Problemy z drukiem #1: Nierówne warstwy/ prążki w osi Z

DSCN0712Wśród drukarzy najczęstszym problem jest skarżenie się na jakość druku, przeważnie o nierówne warstwy w osi Z, czyli tak zwane prążki w osi Z. W dzisiejszym poradniku przedstawię jak w prosty sposób zniwelować ten problem. Zapraszam do zapoznania się z tym sposobem !

 

Na ten problem może się składać parę czynników:

  • złe podawanie filamentu (kalibracja ekstrudera)
  • nierówna średnica filamentu
  • nieprawidłowe mocowanie prętów gwintowanych metrycznych/trapezowych z silnikami osi Z
  • źle skręcona konstrukcja drukarki- mało dokładnie
  • krzywe pręty gwintowane metryczne / trapezowe

Jeżeli mamy dobrze skalibrowany ekstruder, czyli podaje odpowiednią ilość filamentu, a średnica filamentu jest stała (wahania w granicy +/- 0.02mm) to przeważnie problem leży po stronie mocowania prętów z silnikami osi Z bądź niezbyt dokładnym skręceniem samej konstrukcji drukarki.
Co do sprawdzenia czy drukarka została dobrze skręcona w osi Z to możemy zrobić prosty eksperyment. Ustawiamy oś Z w połowie wysokości drukarki, a następnie bierzemy suwmiarkę i mierzymy czy prowadnice wraz z prętami metrycznymi/ trapezowymi są równoległe względem siebie. Pomiaru dokonujemy powyżej i poniżej wózka w osi Z.
Jeśli prowadnice z prętami są równoległe to znaczy że wszystko jest w porządku, natomiast jeżeli zaobserwujemy mocne odchyły, to warto posprawdzać czy dobrze skręciliśmy konstrukcję.
Jak już kwestię konstrukcji mamy załatwioną to przechodzimy do sprzęgieł. Tutaj należy wyróżnić rodzaje sprzęgieł:

  • Zwykłe sprzęgła wydrukowana na drukarce 3D- ich wadą jest to, że bardzo sztywną łączą te dwa elementy przez co wszelkie luzy, czy też bicia w osi są bardzo widoczne. Nie jest to reguła, ale na bazie własnych doświadczeń z  drukiem mogę to stwierdzić
  • Gumowa rurka zaciśnięta plastikowymi opaskami bądź metalowymi obejmami- ten typ sprzęgła już lepiej będzie działać, z takiego względu, że gumowa rurka nie jest sztywna i w pewien sposób będzie niwelować wszelkie nierówności w osi dzięki swoim własnościom.
  • Aluminiowe sprzęgła- jest to rozwiązanie najlepsze, a zarazem nie drogie. Sprzęgła te zostały specjalnie zaprojektowane, aby niwelować wszelkie nierówności, bicia, luzy.

Jeżeli zdecydujemy się na sprzęgła aluminiowe to musimy również wiedzieć jak je poprawnie zamontować. Najczęściej widuję tak zamocowane sprzęgła:

zle
Nie prawidłowe mocowanie sprzęgieł

Jest to bardzo poważny błąd, ponieważ w ten sposób zamocowane sprzęgło niczym nie różni się od plastikowego sprzęgła. Takie mocowanie nie pozwala sprzęgłu spełniać swojego zadania, łączy na sztywno oba elementy. Poprawne połączenie za pomocą tego sprzęgła znajduje się na zdjęciu poniżej:

dobrze
Prawidłowo zamocowane sprzęgło

Ten sposób mocowania pozwala niwelować wszelkie nierówności w pionie, ponieważ ta część sprężynująca/ sprzęgająca nie posiada żadnej blokady, tak jak miało to miejsce na zdjęciu wyżej. Na następnej stronie zobaczysz wyniki naszych wzmagań