Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host z silnikiem Slic3r)

Zakładka „Print Settings”

Teraz przechodzimy do sedna konfiguracji Hosta, ponieważ od tych ustawień będzie zależał cały proces drukowania. W dalszej części poradnika przedstawię opcje, które są dobre dla mojej drukarki oraz postaram się jak najlepiej opisać te opcje, lecz druk 3D wymaga czasu i niektóre opcje z pewnością będziesz musiał dopasować pod własną drukarkę, ale nie ma co się bać. Postaram się wszystko opisać jak najlepiej. Jak będziesz mieć jakieś pytania to śmiało pisz w komentarzach.
Po prawej stronie programu z listy Slicer: Wybieramy Slic3r, a następnie klikamy „Configuration„. Po odczekaniu paru sekund na załadowanie pokaże nam się takie okienko:

LP
Konfiguracja zakładki Layers and Perimeters.

Opisując od góry:

 • Layer height: wysokość jednej warstwy wydruku
 • First layer height: wysokość pierwszej warstwy wydruku
 • Perimeter: ilość obrysów drukowanego obiektu
 • Solid layers: Top / Bottom ilość pełnych warstw odpowiednio dla szczytu / podstawy obiektu

Wysokość warstwy determinuje detaliczność obiektu. Jeżeli warstwy będą wysokie to w przypadku obiektu, który ma dużo szczegółów to nie będą one odwzorowane. Tutaj dla druku prototypowego wartość 0.4mm jest dobra ponieważ pozwoli ona na szybki wydruk. Wartość 0.2mm jest dla druku roboczego i w większości przypadków odpowiednią wysokością. Warstwa 0.1mm  oraz mniej jest dla druku „artystycznego”, gdzie szczegóły grają największą rolę. Zatem można wywnioskować, że im niższa warstwa to wydruk będzie dokładniejszy, lecz zostanie poświęcone więcej czasu na druk. Dlatego najlepszym kompromisem stosowanym wśród drukarzy to warstwa 0.2mm. Zatem ustawiamy taką wartość.
Wysokość pierwszej warstwy to jak nazwa wskazuje. Tutaj wartość 0.35mm jest dobra ponieważ gwarantuje dobrą przyczepność do stołu, więc tą wartość zostawiamy bez zmian.
Perimeters jest to liczba obrysów ścian obiektu. Tutaj dobrze sprawuję się wartość 3 jak i 2. Dla druku roboczego 2 obrysy są dobre więc można taką wartość ustawić lub pozostawić 3.
Ilość pełnych warstw determinuje właściwie jakość wykonania spodu jak i szczytu obiektu. Tutaj zalecam nie schodzić poniżej tych wartości. Czasem zdarza się tak że góra obiektu potrzebuje więcej warstw wypełnionych na 100%, ponieważ mogą wyjść jakieś dziury, które te pełne warstwy „załatają”. Niemniej jednak te wartość jak dla mnie są wystarczające i nie warto schodzić poniżej.
Następna zakładka to „Infill„, w której podajemy drukarce informacje o tym z jakim wypełnieniem i jakim schematem ma drukować wypełnienie druku.

infill
Konfiguracja zakładki Infill
 • Fill density: gęstość wypełnienia
 • Fill pattern: schemat wypełnienia
 • Top/bottom fill pattern: schemat wypełnienia dla spodu i szczytu obiektu
 • Combine infill every: Stosuj wypełnie co: (ilość wartsw)
 • Solid infill every: Stosuj pełne wypełnienie co:
 • Fill angle: kąt wypełnienia
 • Solid infill treshold area: Stosuj pełne wypełnienie jeżeli powierzchnia warstwy wynosi [mm?]
 • Infill before perimeters: drukuj wypełnienie przed obrysami

