Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

No dobra drukarka skalibrowana i już mogę drukować co chcę…. no nie do końca. W pierwszej kolejności musimy wydrukować sobie coś prostego aby sprawdzić czy wszystko działa jak powinno. W tym celu pobieramy kosteczkę o wymiarach 20x20x10mm.
Następnie wchodzimy do Repetier Host do zakładki „Położenie obiektu” i klikamy plusa a następnie wybieramy naszą kostkę. Po tej operacji powinniśmy mieć miej więcej coś takiego:

Zrzut ekranu (67)
Opis stołu

Jedna kratka równa się 1cm, a kropka w lewym dolnym rogu jest wskaźnikiem położenia druku na stole, tzn. ta kropka jest w rzeczywistości lewym dolnym rogiem.Następnie przechodzimy do zakładki „Slicer” i klikamy „Configuration„. Na potrzeby tej kalibracji zmieniamy wartości takie jak:

  •  Print Settings > Layers and perimeters > perimeters = 1
  •  Print Settings > Infill > Fill density = 0 / fill pattern = line
  •  Print Settings > Skirt and brim > Brim width = 1mm

Gotowy plik możesz pobrać stąd, a następnie rozpakować i wkleić do folderu Slic3r > Print

Przygotowany przez nas profil konfiguracyjny druku będzie drukować kostkę pustą w środku, o grubości ścianki równej jednej ścieżki co pozwoli nam sprawdzić jakiej grubości jest ścianka.
Następnie ustawiamy wybrane przez nas profile i klikamy „Potnij programem Slic3r„. Po kliknięciu tego przycisku zacznie się proces cięcia modelu na warstwy. Im mniej skomplikowany obiekt tym cięcie przebiega szybciej.

wybor ustawien
Ustawienie profili druku

 

Teraz klikamy czerwoną wtyczkę z podpisem „Połącz” aby połączyć host z drukarką. Po połączeniu się klikamy domek aby wyzerowało osie, a następnie ustawiamy temperaturę dla dyszy i stołu i klikamy w ich ikonki aby znikło przekreślenie. Po nagrzaniu się stołu i dyszy klikamy „Drukuj” znajdujące się na prawo od „Połącz„. I zaczęło się. Drukujemy tak z 8mm kostki, aby jej nie zamknęło. Druk możemy przerwać klikając „Awaryjne zatrzymanie
Po zatrzymaniu druku staramy się delikatnie oderwać nasz wydruk. Po jego oderwaniu bierzemy suwmiarkę i mierzymy grubość ścian kostki;

DSCN0628
Kostka przed kalibracją

Jak widać nasza grubość ścianki wynosi 0.53mm co i tak jest dobrym wynikiem bo na niektórych filamentach można się zbliżyć do wartości 0.6mm. Jednak my chcemy wartość 0.5mm więc jak tego dokonać ? jest to bardzo proste. W tym momencie przychodzi nam z pomocą mnożnik ekstruzji filamentu. Najpierw musimy policzyć ten mnożnik przy pomocy poniższego wzoru:

grubość żądnej ścianki / grubość faktycznej ścianki
0.5 / 0.53 = 0.943
Obliczoną wartość wpisujemy do Filament Settings > Extrusion multipler. Zapisujemy i powtarzamy jeszcze raz proces drukowania. Po ponownym druku nasza ścianka powinna mieć grubość 0.5mm:
DSCN0642
Kostka po kalibracji
Zatem możemy wydrukować teraz pełną kostkę, w tym celu zmieniamy podane wartości:
  •  Print Settings > Layers and perimeters > perimeters = 2
  •  Print Settings > Infill > Fill density = 25 / fill pattern = rectilinear
  •  Print Settings > Skirt and brim > Brim width = 1mm

lub pobieramy gotowy plik stąd

W przypadku małych obiektów warto ustawić parę sztuk aby zdążyły ostygnąć o czym wspomniałem w worklogu z budowy drukarki.
Po wydrukowaniu kostki bierzemy ją i mierzymy suwmiarką:

DSCN0659DSCN0660DSCN0661

 

Jak widać po zdjęciach proces kalibracji przebiegł poprawnie. Jeżeli twoja kostka ma np. inne wymiary tzn. jest szersza/węższa wyższa/mniejsza o więcej niż 1mm to znaczy, że masz źle przeliczone kroki dla osi X/Y/Z odpowiednio dla danych wymiarów.
Jeżeli przyglądałeś się swojemu wydrukowi to zapewne spostrzegłeś, że pierwsza warstwa jest „wylewana” na bogato, tzn. podawane jest za dużo filamentu.

200p
Za dużo filamentu

Aby poprawić to w zakładce Print Settings > Advanced zmień First layer z 200% na 150% (w moim przypadku ta wartość działa bardzo dobrze) co spowoduje że zamiast podawania 1mm ścieżki filamentu będzie podawana ścieżka o grubości 0.75mm. Na zdjęciu poniżej przedstawiam wygląd pierwszej warstwy dla wartości (od lewej do prawej):

First layer 200% Extrusion multipler = 1 / Fl = 150% Em = 1 / Fl = 150% Em = 0.945
DSCN0657
Konfiguracja pierwszej warstwy

      Mogę jednogłośnie stwierdzić, że drukarka jest gotowa do działania ;) W następnych częściach poradnika będę przedstawiać różne problemy z drukiem oraz jak je rozwiązywać. Jeżeli masz jakieś pytania, bądź nie możesz sobie z czymś poradzić to śmiało pisz w komentarzach ;)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )