Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

No dobra drukarka skalibrowana i już mogę drukować co chcę…. no nie do końca. W pierwszej kolejności musimy wydrukować sobie coś prostego aby sprawdzić czy wszystko działa jak powinno. W tym celu pobieramy kosteczkę o wymiarach 20x20x10mm.
Następnie wchodzimy do Repetier Host do zakładki „Położenie obiektu” i klikamy plusa a następnie wybieramy naszą kostkę. Po tej operacji powinniśmy mieć miej więcej coś takiego:

Zrzut ekranu (67)
Opis stołu

Jedna kratka równa się 1cm, a kropka w lewym dolnym rogu jest wskaźnikiem położenia druku na stole, tzn. ta kropka jest w rzeczywistości lewym dolnym rogiem.Następnie przechodzimy do zakładki „Slicer” i klikamy „Configuration„. Na potrzeby tej kalibracji zmieniamy wartości takie jak:

 •  Print Settings > Layers and perimeters > perimeters = 1
 •  Print Settings > Infill > Fill density = 0 / fill pattern = line
 •  Print Settings > Skirt and brim > Brim width = 1mm

Gotowy plik możesz pobrać stąd, a następnie rozpakować i wkleić do folderu Slic3r > Print

Przygotowany przez nas profil konfiguracyjny druku będzie drukować kostkę pustą w środku, o grubości ścianki równej jednej ścieżki co pozwoli nam sprawdzić jakiej grubości jest ścianka.
Następnie ustawiamy wybrane przez nas profile i klikamy „Potnij programem Slic3r„. Po kliknięciu tego przycisku zacznie się proces cięcia modelu na warstwy. Im mniej skomplikowany obiekt tym cięcie przebiega szybciej.

wybor ustawien
Ustawienie profili druku

 

Teraz klikamy czerwoną wtyczkę z podpisem „Połącz” aby połączyć host z drukarką. Po połączeniu się klikamy domek aby wyzerowało osie, a następnie ustawiamy temperaturę dla dyszy i stołu i klikamy w ich ikonki aby znikło przekreślenie. Po nagrzaniu się stołu i dyszy klikamy „Drukuj” znajdujące się na prawo od „Połącz„. I zaczęło się. Drukujemy tak z 8mm kostki, aby jej nie zamknęło. Druk możemy przerwać klikając „Awaryjne zatrzymanie
Po zatrzymaniu druku staramy się delikatnie oderwać nasz wydruk. Po jego oderwaniu bierzemy suwmiarkę i mierzymy grubość ścian kostki;

DSCN0628
Kostka przed kalibracją

Jak widać nasza grubość ścianki wynosi 0.53mm co i tak jest dobrym wynikiem bo na niektórych filamentach można się zbliżyć do wartości 0.6mm. Jednak my chcemy wartość 0.5mm więc jak tego dokonać ? jest to bardzo proste. W tym momencie przychodzi nam z pomocą mnożnik ekstruzji filamentu. Najpierw musimy policzyć ten mnożnik przy pomocy poniższego wzoru:

grubość żądnej ścianki / grubość faktycznej ścianki
0.5 / 0.53 = 0.943
Obliczoną wartość wpisujemy do Filament Settings > Extrusion multipler. Zapisujemy i powtarzamy jeszcze raz proces drukowania. Po ponownym druku nasza ścianka powinna mieć grubość 0.5mm:
DSCN0642
Kostka po kalibracji
Zatem możemy wydrukować teraz pełną kostkę, w tym celu zmieniamy podane wartości:
 •  Print Settings > Layers and perimeters > perimeters = 2
 •  Print Settings > Infill > Fill density = 25 / fill pattern = rectilinear
 •  Print Settings > Skirt and brim > Brim width = 1mm

lub pobieramy gotowy plik stąd

W przypadku małych obiektów warto ustawić parę sztuk aby zdążyły ostygnąć o czym wspomniałem w worklogu z budowy drukarki.
Po wydrukowaniu kostki bierzemy ją i mierzymy suwmiarką:

DSCN0659DSCN0660DSCN0661

 

Jak widać po zdjęciach proces kalibracji przebiegł poprawnie. Jeżeli twoja kostka ma np. inne wymiary tzn. jest szersza/węższa wyższa/mniejsza o więcej niż 1mm to znaczy, że masz źle przeliczone kroki dla osi X/Y/Z odpowiednio dla danych wymiarów.
Jeżeli przyglądałeś się swojemu wydrukowi to zapewne spostrzegłeś, że pierwsza warstwa jest „wylewana” na bogato, tzn. podawane jest za dużo filamentu.

