Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Zakładka „Printer Settings”

Ostatnia zakładka, która nam została to Printer Settings. Jak sama nazwa wskazuje to w niej przechowywane są informacje o drukarce tzn. wymiary pola roboczego, ile głowic posiada drukarka, itp. Aby nie tracić czasu to przejdziemy do tej zakładki:

printer general

 • Bed size: wymiary stołu, na którym drukujemy
 • Print center: koordynaty środka stołu
 • Extruders: liczba głowic

Tutaj ustawienia dobieramy pod swoją drukarkę indywidualnie. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to środek stołu. Jeżeli wybierzemy wartość (100,100) to może się okazać, że dysza nie będzie znajdować się na środku stołu. Jeżeli drukujemy na szybie to po jej przekątnych wyznaczamy środek stołu, zaznaczając np. markerem na środku „X”. Wtedy z poziomu hosta sterujemy osiami i dojeżdżamy do środka, te wartości co nam wyjdą to wpisujemy do linijki „Printer Center„.
Liczba głowic drukujących też nie powinna stanowić problemu. Jeżeli mamy jedną to zostawiamy bez zmian, natomiast jak mamy więcej to wybieramy ich ilość.
Kolejną rzeczą do ustawienia są końcowe i początkowe g-cody dla druku. Po co je ustawiać zapewne myślicie. Z zasady to mają one ułatwić rozpoczynanie jak i kończenie druku. Dla rozpoczynającego się druku warto ustawić g-cody odpowiedzialne za zerowanie osi, nagrzanie dyszy/stołu, natomiast dla kończących się wydruków żeby wyłączyć grzanie dyszy/stołu, odjechać dyszą od elementu aby nie topiło go. Poniżej przedstawiamy kody, które dla mnie działają dobrze, które zostały zaczerpnięte z bloga RichRapa:

Początkowy G-Code:

Końcowy G-Code:

Następnie przechodzimy do „Extruder 1” i w „Nozzle diameter” wpisujemy średnicę dyszy, w moim przypadku 0.5mm

extruder
Ustawienia ekstrudera

W tym miejscu możemy również ustawić retrakcję filamentu, czyli cofanie filamentu, aby podczas przechodzenia na inne warstwy czy też do innego obiektu nie było odstających „włosków” filamentu, które tworzą się mimowolnie przez grawitacyjne wypływanie filamentu z dyszy. Tutaj głównie zainteresują nas dwie wartości:

 • Length: ilość cofanego filamentu mierzonego przed topieniem w głowicy, czyli nie roztopionego
 • Speed: prędkość z jaką cofany jest filament

Z doświadczenia wiem że dla dyszy 0.5mm wartość minimalna przy ekstruderze typu direct (ekstruder bezpośrednio nad głowicą) jest ok 0.5mm a maksymalna to 2mm. Wartość 1mm jest dobra na start, aby zobaczyć jak działa retrakcja.
W tym momencie momencie możemy zapisać nasze ustawienia i przejść do bardziej przyjemnej części poradnika- drukowania :)

 • Mscichu

  Witam!

  Przy wpisywaniu do slic3ra w zakładce Print Settings > Advanced > First layer po zmianie na np 100% lub 300% zaczyna smarkać filamentem nie podając odpowiedniej ilości co może być przczyną? Kostka wychodzi idealnie jak mam tam zera:/

  • Według mnie 300% dla First Layer jest stanowczo za dużo (sam drukuję na 120-150%). Sprawdź czy masz poprawnie skalibrowany ekstruder oraz czy grubość ścieżki- Extrusion Multipler (ilość podawanego filamentu) jest dobrze przeliczony ;)

   • Mscichu

    Extrusion Multipler mam na 1, kostka kalibracyjna ustawiona +- 0,05mm na szerokości ścianki, ekstruder pobiera tyle filamentu ile mu zadam. Problem pojawia się gdy próbuję zlać pierwszą warstwę to tak jakby za mało podawało filamentu ale jak dam 0 to podaje elegancko na każdej wysokości warstwy (sprawdzałem bo myślałem, że dysza się zapchała) No cóż… Będę kombinował;) jak do czegoś dojdę to napiszę dla potomności :)

    • Sprawdź czy nie masz za dużej odleglości między stołem a głowicą w pozycji home. Odległość powinna być miej więcej na grubość kartki :)

     • Mscichu

      To też sprawdziłem :D Mam na całości stołu ustawione tak, że kartka o gramaturze 80 nie chce się przesuwać ale nie uderza o stół. Aktualnie drukuję na 0, wszystko przylega idealnie tylko te odstępy, ale to jeszcze powalczę. mam jeszcze problem z podwijającymi się ściankami wazonika :D

     • a jaką masz wysokość pierwszej warstwy ?

     • McKee

      A jaka powinna być? (0.3mm po zmierzeniu czy 0.3mm ustawiona?)

      Inne uwagi / pytania:
      1.

      W plikach do ściągnięcia jest ustawione:
      „top_solid_layers = 3”
      Czyli drukuje też górę – poprawiłem sobie ale może to warto zaktualizować.

      2.
      Fajny poradnik – podoba mi się wolniejsze drukowanie 1 warstwy:
      „first_layer_speed = 30%”
      Przy prędkości ~10mm/s trochę czasu na to idzie ale warstwa lepiej przylega.
      U mnie w profilach było domyślinie 35-40mm/s, więc mam nadzieję że po zmianie będzie lepiej trzymać wydruki (jeszcze nie miałem szansy wytestować dobrze).
      No i grubość 1-szej warstwy miałem taką samą jak pozostałych (0.25).

      3.

      Co to są „prześwity” o których pisałeś powyżej?

