Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

Teraz dochodzimy do momentu, gdzie większość początkujących osób ma problem. Są to ustawienia endstopów, czyli przycisków, które wyznaczają nam długość danych osi. Problem wynika z błędnej interpretacji początków i końców oś. Na zdjęciu poniżej przestawiono poprawny układ początków i końców oś:

fetch
Poprawne opisy osi

Teraz zjeżdzamy w programie aż znajdziemy taki fragment kodu jak zaznaczony:

enstop1

Kolejna kwestia do poruszenia to przyciski mechaniczne. Posiadają one 3 wyprowadzenia. Są to:

 • NC (Normally Connected, czyli w stanie spoczynku zwiera on przycisk dając nam 1 logiczną)
 • NO (Normally Open, czyli w stanie spoczynku nie zwiera przycisku co daje 0 logiczne)
 • C (Common, czyli wspólna nóżka dla wyżej wymienionych wyprowadzeń)

Zasada tutaj jest taka, jeżeli do elektroniki sterującej podłączamy przycisk krańcowy nóżkami C-NO to wtedy sygnał, który trafia musi być odwrócony, natomiast jeżeli C-NC to sygnał nie jest odwracany. Czyli dla przycisku w konfiguracji C-NO zostawiamy w programie wartość „true”, natomiast jeżeli przycisk mamy C-NC to w programie zmieniamy tą wartość na „false”.
Przy pomocy rysunku przedstawiającego początki i końce osi ustawiamy nasze endstopy. W mojej konfiguracji wygląda to następująco:

endstop2
Konfiguracja endstopów
W nowszych wersjach Marlina, w pliku Configuration.h trzeba jeszcze odkomentować odpowiadające nam endstopy w linii 363.

Okej, teraz musimy ustalić kierunek w którym będzie odbywać się zerowanie osi. Zjeżdzamy troszkę niżej i jeżeli przycisk w drukarce jest po stronie maksymalnej osi to wpisujemy 1, a jak po minimalnej to -1. Jeżeli przy zerowaniu osi, silnik porusza się w stronę odwrotną do kierunku, w którym powinien to możemy w programie odwrócić jego ruch zmieniając wartość z „true” na „false” albo na odwrót.

endstop4
Odwracanie kierunku obrotu silnika oraz kierunek zerowania osi

Warto również pamiętać o ustawieniu maksymalnej długości oś, aby drukarka nie chciała przesuwać osi dalej niż w rzeczywistości może. Aby tego dokonać to musimy zjechać troszkę niżej i odnajdujemy taki kod jak na zdjęciu poniżej i następnie wpisujemy w rubrykach MAX, maksymalne długości danych osi. Ten krok jednak trzeba zostawić na koniec, ponieważ dopiero po uruchomieniu drukarki będziemy wiedzieć o ile milimetrów możemy się przesuwać w danej osi. Dlatego warto o tej opcji pamiętać.

endstop3
Maksymalne długości danych osi.

Jak już mamy podstawowe dane skonfigurowane to możemy przystąpić do dalszej konfiguracji.

 • kawał dobrej roboty! ja w niezbednik-3d.blogspot.com opisałem slic3r i jego podstawowe ustawienia, może się przyda ;)

  • Robię to dla wszystkich :D W planach mam opisać wszystko od A do Z czyli właśnie też ustawienia slicera :)

 • Adrian

  Mam problem z temperaturą. Po włączeniu pronterface, wyskakuje mi błąd o zbyt wysokiej temperaturze. Początkowo wskazywała na 476 stopni. Po zmianie termistorów w firmware, nastąpiły drobne zmiany, lecz nadal mam błędy, mianowicie:
  T:25.5/00 B:357.5 (tak nie powinno być)/00 T0: 25.5/00 @:0 B@:0
  W czym może być problem? Próbowałem poruszać kablami, nic się nie zmieniało.

  • Cześć,
   o ile temperatura głowicy wygląda ok, to temperatura stołu jest „lekko” za duża. Problemem jest tu termistor, który został źle zdefiniowany w firmwarze. Napisz jaki masz termistor to coś wymyślimy ;)

   • Adrian

    Ciężko będzie mi określić, jaki to termistor.
    Nie umiem znaleźć nigdzie dokładnego opisu danego termistora.. mam tylko zdjęcie. Jakby to nic nie wyjaśniało.. będę kombinował i szukał odpowiedzi u sprzedawcy

    • moim zdaniem ten termistor powinien być szklany, wtedy będzie lepszy odczyt temperatury. Jeżeli masz multimetr to ustaw na pomiar rezystancji (żeby był możliwy odczyt większy od ok. 100kohm) i wtedy będziemy mogli sprecyzować jaki to termistor

     • Adrian

      Jeżeli dobrze odczytałem, wartość skacze od +50 do +100

      Edit. Na stronie sprzedawcy (w instrukcji) znalazłem, że jest to Termistor NTC 100 kOhm. Nie wiem czy w czymś pomogłem, czy jest to standardowa informacja.. tyle wiem.