200p
Za dużo filamentu

Aby poprawić to w zakładce Print Settings > Advanced zmień First layer z 200% na 150% (w moim przypadku ta wartość działa bardzo dobrze) co spowoduje że zamiast podawania 1mm ścieżki filamentu będzie podawana ścieżka o grubości 0.75mm. Na zdjęciu poniżej przedstawiam wygląd pierwszej warstwy dla wartości (od lewej do prawej):

First layer 200% Extrusion multipler = 1 / Fl = 150% Em = 1 / Fl = 150% Em = 0.945
DSCN0657
Konfiguracja pierwszej warstwy

      Mogę jednogłośnie stwierdzić, że drukarka jest gotowa do działania ;) W następnych częściach poradnika będę przedstawiać różne problemy z drukiem oraz jak je rozwiązywać. Jeżeli masz jakieś pytania, bądź nie możesz sobie z czymś poradzić to śmiało pisz w komentarzach ;)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )
 • Mscichu

  Witam!

  Przy wpisywaniu do slic3ra w zakładce Print Settings > Advanced > First layer po zmianie na np 100% lub 300% zaczyna smarkać filamentem nie podając odpowiedniej ilości co może być przczyną? Kostka wychodzi idealnie jak mam tam zera:/

  • Według mnie 300% dla First Layer jest stanowczo za dużo (sam drukuję na 120-150%). Sprawdź czy masz poprawnie skalibrowany ekstruder oraz czy grubość ścieżki- Extrusion Multipler (ilość podawanego filamentu) jest dobrze przeliczony ;)

   • Mscichu

    Extrusion Multipler mam na 1, kostka kalibracyjna ustawiona +- 0,05mm na szerokości ścianki, ekstruder pobiera tyle filamentu ile mu zadam. Problem pojawia się gdy próbuję zlać pierwszą warstwę to tak jakby za mało podawało filamentu ale jak dam 0 to podaje elegancko na każdej wysokości warstwy (sprawdzałem bo myślałem, że dysza się zapchała) No cóż… Będę kombinował;) jak do czegoś dojdę to napiszę dla potomności :)

    • Sprawdź czy nie masz za dużej odleglości między stołem a głowicą w pozycji home. Odległość powinna być miej więcej na grubość kartki :)

     • Mscichu

      To też sprawdziłem :D Mam na całości stołu ustawione tak, że kartka o gramaturze 80 nie chce się przesuwać ale nie uderza o stół. Aktualnie drukuję na 0, wszystko przylega idealnie tylko te odstępy, ale to jeszcze powalczę. mam jeszcze problem z podwijającymi się ściankami wazonika :D

     • a jaką masz wysokość pierwszej warstwy ?

     • McKee

      A jaka powinna być? (0.3mm po zmierzeniu czy 0.3mm ustawiona?)

      Inne uwagi / pytania:
      1.

      W plikach do ściągnięcia jest ustawione:
      „top_solid_layers = 3”
      Czyli drukuje też górę – poprawiłem sobie ale może to warto zaktualizować.

      2.
      Fajny poradnik – podoba mi się wolniejsze drukowanie 1 warstwy:
      „first_layer_speed = 30%”
      Przy prędkości ~10mm/s trochę czasu na to idzie ale warstwa lepiej przylega.
      U mnie w profilach było domyślinie 35-40mm/s, więc mam nadzieję że po zmianie będzie lepiej trzymać wydruki (jeszcze nie miałem szansy wytestować dobrze).
      No i grubość 1-szej warstwy miałem taką samą jak pozostałych (0.25).

      3.

      Co to są „prześwity” o których pisałeś powyżej?

     • Ja u siebie wpisałem wysokość 0.35mm, ale tą wartość można sobie dostosować w zależności jaką dyszę posiadamy.
      1. „top_solid_layers = 3” jest to ustawienie domyślne. Jeśli chcemy aby druk nie był zadrukowany u góry to zmieniamy na zero, ale to zazwyczaj ustawia się dla druków kalibracyjnych.

      2. Lepiej wydrukować wolniej pierwszą warstwę, ponieważ „Jaka pierwsza warstwa taki cały wydruk”. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że będzie dobrze dolegać do stołu (jeżeli mamy dobrze wypoziomowany) i nie będzie również problemu z odklejającymi się rogami.
      3. Rozwiń jak możesz co masz na myśli ;)

     • McKee

      Jak się ma dysza do wysokości warstwy?
      Moim zdaniem nie ma wpływu/zależności. Mam głowicę 0.5 mm i moge drukować z WYSOKOSCIĄ zarówno 0.2 jak i 0.25 (0.35 nie próbowałem ale zapewne też wyjdzie tylko lekko paskudniej ;-) i przy okazji szybciej).

