Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

7. Wgrywanie oprogramowania 

 

      Aby wgrać przygotowane przez nas oprogramowanie do drukarki to musimy teraz w środowisku Arduino wybrać port COM naszej elektroniki oraz typ elektroniki. Żeby dowiedzieć się pod jakim portem COM znajduje się nasza elektronika to wchodzimy w Start > Urządzenia i drukarki i na samym dole powinno być nasze Arduino MEGA2560, a obok napisany port COM, w moim przypadku jest to port COM4:

arduino

Następnie wchodzimy w środowisku Arduino, Narzędzia > Port i wybieram ten, pod którym znajduję się nasza elektronika. Następnie wybieramy typ elektroniki. Narzędzia > Płytka > Arduino Mega or Mega 2560

ustawienia
Ustawienia elektorniki

Po ustawieniu tych dwóch rzeczy klikamy „Wgraj” (3). Po około dwóch minutach powinien nam się ukazać komunikat:

wgrane

Od tego momentu możemy podłączyć arduino do RAMPS i zacząć drukować, ale jest pewne ale… Te wydruku nie będą dobre, ponieważ teraz musimy skonfigurować nasz sprzęt, ponieważ na ten moment mamy jedynie oprogramowanie gotowe.


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )

 • kawał dobrej roboty! ja w niezbednik-3d.blogspot.com opisałem slic3r i jego podstawowe ustawienia, może się przyda ;)

  • Robię to dla wszystkich :D W planach mam opisać wszystko od A do Z czyli właśnie też ustawienia slicera :)

 • Adrian

  Mam problem z temperaturą. Po włączeniu pronterface, wyskakuje mi błąd o zbyt wysokiej temperaturze. Początkowo wskazywała na 476 stopni. Po zmianie termistorów w firmware, nastąpiły drobne zmiany, lecz nadal mam błędy, mianowicie:
  T:25.5/00 B:357.5 (tak nie powinno być)/00 T0: 25.5/00 @:0 B@:0
  W czym może być problem? Próbowałem poruszać kablami, nic się nie zmieniało.

  • Cześć,
   o ile temperatura głowicy wygląda ok, to temperatura stołu jest „lekko” za duża. Problemem jest tu termistor, który został źle zdefiniowany w firmwarze. Napisz jaki masz termistor to coś wymyślimy ;)

   • Adrian

    Ciężko będzie mi określić, jaki to termistor.
    Nie umiem znaleźć nigdzie dokładnego opisu danego termistora.. mam tylko zdjęcie. Jakby to nic nie wyjaśniało.. będę kombinował i szukał odpowiedzi u sprzedawcy

    • moim zdaniem ten termistor powinien być szklany, wtedy będzie lepszy odczyt temperatury. Jeżeli masz multimetr to ustaw na pomiar rezystancji (żeby był możliwy odczyt większy od ok. 100kohm) i wtedy będziemy mogli sprecyzować jaki to termistor

     • Adrian

      Jeżeli dobrze odczytałem, wartość skacze od +50 do +100

      Edit. Na stronie sprzedawcy (w instrukcji) znalazłem, że jest to Termistor NTC 100 kOhm. Nie wiem czy w czymś pomogłem, czy jest to standardowa informacja.. tyle wiem.

     • jeżeli termistor jest 100k to to powinieneś ustawić termistor nr 1 w firmwarze

     • Adrian

      Niestety nic to nie dało, nadal wskazuje zbyt dużą temperaturę. Sprawdze, czy nie jest to wina złego montażu, zdejmę, podmienię kable, od nowa przylutuję. Może to coś da…

     • podłącz wtyczkę termistora od głowicy do gniazda od termistora stołu. Jeżeli temperatura będzie ok to znaczy że termistor od stołu jest nie tak

     • Adrian

      Po jednej stronie (termistor od grzałki) – 499,5 (dlatego, że go nie ma zapewne)
      Druga (od stołu – po przełączeniu) – 26,4

      Tzn. że muszę wymienić termistor? Zakupić nowy?

     • Adrian

      Dokładniej – w chwili obecnej, wygląda to tak:

     • no to termistor do wymiany. Tylko kup w szklanej obudowie ;)

     • Adrian

      Na pewno :)
      Po zakupie i przetestowaniu, w razie dalszych problemów, zgłoszę się..
      widzę, że konkretna stronka, pomoc udzielana fachowo, co się ceni.

