Jak zacząć z Raspberry Pi ?

how-ro

Spis treści:
1. Raspberry Pi
2. Zasilanie
3. Karta SD
4. Klawiatura & Myszka
5. Wyjścia obrazu i dźwięku
6. Połączenie z internetem
7. Wyprowadzenia programowalne
8. Dodatkowe wyposażenie

Raspberry Pi

Musimy go zamówić. No tak… ale gdzie ? na stronie firmy Farnell, gdzie będziemy czekać na jego dostarczenie ok. miesiąca. Od razu można wspomnieć że cena JEDYNE 35$ to nic innego jak chwyt marketingowy. Dlaczego ? Ano dlatego, że trzeba policzyć jeszcze podatek i koszty transportu także w przeliczeniu na złotówki wyjdzie ok 170zł za samo Raspi. To dopiero początek kosztów, ale nie ma co się obawiać bo resztę potrzebnych rzeczy możesz mieć w domu ;)

Zasilanie

Wiadomo Raspi jak inne urządzenia nie są wodę i muszą być czymś zasilanie. Trzeba do niego dokupić zasilacz za 29zł ale jest pewna alternatywa… otóż gniazdo zasilanie to microUSB, w które są wyposażone ładowarki od telefonów typu Nokia, Sony (Xperia), HTC. Jedyne wymagania to takie że ładowarka musi generować napięcie 5V i natężenie minimum 1000mA. Ja akurat wykorzystuje ładowarkę od Nokii E52 (oryginalna, model AC-10E) i w zupełności wystracza. Jeżeli masz ładowarkę, która spełnia takie wymagania to możesz się cieszyć bo zaoszczędziłeś 30zł, a jak nie masz to możesz wystarczy nawet kupić taką za 20zł, ale jak wspomniałem wcześniej musi spełniać te wymagania.


Karta SDraspisd

Pewnikiem zachodzisz w głowę po co karta SD… Po to by zainstalować na niej system. Wymagania to minimum karta SD 2GB klasy 4. Maksymalnie można zainstalować kartę 32GB. Jeżeli masz taką 2GB to już zaoszczędziłeś 10zł ;)

Klawiatura & Mysz

Nie muszę tłumaczyć po co one. Jedyne ich wymaganie to muszą być USB, równie dobrze mogą być bezprzewodowe. Jak masz je to w kieszeni masz kolejne zaoszczędzone 30zł


Wyjścia obrazu i dźwięku
800px-HDMI_Logo.svg      Mamy do dyspozycji wyście kompozytowe i wyjście HDMI. Alternatywnie można kupić przejściówkę HDMI na VGA koszt ok. 100zł. Ale chyba każdy ma telewizor z wyjściem kompozytowym także trzeba zainwestować 5zł w kabel RCA no chyba, że się ma. Z HDMI sprawa jest zupełnie inna, najlepiej mieć kabel o długości max. 1m – 1,5m, bo przy dłuższych to trzeba „bawić” się w ustawieniach systemu z poziomu notatnika :)
Jak chodzi o dźwięk to w przypadku połączenia kompozytowym wyjściem to trzeba doprowadzić z gniazda audio dźwięki do TV, w przypadku HDMI nie trzeba bo dźwięk jest przesyłany po HDMI