Gęstość wypełnienia ustawiamy w zależności od potrzeby. Jeżeli drukujemy jakiś element, który ma znosić duże obciążenia np. mocowanie silnika to wtedy wypełnienie powinno być większe ( 50% + ), aby element był twardy i sztywny. Natomiast jeżeli drukujemy „artystycznie” to spokojnie wystarczy wartość 25%.
Schemat wypełnienia to sposób w jaki wypełnienie będzie drukowane. Tutaj dobrze spisuje się schemat prostoliniowy, czyli rectilinear. Plaster miodu (honeycomb) też się dobrze spisuje lecz wydłuża czas druku. Podobnie jest ze schematem wypełnienie spodu i szczytu obiektu. Tutaj jednak zostałbym przy schemacie rectilinear, ponieważ zapewnia ono dobre wypełnienie spodu elementu.
Combine infill every polega na tym, że pomija ono druk wypełnienia co zadaną ilość warstw. Jest to dobre, gdy prototypujemy obiekt i zależy nam na czasie druku, natomiast w innym przypadku druku mija się to lekko z przeznaczeniem.
Podobnie sprawa się ma z Solid infill every. Tutaj dobrze jest użyć tą opcję gdy drukujemy jakieś elementy mechaniczne, wtedy mają one większe wzmocnienie w szczególności, gdy drukujemy np. na wypełnieniu 50%.
Kąt wypełnienia można pozostawić bez zmian bo w sumie nie wnosi on jakiś zmian w druku. Następna opcja jest ciekawa, ponieważ czasem lubi płatać psikusy. W tej opcji głównie chodzi o to, że jak powierzchnia danej warstwy nie przekroczy zadanej wartości to program wydrukuje całą bądź częściowo wypełnioną w 100% warstwę. Dlatego czasem może dziwnie drukować. „Problem” rozwiązałem ustawiając u siebie wartość 15mm?.
Ostatnia opcja zamienia kolejność drukowania warstwy. Ponieważ warstwa drukowana jest tak, że najpierw idzie wewnętrzny obrys -> zewnętrzny obrys -> wypełnienie. Po wybraniu tej opcji kolejność zostanie zamieniona. Nie stosuję tej opcji, ponieważ nie zapewnia ona dobrej spójności.
Czas teraz przejść do zakładki „Speed„, gdzie ustawiamy prędkości danych elementów procesu druku.

 

speed
Konfiguracja zakładki Speed
 • Perimeters: ogólna prędkość druku obrysów
 • Small perimeters: prędkość druku „małych obrysów”
 • External perimeters: prędkość druku zewnętrznego obrysu
 • Infill: prędkość druku wypełnienia
 • Solid infill: prędkość druku pełnego wypełnienia
 • Top solid infill: prędkość druku ostatnich warstw obiektu wybranych wcześniej
 • Support material: prędkość druku podpór obiektu
 • Bridges: prędkość druku mostów
 • Travel: Prędkość przemieszczania się głowicy między innymi obiektami
 • First layer speed: prędkość druku pierwszej warstwy

Ogólna prędkość druku obrysów jest prędkością dla obrysów innych niż zewnętrzne. Natomiast prędkość zewnętrznych obrysów możemy wyznaczyć na dwa sposoby: procentowo i bezpośrednio. Procentowo oznacza pewien procent z wartość ogólnej prędkości obrysów, czyli np. 70% z wartości Perimeters ( w przeliczeniu na mm/s wynosi 21mm/s). Bezpośrednio oznacza, że wpisujemy dokładną prędkość wyrażoną w mm/s.
Solid infill oznacza prędkość drukowania pełnych warstw wypełnienia- nie mylić z warstwami spodu i szczytu obiektu.
Prędkość druku pierwszej warstwy jest bardzo ważna, ponieważ jak będziemy za szybko drukować to element dobrze nie przylgnie do stołu i podczas druku się odklei czy też, któryś z rogów się uniesie.
Jak można zauważyć to dla tej zakładki nie podałem, żadnych swoich wartości, ponieważ w przypadku prędkości trzeba je dostosować indywidualnie metodą prób i błędów do konstrukcji swojej drukarki, ponieważ inaczej się nie da.  Niemniej jednak te wartości podstawowe są dobrą bazą do eksperymentów. Tutaj natomiast mogę podpowiedzieć, które prędkości warto zmieniać.
Definitywnie prędkość Bridges jest za duża, w efekcie czego most będzie zrywany. Wartość, którą bym sugerował to 5mm/s. Nie jest ona za duża, ale z pewnością nie zerwie ona mostu.
Infill, Solid infill oraz Support material można obniżyć do 40mm/s, a Gap fill do 15mm/s

W zakładce „Skirt and brim” ustawiamy obrys bryły (brim), który jest bardzo przydatny podczas druku dużych obiektów, ponieważ zapobiega odklejania się rogów od stołu, natomiast skirt drukuje taką spódnicę czy też komin wokół obiektu co z kolei zapobiega wystudzaniu dolnych partii elementów.

