Cześć,
jeżeli to czytasz to pewnie spotkała Cię nie miła sytuacja, gdzie podczas upgradowania BIOSu zabrakło pradu, albo z pewnych nieznanych Ci przyczyn BIOS po prostu padł. W tym prostym poradniku dowiesz się jak samemu naprawić BIOS. Zatem do dzieła ! :)
Spis treści:
- Co będziemy potrzebować ?
- W jakiej sytuacji możesz skorzystać z tego poradnika
- Składamy programator
- Przygotowanie BIOSu
- Instalujemy niezbędne paczki
- Przydatne funkcje Flashrom’a
- Programujemy BIOS
- Częste problemy
- Podsumowanie
1. Co będziemy potrzebować
Lista potrzebnych elementów jest dosyć krótka:
- Raspberry Pi – obojętnie jaki model (Raspberry Pi Zero spokojnie zrobi robotę)
- Internet
- plik z biosem (rozszerzenie *.bin)
- 4 szt. rezystorów 150 ohm
- 1szt. kondensator elektrolityczny 47uF
- 30 minut :)
- podstawka DIL-08
- opcjonalnie klips SOIC8
Jak widzimy lista wyamganych elementów nie jest duża a poziom skomplikowania operacji zależy od rodzaju montażu biosu. Jeżeli to płyta główna od PC to w ponad 90% BIOS jest na podstawce. Sprawa się lekko komplikuje w momencie gdy pacjentem jest np. Laptop, gdzie BIOS jest przylutowany bezpośrednio do płyty głównej. Na to są dwa sposoby:
- wylutować układ
- zastosować klips SOIC8
O ile w pierwszym przypadku sprawa jest w miarę prosta, bo sprowadza się do wylutowania układu i zflashowania go na pająku to w drugim przypadku musimy być ostrożni, ponieważ nie wiemy na jakim poziomie napięć pracuje logika w obszarze BIOSu. W niektórych płytach głównych można spotkać napięcia nawet 1,8V. W takim momencie najlepiej jest sprawdzić multimetrem jakim napięciem jest zasilany BIOS. Docelowo w tym poradniku BIOS będzie zasilany napięciem 3,3V.
Zanim wszystko podepniesz to sprawdź w nocie katalogowej układu jakim napięciami jest zasilany BIOS. Aby sprawdzić notę katalogową to wpisz w wyszukiwarce nazwę układu z dopiskiem „datasheet”. Przykład:
Wpisuję frazę: WINBOND 25Q64FVSIG datasheet. Następnie otwieram znaleziony plik PDF i czytam:
Jak widzimy, mój BIOS operuje na napięciach z zakresu 2,7 do 3,6V, więc napięcie 3,3V nie zabije go :)
2. W jakiej sytuacji możesz skorzystać z tego poradnika
Ten poradniku znajduje swoje zastosowanie tylko, gdy uszkodzony BIOS jest typu SPI. Układy te wyróżniają się 8 wyprowadzeniami. Większość dzisiaj BIOSów jest SPI więc nie powinno być problemu, ale z kolei warto o tym wspomnieć :)
3. Składamy programator
Składamy układ jak na schemacie powyżej i podłączamy go do Raspberry Pi według oznaczeń na schemacie. Poniżej zamieszczam opis wyprowadzeń Raspberry Pi kompatybilny z płytkami B+, 2, 3, Zero, Zero model W:
Po złożeniu programatora, może on wyglądać np. jak mój, albo ładniej :)