     • Ja u siebie wpisałem wysokość 0.35mm, ale tą wartość można sobie dostosować w zależności jaką dyszę posiadamy.
      1. „top_solid_layers = 3” jest to ustawienie domyślne. Jeśli chcemy aby druk nie był zadrukowany u góry to zmieniamy na zero, ale to zazwyczaj ustawia się dla druków kalibracyjnych.

      2. Lepiej wydrukować wolniej pierwszą warstwę, ponieważ „Jaka pierwsza warstwa taki cały wydruk”. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że będzie dobrze dolegać do stołu (jeżeli mamy dobrze wypoziomowany) i nie będzie również problemu z odklejającymi się rogami.
      3. Rozwiń jak możesz co masz na myśli ;)

     • McKee

      Jak się ma dysza do wysokości warstwy?
      Moim zdaniem nie ma wpływu/zależności. Mam głowicę 0.5 mm i moge drukować z WYSOKOSCIĄ zarówno 0.2 jak i 0.25 (0.35 nie próbowałem ale zapewne też wyjdzie tylko lekko paskudniej ;-) i przy okazji szybciej).

      1. Rozumiem – tylko w tych twoich plikach o których pisałeś w artykule, że są gotowe to nie jest ustawione – tak dla testów pobrałem i sie zdziwiłem na koniec jk mi kostke zamknęło (bo nie sprawdziłem ustawień).
      10 minut „w plecy” ;-) – powtórzyłem i było OK.

      2.Dokładnie. Dzięki!

      3. Cytuję: „Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)” – u mnie 0.2 wychodzi miodzio, lepiej niż 0.25 ustawione domyślnie.
      Tylko jak rozumiem, zmniejszenie wysokości ścieżki (bez zmiany innych parametrów) powoduje powiększenie jej grubości (jeszcze nie sprawdzałem – suwmiarkę mi gdzieś wcięło).

     • Po części masz rację, ale jak będziesz chciał dyszą 0.5mm warstwę o wysokości 0.6mm to Ci się po prostu nie uda ;) Oczywiście możesz popróbować, żeby dawało więcej filamentu, ale wtedy tracisz na estetyczności druku. No w oryginale masz górę zadrukowywaną trzema warstwami i żeby nie zadrukowywało to musisz ustawić na 0. Nie wspominałem że Top Layer jest domyślnie ustawione na 0 ;)
      Tak, jak zmniejszysz wysokość pierwszej warstwy a nie zmienisz wartości First Layer w Advanced to będzie się rozpłaszczać ta ścieżka, a z czasem będą się robić „kleksy” z filamentu bo nie będzie miejsca na stole (dotyczy tylko pierwszej warstwy).

 • Mscichu

  0,2mm ale próbowałem wyższe do 0,35 i niższe nawet do 0,05 ;) Ogólnie slicer ma sporo ustawień a ja chyba muszę nauczyć się trochę ogłady, bo chyba też za dużo zmieniam na raz. Jutro będzie świeży dzień z większą ilością nerwów! Zauważam, że do drukarki trzeba na spokojnie…

  • Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)

   • Mscichu

    O widzisz! może to o to chodzi ;) Swoją drogą fajna skarbnica wiedzy! Dobrze, że na forum napisałeś bo jakoś nie trafiłem wcześniej na tę stronę.

 • Alan Hoinza

  Hej, a jak sie ustawia szerokosc wydruku jest jakas opcja ? bo grubosc scianki mam ustawione ale zle mi drukuje wymiary np zamiast 30mm drukuje 2,80 ..

  • Sprawdź czy poprawnie przeliczyłeś kroki silników w firmware ;) bo jak rozumiem to drukowany obiekt nie ma takich wymiarów jak w Repetierze ?

   • Alan Hoinza

    tak samo nie wiem w czym problem ze np os x mam roznicy 0.2mm a os y 0.3mm a w EPPROM mam wpisane tak samo, tylko ze jak zmienie to automatycznie drukowanie wiekszej kostki bedzie calkowity inny wymiar. a tak to nie wazne czy drukuje 20mm czy 30mm roznica jest ta sama a jak ustawie kroki to kazda kostka jest inna, wiec nie moge znalesc innej opcji co moze byc tego przyczyna..

    • Jak możesz to podaj jakie wartości kroków wpisałeś i podaj parametry tj. ilość kroków silnika, ustawiony microstepping, jaki pasek używasz i ile zębów mają zębatki

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich, postanowiłem wnuczce zrobić frajdę i złożyłem jej drukarkę Prusa i3 firmware Marlin i mam nie lada problem, wszystkie wydruki wychodzą tak że 1/3 wydruku jest super a następnie głowica przesuwa się i drukuje od połowy obiektu dwie warstwy i ponownie przesuwa się jeszcze dalej i drukuje od połowy tej warstwy już przesuniętej.Wygląda to tak jak bym budował schody z klocków.Próby robiłem na różnych programach, Cura, Pronterface i teraz na Repetier-Host i za każdym raze to samo się dzieje. Dobrze że dziecko nie widziało jeszcze tej drukrki. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, co mogę robić nie tak że wychodzą takie bohomazy. Pozdrawiam Jan Tatarski (dziadek)

  • To jest oznaka przegrzewania się stepsticków. Daj na nie radiatory, a jak są to dodaj wiatrak żeby wiał w ich stronę. To powinno załatwić sprawę. Sprawdź przy okazji czy zębatki od osi X i Y są dobrze dokręcone, bo od np. od wibracji mogły się poluzować, ;)

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich ponownie.Serdecznie dziękuję za poradę , wymieniłem stepsticki na DRV8825 i wszystko hula aż miło. Jeszcze raz bardzo dziękuję.Pozdrawiam wszystkich Janek (dziadek)