Zakładka „Printer Settings”
Ostatnia zakładka, która nam została to Printer Settings. Jak sama nazwa wskazuje to w niej przechowywane są informacje o drukarce tzn. wymiary pola roboczego, ile głowic posiada drukarka, itp. Aby nie tracić czasu to przejdziemy do tej zakładki:
- Bed size: wymiary stołu, na którym drukujemy
- Print center: koordynaty środka stołu
- Extruders: liczba głowic
Tutaj ustawienia dobieramy pod swoją drukarkę indywidualnie. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to środek stołu. Jeżeli wybierzemy wartość (100,100) to może się okazać, że dysza nie będzie znajdować się na środku stołu. Jeżeli drukujemy na szybie to po jej przekątnych wyznaczamy środek stołu, zaznaczając np. markerem na środku „X”. Wtedy z poziomu hosta sterujemy osiami i dojeżdżamy do środka, te wartości co nam wyjdą to wpisujemy do linijki „Printer Center„.
Liczba głowic drukujących też nie powinna stanowić problemu. Jeżeli mamy jedną to zostawiamy bez zmian, natomiast jak mamy więcej to wybieramy ich ilość.
Kolejną rzeczą do ustawienia są końcowe i początkowe g-cody dla druku. Po co je ustawiać zapewne myślicie. Z zasady to mają one ułatwić rozpoczynanie jak i kończenie druku. Dla rozpoczynającego się druku warto ustawić g-cody odpowiedzialne za zerowanie osi, nagrzanie dyszy/stołu, natomiast dla kończących się wydruków żeby wyłączyć grzanie dyszy/stołu, odjechać dyszą od elementu aby nie topiło go. Poniżej przedstawiamy kody, które dla mnie działają dobrze, które zostały zaczerpnięte z bloga RichRapa:
Początkowy G-Code:
1 2 3 4 5 |
G28 G92 E0 G1 E3 F1200 G1 E2 F1200 G92 E0 |
Końcowy G-Code:
1 2 3 4 5 |
G1 X12.0 F4000 GI Y170 F4000 M104 F0 M140 S0 M84 |
Następnie przechodzimy do „Extruder 1” i w „Nozzle diameter” wpisujemy średnicę dyszy, w moim przypadku 0.5mm
![]() |
Ustawienia ekstrudera |
W tym miejscu możemy również ustawić retrakcję filamentu, czyli cofanie filamentu, aby podczas przechodzenia na inne warstwy czy też do innego obiektu nie było odstających „włosków” filamentu, które tworzą się mimowolnie przez grawitacyjne wypływanie filamentu z dyszy. Tutaj głównie zainteresują nas dwie wartości:
- Length: ilość cofanego filamentu mierzonego przed topieniem w głowicy, czyli nie roztopionego
- Speed: prędkość z jaką cofany jest filament
Z doświadczenia wiem że dla dyszy 0.5mm wartość minimalna przy ekstruderze typu direct (ekstruder bezpośrednio nad głowicą) jest ok 0.5mm a maksymalna to 2mm. Wartość 1mm jest dobra na start, aby zobaczyć jak działa retrakcja.
W tym momencie momencie możemy zapisać nasze ustawienia i przejść do bardziej przyjemnej części poradnika- drukowania :)