Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

3. Pierwsze uruchomienie

Tutaj zaczyna robić się ciekawie, ponieważ w moim egzemplarzu uszkodzony był BIOS przez co zbootowanie komputerka prosto z pudełka nie było możliwe.

Jeżeli masz podobny problem z uszkodzonym BIOS’em to zobacz tutaj, jak w prosty sposób można w domowych warunkach na nowo wgrać BIOS ( KLIK ! )

Po uporaniu się z BIOS’em przyszedł czas na uruchomienie komputera. W tym momencie uruchomienie komputera było problematyczne, ponieważ producent pisze, że potrzebny zasilacz musi minimalnie osiągać 2,5A przy 5V. Komputer otrzymując podany prąd nie był w stanie się poprawnie zbootować- dochodziło do zapętlania się bootwania. Ostatecznie komputer zaczynał poprawnie się uruchamiać przy prądzie bliskimi 3A. Teraz gdybyśmy chcieli podłączyć jeszcze dysk SATA 2,5″ i np. maksymalne obciążenie na portach USB to myślę, że zakup zasilacza min 5V 5A były dobrym wyborem z lekkim zapasem.

Gdy już wiemy na czym stoimy z zasilaniem to teraz zerknijmy do biosu:

Teraz przejdźmy do samego czasu ładowania się systemu. Poniższa tabelka przedstawia czas wstania systemu, wyrażony w sekundach:

System \ Nośnik danych HDD microSD (Klasy 10 UHC-1)
Linux 68 44
Windows 10  97 76

W przypadku dysku HDD to czas ładowania systemu będzie mocno zależeć od rodzaju dysku i stopnia jego zużycia. Tutaj nie podlega wątpliwości, że system w tym komputerze z dyskiem SSD wczytywałby się znacznie szybciej. Jak widzimy, karta microSD daje nam o wiele lepsze wyniki niż dysk HDD, gdzie czas wczytywania się systemu jest średnio krótszy o 1/3 względem dysku talerzowego. Szkoda , że producent nie pokusił się o zastosowanie pamięci eMMC bezpośrednio wlutowanej na płytę główną komputera. Pewnie podniosło by to koszta produkcji, lecz nie wiem czy nie byłoby to lepsze rozwiązanie, poprawiające czas ładowania się systemu, bo jakby nie patrzeć to żeby uruchomić tego SBC to musimy i tak kupić kartę microSD albo dysk. Ale co było powodem nie dodania pamięci eMMC to się nigdy nie dowiemy :)

4. Jakie systemy zostały oddane do wyboru ?

Do wyboru producent nam oddaje:

  • Windows od wersji 8.1 wzywż
  • Debian GNU Linux
  • Android 4.4

Testy komputera zostały przeprowadzone na systemach:

  • Windows 10 build: 10.0.10586
  • Ubuntu 16.04 LTS

 

5. Czas na testy – proste operacje I/O 

Co by już dłużej nie przeciągać przejdźmy do testów. Na platformie linuxowej wykonałem następujące testy:

  • tworzenie pliku 100MB
  • rozpakowanie pliku 100MB
  • Nakładanie efektu Neon w GIMPie na obraz o rozdzielczości 3000 x 2000 [px]
  • Uruchomienie programu LibreWriter

Konkurencja co prawda nie z tej kategorii, ale jednak daje tło, jak wypadł komputer od ADI Engineering. Czas tworzenia pliku 100MB wyniósł jedyne 1,273 sekundy. Najbliżej do tego wyniku zbliżył się Orange Pi PC z układem SoC H3, lecz jego czas był prawie 2 razy dłuższy niż w przypadku MBT. Kolejnym testem było rozpakowanie, wcześniej przygotowanego pliku o wielkości 100MB. Czas wykonania tej operacji był niemalże taki sam, jak czas tworzenia pliku. Tutaj wynik jest o tyle ciekawy, że konkurent, jakim był Orange Pi PC, wykręcił gorszy czas o niecałe 0,2 sekundy ! Następny test, nastawiany bardziej na realne zadanie, to zbadanie czasu uruchomienia programu biurowego, jakim jest LibreWriter. Do pełnej gotowości programu musi upłynąć niecałe 5,2 sekundy, gdzie np. Orange Pi PC ta akcja zajmuje prawie dwa razy tyle czasu. Ostatnim testem, który również jest realny to, obróbka fotografii w zakresie podstawowym. Naszym obiektem badań był obraz JPG o rozdzielczości 3000 x 2000 pixeli, na który nałożyłem efekt graficzny Neon. Na wygenerowanie całego zdjęcia z tym efektem, MBT potrzebował 12,74 sekundy.

6. Przepustowość karty sieciowej

Zobaczmy jak w teście poradziła sobie karta sieciowa z rodziny Realtek GBE. Do testu wykorzystałem program jperf, a wyniki prezentują się następująco:

Testowanie trwało 100 sekund i w tym czasie udało się przesłać 8,64GB danych, co daje nam średnią prędkość 0,74Gb/sekundę. Test ten dowodzi, że karta sieciowa jest w stanie osiągnąć 1GB/s, lecz utrzymanie stałej prędkości zawsze zależy od infrastruktury i środowiska w jakim fizycznie znajduje się komputer.