      1. Rozumiem – tylko w tych twoich plikach o których pisałeś w artykule, że są gotowe to nie jest ustawione – tak dla testów pobrałem i sie zdziwiłem na koniec jk mi kostke zamknęło (bo nie sprawdziłem ustawień).
      10 minut „w plecy” ;-) – powtórzyłem i było OK.

      2.Dokładnie. Dzięki!

      3. Cytuję: „Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)” – u mnie 0.2 wychodzi miodzio, lepiej niż 0.25 ustawione domyślnie.
      Tylko jak rozumiem, zmniejszenie wysokości ścieżki (bez zmiany innych parametrów) powoduje powiększenie jej grubości (jeszcze nie sprawdzałem – suwmiarkę mi gdzieś wcięło).

     • Po części masz rację, ale jak będziesz chciał dyszą 0.5mm warstwę o wysokości 0.6mm to Ci się po prostu nie uda ;) Oczywiście możesz popróbować, żeby dawało więcej filamentu, ale wtedy tracisz na estetyczności druku. No w oryginale masz górę zadrukowywaną trzema warstwami i żeby nie zadrukowywało to musisz ustawić na 0. Nie wspominałem że Top Layer jest domyślnie ustawione na 0 ;)
      Tak, jak zmniejszysz wysokość pierwszej warstwy a nie zmienisz wartości First Layer w Advanced to będzie się rozpłaszczać ta ścieżka, a z czasem będą się robić „kleksy” z filamentu bo nie będzie miejsca na stole (dotyczy tylko pierwszej warstwy).

 • Mscichu

  0,2mm ale próbowałem wyższe do 0,35 i niższe nawet do 0,05 ;) Ogólnie slicer ma sporo ustawień a ja chyba muszę nauczyć się trochę ogłady, bo chyba też za dużo zmieniam na raz. Jutro będzie świeży dzień z większą ilością nerwów! Zauważam, że do drukarki trzeba na spokojnie…

  • Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)

   • Mscichu

    O widzisz! może to o to chodzi ;) Swoją drogą fajna skarbnica wiedzy! Dobrze, że na forum napisałeś bo jakoś nie trafiłem wcześniej na tę stronę.

 • Alan Hoinza

  Hej, a jak sie ustawia szerokosc wydruku jest jakas opcja ? bo grubosc scianki mam ustawione ale zle mi drukuje wymiary np zamiast 30mm drukuje 2,80 ..

  • Sprawdź czy poprawnie przeliczyłeś kroki silników w firmware ;) bo jak rozumiem to drukowany obiekt nie ma takich wymiarów jak w Repetierze ?

   • Alan Hoinza

    tak samo nie wiem w czym problem ze np os x mam roznicy 0.2mm a os y 0.3mm a w EPPROM mam wpisane tak samo, tylko ze jak zmienie to automatycznie drukowanie wiekszej kostki bedzie calkowity inny wymiar. a tak to nie wazne czy drukuje 20mm czy 30mm roznica jest ta sama a jak ustawie kroki to kazda kostka jest inna, wiec nie moge znalesc innej opcji co moze byc tego przyczyna..

    • Jak możesz to podaj jakie wartości kroków wpisałeś i podaj parametry tj. ilość kroków silnika, ustawiony microstepping, jaki pasek używasz i ile zębów mają zębatki

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich, postanowiłem wnuczce zrobić frajdę i złożyłem jej drukarkę Prusa i3 firmware Marlin i mam nie lada problem, wszystkie wydruki wychodzą tak że 1/3 wydruku jest super a następnie głowica przesuwa się i drukuje od połowy obiektu dwie warstwy i ponownie przesuwa się jeszcze dalej i drukuje od połowy tej warstwy już przesuniętej.Wygląda to tak jak bym budował schody z klocków.Próby robiłem na różnych programach, Cura, Pronterface i teraz na Repetier-Host i za każdym raze to samo się dzieje. Dobrze że dziecko nie widziało jeszcze tej drukrki. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, co mogę robić nie tak że wychodzą takie bohomazy. Pozdrawiam Jan Tatarski (dziadek)

  • To jest oznaka przegrzewania się stepsticków. Daj na nie radiatory, a jak są to dodaj wiatrak żeby wiał w ich stronę. To powinno załatwić sprawę. Sprawdź przy okazji czy zębatki od osi X i Y są dobrze dokręcone, bo od np. od wibracji mogły się poluzować, ;)

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich ponownie.Serdecznie dziękuję za poradę , wymieniłem stepsticki na DRV8825 i wszystko hula aż miło. Jeszcze raz bardzo dziękuję.Pozdrawiam wszystkich Janek (dziadek)