Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina

Teraz dochodzimy do momentu, gdzie większość początkujących osób ma problem. Są to ustawienia endstopów, czyli przycisków, które wyznaczają nam długość danych osi. Problem wynika z błędnej interpretacji początków i końców oś. Na zdjęciu poniżej przestawiono poprawny układ początków i końców oś:

fetch
Poprawne opisy osi

Teraz zjeżdzamy w programie aż znajdziemy taki fragment kodu jak zaznaczony:

enstop1

Kolejna kwestia do poruszenia to przyciski mechaniczne. Posiadają one 3 wyprowadzenia. Są to:

  • NC (Normally Connected, czyli w stanie spoczynku zwiera on przycisk dając nam 1 logiczną)
  • NO (Normally Open, czyli w stanie spoczynku nie zwiera przycisku co daje 0 logiczne)
  • C (Common, czyli wspólna nóżka dla wyżej wymienionych wyprowadzeń)

Zasada tutaj jest taka, jeżeli do elektroniki sterującej podłączamy przycisk krańcowy nóżkami C-NO to wtedy sygnał, który trafia musi być odwrócony, natomiast jeżeli C-NC to sygnał nie jest odwracany. Czyli dla przycisku w konfiguracji C-NO zostawiamy w programie wartość „true”, natomiast jeżeli przycisk mamy C-NC to w programie zmieniamy tą wartość na „false”.
Przy pomocy rysunku przedstawiającego początki i końce osi ustawiamy nasze endstopy. W mojej konfiguracji wygląda to następująco:

endstop2
Konfiguracja endstopów
W nowszych wersjach Marlina, w pliku Configuration.h trzeba jeszcze odkomentować odpowiadające nam endstopy w linii 363.

Okej, teraz musimy ustalić kierunek w którym będzie odbywać się zerowanie osi. Zjeżdzamy troszkę niżej i jeżeli przycisk w drukarce jest po stronie maksymalnej osi to wpisujemy 1, a jak po minimalnej to -1. Jeżeli przy zerowaniu osi, silnik porusza się w stronę odwrotną do kierunku, w którym powinien to możemy w programie odwrócić jego ruch zmieniając wartość z „true” na „false” albo na odwrót.

endstop4
Odwracanie kierunku obrotu silnika oraz kierunek zerowania osi

Warto również pamiętać o ustawieniu maksymalnej długości oś, aby drukarka nie chciała przesuwać osi dalej niż w rzeczywistości może. Aby tego dokonać to musimy zjechać troszkę niżej i odnajdujemy taki kod jak na zdjęciu poniżej i następnie wpisujemy w rubrykach MAX, maksymalne długości danych osi. Ten krok jednak trzeba zostawić na koniec, ponieważ dopiero po uruchomieniu drukarki będziemy wiedzieć o ile milimetrów możemy się przesuwać w danej osi. Dlatego warto o tej opcji pamiętać.

endstop3
Maksymalne długości danych osi.

Jak już mamy podstawowe dane skonfigurowane to możemy przystąpić do dalszej konfiguracji.