Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

Przegląd komputera MinnowBoard Max Turbot

Cześć,
jakiś czas temu dostałem do przeglądu komputer MinnowBoard Max Turbot. Jest to już zupełnie wyższa półka pod względem mocy obliczeniowej w porównaniu z Raspberry Pi 3. W poniższym zestawieniu przedstawię co oferuje nam komputer MinnowBoard Max Turbot :)

Spis treści:

  1. Cechy fizyczne komputera
  2. Specyfikacja
  3. Pierwsze uruchomienie
  4. Jakie systemy zostały oddane do wyboru ?
  5. Czas na testy – proste operacje I/O
  6. Przepustowość karty sieciowej
  7. Przepustowość złącza karty SD oraz portu USB 3.0
  8. Benchmark Cinebench i 3DMark
  9. Uruchomienie przykładowych gier
  10. Temperatury
  11. Pobór energii
  12. Jak wygląda sprawa użyteczności MinnowBoard Turbot ?
  13. Podsumowanie

 

1. Cechy fizyczne komputera

Komputer dostajemy w dosyć prostym, a zarazem schludnym pudełku. W środku pudełka jest on zabezpieczony w folię bąbelkową oraz od dołu i od góry obłożony gąbkami co razem tworzy całkiem solidną ochronę od wstrząsów.


Po rozpakowaniu naszym oczom ukazuje się MinnowBoard Max Turbot. Płytka ma wymiary 99 x 74mm oraz waży 66 gramów. Samo wykonanie laminatu, jaki i montażu płytki jest bardzo dobre. Nie widać żadnych zimnych lutów, elementy są precyzje rozłożone bez żadnych przesunięć. Jedyne do czego można się tak na prawdę przyczepić w wykonaniu to mały radiator na układzie SoC. Nie mniej jednak producent przewidział zastosowanie większego radiatora, ponieważ możemy dostrzec w laminacie dwa otwory na zamocowanie większego radiatora.

 

Dodatkowo komputer jest wyposażony w ciekawe usprawnienia. Do nich możemy zaliczyć białe złącze 5V znajdujące się nad gniazdem kart microSD do podłączenia wiatraka do chłodznia komputera. Zaraz obok tego portu posiadamy wyprowadzony UART w celu debugowania, np. podczas uruchamiania komputera, czy uruchamiają się poszczególne procesy. Możemy je również wykorzystać jako zwykłe wyjście UART do wysyłania danych. Pod kością biosu mamy jeszcze dwa złącza ułożone pionowo. Te na lewo od biosu to włącznik komputera. Pełni on tę samą rolę co przycisk w lewym górnym rogu. Natomiast do złącza obok możemy podłączyć diodę sygnalizującą pracę dysku podłączonego do portu SATA. Pomiędzy gniazdem zasilania, a gniazdem Ethernet znajduje się gniazdo na baterię do podtrzymania zegara oraz ustawień BIOSu. Do gniazda można podłączyć baterie typu 1216, 1220, 1225.  Jako ostatni smaczek pozostawiłem sobie gniazdo kart microSD. Jak na nie popatrzymy, to nic nadzwyczajnego w nim nie widać, ale okazuje się, że kartę wkłada się do niego odwrotnie- pinami karty do góry.

2. Specyfikacja

Do testów otrzymałem komputer MinnowBoard Max Turbot od firmy ADI Engineering współpracującej z Intelem. Komputer jest w wersji z procesorem SoC Intel Atom E3826 @1,46GHz i 2GB pamięci RAM DDR3L. Pełna specyfikacja komputera wygląda następująco:

CPU Intel Atom E3826 (2 x 1.46 GHz, 1MB cache, 7W, AES-NI)
DRAM 2GB DDR3L 1067MT/s
Ethernet 1x 1Gb Ethernet RJ45
GPU Intel HD Graphics
Wyjście wideo 1x wyjście micro HDMI
Przechowywanie danych 1x wyjście SATA2 3Gb/s
1x slot na karty microSD
Gniazda I/O 1x port USB 2.0
1x port USB 3.0
8x bufforowanych GPIO
Porty rozszerzeń Wyprowadzenie UART do debugowania
port rozszerzeń typu High-Speed
port rozszerzeń typu Low-Speed
Boot Loader TianoCore UEFI / CoreBoot / SeaBIOS
Zasilanie 5V DC po przez gniazdo DC Jack 5,5mm x 2,1mm