skirt i brim
Ustawienie skirt i brim

 

 • Loops: szerokość kominu liczona w ścieżkach
 • Distance from object: odległość od obiektu w [mm]
 • Skirt height: wysokość kominu liczona w ilości warsw
 • Brim width: szerokość obrysu wokół modelu w [mm]

W momencie, gdy stwierdzimy że potrzebujemy komin wokół naszego obiektu to ustawiamy szerokość obrysu minimum na 2 obrysy, żeby się nie złamał, a jego wysokość najlepiej tyle ile ma model. Odległość od modelu powinna wynosić o 1 mm więcej od szerokości obrysu (brim). Na zdjęciu poniżej skirt jest ustawiony na 1 ścieżkę i wysokość jednej warstwy, a brim na 2mm:

skirt&brim
Zdjęcie ukazujące skirt i brim

Następnie możemy przejść do zakładki „Advanced„. W tej zakładce ustawiamy ile filamentu ma być dostarczane na dane procesy druku.

adv
Ustawienia Advanced

 

 • Default extrusion width: szerokość ścieżki filamentu, wydostającej się z dyszy
 • First Layer: ilość filamentu podawane na pierwszą warstwę

Szerokość ścieżki ustawiamy na tyle na ile mamy dyszę- posiadając dyszę 0.5mm wpisujemy 0.5mm. Ilość filamentu podawana na pierwszą warstwę domyślnie jest ustawiona na 200%. Zapobiega to przerwą między ścieżkami w pierwszej warstwie druku. Na ten moment możemy tą wartość zostawić, ponieważ później będziemy ją ustawiać.
Po zakończonym konfigurowaniu klikamy dyskietkę na górze po lewej stronie i zapisujemy profil ustawień. Nazwa nie może posiadać polskich znaków.

 • Mscichu

  Witam!

  Przy wpisywaniu do slic3ra w zakładce Print Settings > Advanced > First layer po zmianie na np 100% lub 300% zaczyna smarkać filamentem nie podając odpowiedniej ilości co może być przczyną? Kostka wychodzi idealnie jak mam tam zera:/

  • Według mnie 300% dla First Layer jest stanowczo za dużo (sam drukuję na 120-150%). Sprawdź czy masz poprawnie skalibrowany ekstruder oraz czy grubość ścieżki- Extrusion Multipler (ilość podawanego filamentu) jest dobrze przeliczony ;)

   • Mscichu

    Extrusion Multipler mam na 1, kostka kalibracyjna ustawiona +- 0,05mm na szerokości ścianki, ekstruder pobiera tyle filamentu ile mu zadam. Problem pojawia się gdy próbuję zlać pierwszą warstwę to tak jakby za mało podawało filamentu ale jak dam 0 to podaje elegancko na każdej wysokości warstwy (sprawdzałem bo myślałem, że dysza się zapchała) No cóż… Będę kombinował;) jak do czegoś dojdę to napiszę dla potomności :)

    • Sprawdź czy nie masz za dużej odleglości między stołem a głowicą w pozycji home. Odległość powinna być miej więcej na grubość kartki :)

     • Mscichu

      To też sprawdziłem :D Mam na całości stołu ustawione tak, że kartka o gramaturze 80 nie chce się przesuwać ale nie uderza o stół. Aktualnie drukuję na 0, wszystko przylega idealnie tylko te odstępy, ale to jeszcze powalczę. mam jeszcze problem z podwijającymi się ściankami wazonika :D

     • a jaką masz wysokość pierwszej warstwy ?

     • McKee

      A jaka powinna być? (0.3mm po zmierzeniu czy 0.3mm ustawiona?)

      Inne uwagi / pytania:
      1.

      W plikach do ściągnięcia jest ustawione:
      „top_solid_layers = 3”
      Czyli drukuje też górę – poprawiłem sobie ale może to warto zaktualizować.

      2.
      Fajny poradnik – podoba mi się wolniejsze drukowanie 1 warstwy:
      „first_layer_speed = 30%”
      Przy prędkości ~10mm/s trochę czasu na to idzie ale warstwa lepiej przylega.
      U mnie w profilach było domyślinie 35-40mm/s, więc mam nadzieję że po zmianie będzie lepiej trzymać wydruki (jeszcze nie miałem szansy wytestować dobrze).
      No i grubość 1-szej warstwy miałem taką samą jak pozostałych (0.25).

