Jak zacząć z Raspberry Pi ?

Połączenie z internetem


Wifi_logo       
Mamy dwie opcje, pierwsza to połączenie się za pomocą złącza Ethernet z routerem, cena kabla to 5zł albo kupienie specjalnego odbiornika Wi-Fi za 40zł, tutaj każdy robi wedle uznania :) Co do przeglądania internetu to właśnie Raspi trochę kuleje bo prędkość odświeżania stron nie powala.

Wyprowadzenia programowalne

      Ktoś kto się interesuje elektroniką to będzie wiedział o co chodzi ;) Raspi „rozpieszcza” nas posidaniem:

  • 8 x GPIO
  • UART
  • szyna I?C
  • szyna SPI z dwoma liniami CS, +3.3 V, +5 V, masa

Także to nie jest poczciwy AVR albo STM który potrafi mieć po 80 GPIO, 2 UARTy itd. ;)

Dodatkowe wyposażenie

Dodatkowego wyposażenia jest jeszcze nie za dużo, ale opiszę co i jak :) Najczęściej używanym dodatkiem jest hub USB i od razu jest robiony najczęstszy błąd tzn. do Raspi to ZAWSZE ale to ZAWSZE kupuj hub USB z własnym zasilaniem, poniważ 1200mA to jest mało w szczególności jakbyś chciał oglądać z pendrive’a filmy w HD to Ci się po prostu nie uda bo film się będzie przycinać w najgorszym wypadku zresetuje Raspi (nic mu się nie stanie). Cena takiego dodatku to ok. 40zł
Większość Raspi nie ma tego eleganckiego dodatku jakim jest… Obudowa :) są różne różniste, zrobione z drewna po ABS i nawet aluminiowe. Ceny ich wahają się od 30zł – 60zł. Wiadomo można zrobić samemu obudowę np. projektując ją w AutoCadzie i wydrukować drukarką 3D, albo zrobić z tektury. Można pobrać pdf’a którego się wydrukuje potem przeniesiesz wydruk na tekturę czy inny twardy wyrób.
Jak chcesz zrobić z Raspi HTPC, to będziesz potrzebować bezprzewodowego sterowania i tu z pomocą idzie bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem. Cena jej to 100zł
W celu dobrego chłodzenia można kupić radiator na SoC za 5zł. Jest jeszcze przejściówka USB na PS/2 za 100zł ale to się mija z celem, przynajmniej moim zdaniem :)

kbd

Podsumowując…. Przy minimalnych wymaganiach zabawa z Raspi wyniesie 235zł


 

Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !
Pozdrawiam ;)