Tyle ze specyfikacji producenta, ale co to dla nas znaczy ? Znaczy to dla nas tyle, że otrzymujemy sprzęt głównie multimedialny i do lekkiej pracy biurowej. Z 2GB pamięci RAM możemy sobie pozwolić na bezproblemowe oglądanie filmów w 1080p przy 24FPS’ach oraz przeglądanie internetu. Oprócz tego możemy nawet pograć w średnio wymagające gry, ale o tym później. Dużą zaletą tego komputera jest port SATA2, który jest podłączony bezpośrednio do układu SoC, co gwarantuje dużą prędkość transmisji. Dlaczego to chwalę? ponieważ niektórzy producenci SBC (głównie na architekturze ARM) też chwalą się gniazdem SATA, lecz ich są podłączone przez interfejs konwertujący sygnał na USB co diametralnie wpływa na prędkość transmisji, przez co istnienie takiego portu SATA można odnotować jako „ciekawostkę” niż przydatne rozszerzenie.

źródło: http://elinux.org/images/f/fd/MinnowMax_RevA1_sch.pdf

 

Jeżeli nie mamy dysku to możemy równie dobrze skorzystać z gniazda na kartę microSD, na którym możemy zainstalować system, albo po prostu dołożyć dodatkowe parę GB pamięci. Z interfejsów sieciowych mamy oddany do dyspozycji Ethernet o przepustowości 1Gb/s, dzięki któremu komputer daje nam duże możliwości sieciowe, takie jak np. serwer NAS.
Za wydajność graficzną naszego komputera będzie odpowiadać Intel HD Graphics, któremu możemy przypisać do 256MB RAM. Wydajność tego układu to minimum 533MHz a maksimum 667MHz, co klasuje go w mocy obliczeniowej kart graficznych sprzed 10lat (czasy radeonów x1550). Efekt działania układu graficznego możemy wyświetlić przy pomocy gniazda HDMI w wersji micro. Za komunikację z pamięciami masowymi odpowiedzialne są porty USB 2.0 i 3.0- po jednej sztuce.
Jak można było dostrzec na zdjęciach powyżej, to od spodu płytka posiada „jakieś” złącze. Jest to złącze High-Speed, z wykorzystaniem którego możemy podłączać rozszerzenia do komputera. Te rozszerzenia mogą dodać komputerowi np. dodatkowy port mSATA oraz mPCIe. Z ciekawostek to te rozszerzenia nazywają się Lure co jest lekką grą słowną- słowem Minnow określa się małe rybki, które są traktowane jako przynęta podczas łowienia. Turbot z kolei to jest duża ryba flądrokształtna (spotykana również pod nazwą Skarp), a Lure to jest po prostu przynęta. Ciekawy przykład mamy poniżej, ponieważ Silverjaw to właśnie taka mała rybka służąca do przynęty :)

źródło: http://elinux.org/Minnowboard:MaxLures#Silverjaw_Lure

Oprócz portu High-Speed jest jeszcze Low-Speed, zamontowany na warstwie Top komputera w postaci goldpinów, w konfiguracji 13×2. Oddane do użytku są:

  • SPI
  • I2C
  • I2S
  • 2x  High-Speed 16550 UART (UART1 posiada dodatkowo piny CTS i RTS)
  • 2x PWM
źródło: http://elinux.org/Minnowboard:MinnowMax#Low_Speed_Expansion_.28Top.29

Przy pomocy skryptów bashowych (linux) możemy zrobić z tego portu rozszerzeń zrobić użytek, np. zrobić prost miganie diodą, czy też obsługa jakiegoś układu po przez I2C. Moim skromnym zdaniem ,za dużo pinów GPIO nie otrzymaliśmy, ale trzeba też iść na kompromisy, jakim jest wcześniej wspomniany port High-Speed. Lecz dla chcącego nic trudnego, bo mając I2C możemy podpiąć jakiś ekspander i „wydusić” parę portów więcej.