczenia, ale przewody muszą być umieszczone od danej cewki obok siebie we wtyczce, czyli A+; A- ; B+ ; B-, nie możesz zrobić np, tak A+ ; B+; A- ; B- itp. kombinacje, gdzie przewody cewek są „przeplecione”. ;)

 • Miet

  Cześć. To teraz ja mam pytanie :)

  Słowem wstępu. Buduję przenośną drukarkę, która będzie domyślnie zasilana z zasilacza Xbox (tylko 12V). Standardowy zestaw: arduino (klon w moim przypadku), Ramps 1.4, 5xA4988, LCD z SDcard.

  Jak podpiąć zasilanie? Chciałbym mieć możliwość drukowania z drukarki z karty SD ale kiedy tylko zajdzie potrzeba mieć możliwość drukowania z komputera. Nie chciałbym być zmuszony odpinać jakiś kabli z instalacji Xbox12V tylko po to by nic nie uległo spaleniu po podpięciu pod USB.
  Czytałem wiki Ramps i za żadne skarby nie mogę zrozumieć, czy w przypadku kiedy zasilam całość z Zasilacza Xbox (Ramps i Arduino), prąd z zasilacza zostaje odcięty po włożeniu kabla USB i zasilanie do Mega idzie tylko z USB. Czy można to robić przy już włączonym zasilaczu, czy lepiej najpierw podpiąć USB a dopiero potem podać 12V?

  Jakie są opcje zasilania? Czy dobrze mówię?
  Z diodą D1 zasilana jest całość przez RAMPS aczkolwiek istnieje ryzyko spalenia stabilizatora na 5V (w szczególności kiedy używa się LCD).
  Bez diody D1 można zasilanie puścić pinem Vin lub wtyczką baryłkową (czarne gniazdo na arduino).
  Prosiłbym o wyjaśnienie tych kwestii.

  Dodam jeszcze, że mój zasilacz Xbox ma 5V u środku podpięte do guzika On/Off i już mi się nie chce bawić w jego rozkręcanie więc załóżmy, że mam tylko 12V z zasilacza. mogę ewentualnie zrobić z tego 5V poprzez jakieś diody czy stabilizator.

  pozdrawiam.
  m

  • Cześć,
   zasilanie podłączasz jak na schemacie powyżej. Do Arduino Mega nie musisz podłączać zasilania bo jest ono zasilane z RAMPS’a. Pamiętaj tylko, że do RAMPS’a można podłączyć tylko zasilanie 12V bo 24V może uszkodzić elektronikę. Co do zworek (nie mów proszę zwarek :) ) to widzę że masz DRV8825 to możesz spokojnie wpiąć wszystkie zworki co da Ci MS 1/32. Co do reszty połączeń to przeczytaj jeszcze raz cały ten poradnik :) Jakbyś mógł to na przyszłość korzystaj z forum, to będzie się łatwiej odpowiadać oraz jeszcze ktoś inny może Ci pomóc :)

 • Tomasz Jaworski

  Witam,mam nadzieje,ze mi pomozesz.
  Musze podlaczyc plytke mega 2560 z ramps 1.4.
  1-Zasilacz ma byc podlaczony pod plytke mega 2560 w ktorej jest wejscie pod zasilacz,czy tez moze kable musze podlaczyc pod ramps 1.4
  Jesli pod rampsa to pod jakie wejscie dokladnie?(juz jedna spalilem wiec wole dokladnie spytac;-)
  2 Zwarki pod stepstick musza byc wszystkie polaczone czy mozna to pominac?(moze znasz optymalne umiejscowienie zwarek dla Kossel mini?
  3- oprocz zwarek pod stepstick musze jeszcze inne piny laczyc( w pakiecie dostalem chyba 6 wiecej wiec gdzies je chyba musze umiejscowic??

  https://uploads.disquscdn.com/images/b66fee5788e6a692fe2aa62277d4f2b6dbd22886c0d3c8ec95162542f21de4c5.jpg

  https://uploads.disquscdn.com/images/915b2622ac165f31f91d305a665ff25f81dfbec4c7a358e9510dd1c206b342f3.jpg
  Bede serdecznie wdzieczny za pomoc i z gory dziekuje oraz pozdrawiam