      Dziękuję! :)

     • Nie ma sprawy ;) Jak coś będzie nie tak to śmiało pisz ;) Dzięki za miłe słowo

     • Adrian

      Krótkie pytanie odchodzace od tematu termistorów. Sprawdzam właśnie u siebie wszystkie Endstopy. Po najechaniu na endstop X, wszystko się zatrzymuje. Po najechaniu na Y również. Natomiast gdy sprawdzam Z, słyszę wyraźne kliknięcie, co nie powstrzymuje drukarki, jedzie dalej w dół. W czym może być problem? Wszystkie endstopy są podłączone tak samo – NC/0 (dwa skrajne)

     • Sprawdź:
      1. czy w definiowaniu endstopów masz Z_MIN na false
      2. czy w kierunek homowania Z jest na -1 (krancówka na dole) albo 1 (krancowka na gorze)
      3. multimeterem, czy jak ją naciśniesz to się rozłącza
      4. czy do elektroniki jest podłączony pod gniazd Z_Min (jeżeli elektronika ma taką opcje)

     • Adrian

      Po sprawdzeniu endstopu zauważyłem, że w ogóle nie reaguje, zarówno z krańcówką na dole jak i na górze. Jest podpięta w Ramps’ie pod gniazdo Z, podobnie jak pozostałe (X i Y pod odpowiednie złącza), jednakże tylko to jedno nie reaguje. W Marlinie jest wszystko pod falsem, więc problemu chyba należy szukać w samym endstopie.. jakieś rady?

     • Sprawdź ją multimetrem. Jeżeli w normalnym stanie jest zwarta a po naciśnięciu się rozwiera to znaczy, że jest dobra, w przeciwnym wypadku do wymiany. Możesz ją spróbować też przelutować na NO/C i wtedy w marlinie na true

     • Adrian

      Po sprawdzeniu tego na NC/0 mam takie wyniki:
      Przy otwartym endstopie i przyłożeniu multimetra do obu nóżek, multimetr wskazuje mi jakieś tam wartości (0,1-0,2)
      Przy zamkniętym endstopie i przyłożeniu multimetra do tych samych nóżek, multimetr nic nie pokazuje

      Przy NO/0 pokazuje odwrotnie, przy zamknięciu piszczy (wskazuje wartość), przy otwartym milczy (i pokazuje 0)

     • No to krańcówka jest ok. Podeślij link do twojego Configuration.h to rzucę okiem ;)

     • Adrian

      Jak wygenerować taki link?

     • Miałem na myśli, żebyś zuploadował plik Configuration.h i dał link

     • Okej, w pliku Configuration.h jest wszystko ok. Zmień tylko na true te krańcówki których nie masz w swojej drukarce, tak żeby tylko te co masz były na false, a tych co nie masz zamontowanych to na true. Skoro w pliku jest wszystko ok to sprawdź czy na pewno pod Z- podłączyłeś krańcówkę:

     • Adrian

      Mam podpięte dobrze, więc.. może to wina złego przylutowania lub wpięcia pinów. Jutro sprawdzę i dam znać

 • Maciek Pruś

  Witam mam problem z elektroniką w nowej drukarce, jest to zestaw DIY. Początkowo po złożeniu, zaprogramowaniu osie X,Z były ok, nie działały za to grzałki (stół, extruder) dodatkowo os Y przejechała 2 razy a potem stanęła w miejscu. Okazało się że silnik „buczy”, nie obraca się, i jest zablokowany (na załączonej elektronice). Zamieniłem gniazda i okazało się że silnik był ok, a problem istniał dalej na podmienionym wejściu. Regulacja potencjometru nic nie dała, zamieniłem stepsticki i po tej czynności PC wogóle nie widzi elektroniki :( jakiś pomysł jak to rozwiązać??? z góry dzięki

  • Cześć,
   opisz proszę problem na naszym forum, bo tak będzie łatwiej odpowiadać, oraz podaj jaka to drukarka i jaka elektronika ;)

   • Maciek Pruś

    ok, szukam opcji rejestracja, wybiorę jakiś dział i postaram się opisać wszystko :)

 • Andrzej Galardziak

  Witam mam pytanie buduje swoja piersza drukarke i chcialbym zamontowac 2 extrudery +plus hotend typu cyklops aby miec jedna dysze i mozliwosc druku 2 kolorowego z tego samego materialu i mam pytanie jak to wszystko skonfigurowac w marlinie i czy nie bedzie to zbyt skaplikowane dla laika chodzi mi pozniej o przygotowanie druku 2 kolorowego w slicerze?