Co to jest Raspberry Pi ?

RaspberryPi-Hand Raspberry Pi jest mini-komputerem wielkości karty kredytowej, który możesz podłączyć do telewizora i używać jak zwykły komputer. Potrafi robić to samo co zwykły PC. Przede wszystkim jest platformą do nauki programowania.

      W 2006 roku powstał pomysł na stworzenie małego i w pełni funkcjonalnego komputera za 25$ jednak budżet, w którym trzeba było się zmieścić było co najmniej śmieszny, ponieważ nikomu nie udało się zrobić funkcjonalnego PC za 25$, do czasu… kiedy powstał prototyp RasPi na mikro kontrolerze ATMega644 o zegarze 22,1MHz i 512K SRAM był w stanie wyświetlać obraz przestrzenny. To już oznaczało jakiś postęp w kierunku miniPC za 25$.

atmel1
      Fundacja Raspberry Pi, postanowiła pójść o krok dalej, w sierpniu 2011 roku powstało 50 prototypów Raspberry Pi wersji Alpha, które są funkcjonalnie identyczne do Modelu B. Głównym układem był SoC o architekturze ARM, posiada 2 porty USB i Ethernet oraz HDMI i wyjście kompozytowe obrazu. Za reprezentowano go z system operacyjnym LXDE Debian, na którym uruchomiono Quake III w rozdzielczości 1080p.
771px-Raspberry_Pi_board_at_TransferSummit_2011_cropped
      W grudniu 2011 roku, wyprodukowano 25 prototypów modelu B lecz miał on wadę na PCB, którą zdążono skorygować przed masową produkcją. Na początku 2012 roku ruszyła masowa produkcja W Tajwanie i w Chinach. Czemu tam a nie w UK ? Ponieważ import pojedynczych części był o wiele droższy od poskładania gotowych układów i wysłania. Od września 2012 roku sprzedano 500,000 RasPi i ta liczba nadal rośnie !!