DIY HUB USB z zewnętrznym zasilaniem

2013-05-16-364Czasem przychodzi moment, że potrzebujemy zewnętrzne zasilanie do huba USB żeby nie pobierał prądu z baterii w netbooku, tablecie czy też w Raspberry Pi jak w moim przypadku. Dzisiaj wam przedstawię jak samemu zrobić hub z zewnętrznym zasilaniem. Zapraszam!

 

 

 

 

 

Co będziemy potrzebować:

  • HUB USB
  • Stabilizator napięcia LM7805
  • 2x kondensator 100?F
  • 2x kondensator 100nF
  • ładowarka od telefonu 5V nie więcej niż 2A (ja mam 5V 620mA)
  • narzędzia do lutowania

Na start rozkręcamy huba i odlutowujemy czerwony przewód odpowiedzialny za zasilanie huba. Po czym go odcinamy żeby nam nie odstawał. Ok, hub jest już gotowy na przeróbkę. Czas na przygotowanie zasilacza. Najważniejsze to sprawdzić jakie napięcie daje zasilacz bez obciążenia bo czasami może być wyższe niż podaje producent. W moim przypadku to było, ładowarka osiągała ponad 8V co by spokojnie upaliło podłączane urządzenie do huba jaki samego huba. Co należy zrobić ? Trzeba zastosować stabilizator napięcia 5V LM7805 w takim układzie:

reg_schemat

2013-05-16-357

Do złącza JP1 podłączyć ładowarkę (2. wyprowadzenie +; 1. wyprowadzenie -),  w żadnym wypadku nie można pomylić polaryzacji przy JP2 bo poskutkuje to uszkodzeniem huba. Dlatego robimy to tak: 1. wyprowadzenie JP2 czyli + lutujemy w miejsce tego odciętego, a 2. wyprowadzenie do obudowy gniazda usb (masa).

      Po zlutowaniu pozostało już tylko skręcić obudowę i sprawdzić jak działa hub. Mam nadzieję, że te „wypociny” komuś pomogą ;).


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)