     • jeżeli termistor jest 100k to to powinieneś ustawić termistor nr 1 w firmwarze

     • Adrian

      Niestety nic to nie dało, nadal wskazuje zbyt dużą temperaturę. Sprawdze, czy nie jest to wina złego montażu, zdejmę, podmienię kable, od nowa przylutuję. Może to coś da…

     • podłącz wtyczkę termistora od głowicy do gniazda od termistora stołu. Jeżeli temperatura będzie ok to znaczy że termistor od stołu jest nie tak

     • Adrian

      Po jednej stronie (termistor od grzałki) – 499,5 (dlatego, że go nie ma zapewne)
      Druga (od stołu – po przełączeniu) – 26,4

      Tzn. że muszę wymienić termistor? Zakupić nowy?

     • Adrian

      Dokładniej – w chwili obecnej, wygląda to tak:

     • no to termistor do wymiany. Tylko kup w szklanej obudowie ;)

     • Adrian

      Na pewno :)
      Po zakupie i przetestowaniu, w razie dalszych problemów, zgłoszę się..
      widzę, że konkretna stronka, pomoc udzielana fachowo, co się ceni.

      Dziękuję! :)

     • Nie ma sprawy ;) Jak coś będzie nie tak to śmiało pisz ;) Dzięki za miłe słowo

     • Adrian

      Krótkie pytanie odchodzace od tematu termistorów. Sprawdzam właśnie u siebie wszystkie Endstopy. Po najechaniu na endstop X, wszystko się zatrzymuje. Po najechaniu na Y również. Natomiast gdy sprawdzam Z, słyszę wyraźne kliknięcie, co nie powstrzymuje drukarki, jedzie dalej w dół. W czym może być problem? Wszystkie endstopy są podłączone tak samo – NC/0 (dwa skrajne)

     • Sprawdź:
      1. czy w definiowaniu endstopów masz Z_MIN na false
      2. czy w kierunek homowania Z jest na -1 (krancówka na dole) albo 1 (krancowka na gorze)
      3. multimeterem, czy jak ją naciśniesz to się rozłącza
      4. czy do elektroniki jest podłączony pod gniazd Z_Min (jeżeli elektronika ma taką opcje)

     • Adrian

      Po sprawdzeniu endstopu zauważyłem, że w ogóle nie reaguje, zarówno z krańcówką na dole jak i na górze. Jest podpięta w Ramps’ie pod gniazdo Z, podobnie jak pozostałe (X i Y pod odpowiednie złącza), jednakże tylko to jedno nie reaguje. W Marlinie jest wszystko pod falsem, więc problemu chyba należy szukać w samym endstopie.. jakieś rady?

     • Sprawdź ją multimetrem. Jeżeli w normalnym stanie jest zwarta a po naciśnięciu się rozwiera to znaczy, że jest dobra, w przeciwnym wypadku do wymiany. Możesz ją spróbować też przelutować na NO/C i wtedy w marlinie na true

     • Adrian

      Po sprawdzeniu tego na NC/0 mam takie wyniki:
      Przy otwartym endstopie i przyłożeniu multimetra do obu nóżek, multimetr wskazuje mi jakieś tam wartości (0,1-0,2)
      Przy zamkniętym endstopie i przyłożeniu multimetra do tych samych nóżek, multimetr nic nie pokazuje

      Przy NO/0 pokazuje odwrotnie, przy zamknięciu piszczy (wskazuje wartość), przy otwartym milczy (i pokazuje 0)

     • No to krańcówka jest ok. Podeślij link do twojego Configuration.h to rzucę okiem ;)

     • Adrian

      Jak wygenerować taki link?

     • Miałem na myśli, żebyś zuploadował plik Configuration.h i dał link

     • Okej, w pliku Configuration.h jest wszystko ok. Zmień tylko na true te krańcówki których nie masz w swojej drukarce, tak żeby tylko te co masz były na false, a tych co nie masz zamontowanych to na true. Skoro w pliku jest wszystko ok to sprawdź czy na pewno pod Z- podłączyłeś krańcówkę:

     • Adrian

      Mam podpięte dobrze, więc.. może to wina złego przylutowania lub wpięcia pinów. Jutro sprawdzę i dam znać

 • Maciek Pruś

  Witam mam problem z elektroniką w nowej drukarce, jest to zestaw DIY. Początkowo po złożeniu, zaprogramowaniu osie X,Z były ok, nie działały za to grzałki (stół, extruder) dodatkowo os Y przejechała 2 razy a potem stanęła w miejscu. Okazało się że silnik „buczy”, nie obraca się, i jest zablokowany (na załączonej elektronice). Zamieniłem gniazda i okazało się że silnik był ok, a problem istniał dalej na podmienionym wejściu. Regulacja potencjometru nic nie dała, zamieniłem stepsticki i po tej czynności PC wogóle nie widzi elektroniki :( jakiś pomysł jak to rozwiązać??? z góry dzięki

  • Cześć,
   opisz proszę problem na naszym forum, bo tak będzie łatwiej odpowiadać, oraz podaj jaka to drukarka i jaka elektronika ;)

   • Maciek Pruś

    ok, szukam opcji rejestracja, wybiorę jakiś dział i postaram się opisać wszystko :)

 • Andrzej Galardziak

  Witam mam pytanie buduje swoja piersza drukarke i chcialbym zamontowac 2 extrudery +plus hotend typu cyklops aby miec jedna dysze i mozliwosc druku 2 kolorowego z tego samego materialu i mam pytanie jak to wszystko skonfigurowac w marlinie i czy nie bedzie to zbyt skaplikowane dla laika chodzi mi pozniej o przygotowanie druku 2 kolorowego w slicerze?