      3.

      Co to są „prześwity” o których pisałeś powyżej?

     • Ja u siebie wpisałem wysokość 0.35mm, ale tą wartość można sobie dostosować w zależności jaką dyszę posiadamy.
      1. „top_solid_layers = 3” jest to ustawienie domyślne. Jeśli chcemy aby druk nie był zadrukowany u góry to zmieniamy na zero, ale to zazwyczaj ustawia się dla druków kalibracyjnych.

      2. Lepiej wydrukować wolniej pierwszą warstwę, ponieważ „Jaka pierwsza warstwa taki cały wydruk”. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że będzie dobrze dolegać do stołu (jeżeli mamy dobrze wypoziomowany) i nie będzie również problemu z odklejającymi się rogami.
      3. Rozwiń jak możesz co masz na myśli ;)

     • McKee

      Jak się ma dysza do wysokości warstwy?
      Moim zdaniem nie ma wpływu/zależności. Mam głowicę 0.5 mm i moge drukować z WYSOKOSCIĄ zarówno 0.2 jak i 0.25 (0.35 nie próbowałem ale zapewne też wyjdzie tylko lekko paskudniej ;-) i przy okazji szybciej).

      1. Rozumiem – tylko w tych twoich plikach o których pisałeś w artykule, że są gotowe to nie jest ustawione – tak dla testów pobrałem i sie zdziwiłem na koniec jk mi kostke zamknęło (bo nie sprawdziłem ustawień).
      10 minut „w plecy” ;-) – powtórzyłem i było OK.

      2.Dokładnie. Dzięki!

      3. Cytuję: „Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)” – u mnie 0.2 wychodzi miodzio, lepiej niż 0.25 ustawione domyślnie.
      Tylko jak rozumiem, zmniejszenie wysokości ścieżki (bez zmiany innych parametrów) powoduje powiększenie jej grubości (jeszcze nie sprawdzałem – suwmiarkę mi gdzieś wcięło).

     • Po części masz rację, ale jak będziesz chciał dyszą 0.5mm warstwę o wysokości 0.6mm to Ci się po prostu nie uda ;) Oczywiście możesz popróbować, żeby dawało więcej filamentu, ale wtedy tracisz na estetyczności druku. No w oryginale masz górę zadrukowywaną trzema warstwami i żeby nie zadrukowywało to musisz ustawić na 0. Nie wspominałem że Top Layer jest domyślnie ustawione na 0 ;)
      Tak, jak zmniejszysz wysokość pierwszej warstwy a nie zmienisz wartości First Layer w Advanced to będzie się rozpłaszczać ta ścieżka, a z czasem będą się robić „kleksy” z filamentu bo nie będzie miejsca na stole (dotyczy tylko pierwszej warstwy).

 • Mscichu

  0,2mm ale próbowałem wyższe do 0,35 i niższe nawet do 0,05 ;) Ogólnie slicer ma sporo ustawień a ja chyba muszę nauczyć się trochę ogłady, bo chyba też za dużo zmieniam na raz. Jutro będzie świeży dzień z większą ilością nerwów! Zauważam, że do drukarki trzeba na spokojnie…

  • Ja drukuję na warstwie 0.35mm bo na 0.2mm również miałem problem z prześwitami w pierwszej warstwie ;)

   • Mscichu

    O widzisz! może to o to chodzi ;) Swoją drogą fajna skarbnica wiedzy! Dobrze, że na forum napisałeś bo jakoś nie trafiłem wcześniej na tę stronę.

 • Alan Hoinza

  Hej, a jak sie ustawia szerokosc wydruku jest jakas opcja ? bo grubosc scianki mam ustawione ale zle mi drukuje wymiary np zamiast 30mm drukuje 2,80 ..

  • Sprawdź czy poprawnie przeliczyłeś kroki silników w firmware ;) bo jak rozumiem to drukowany obiekt nie ma takich wymiarów jak w Repetierze ?

   • Alan Hoinza

    tak samo nie wiem w czym problem ze np os x mam roznicy 0.2mm a os y 0.3mm a w EPPROM mam wpisane tak samo, tylko ze jak zmienie to automatycznie drukowanie wiekszej kostki bedzie calkowity inny wymiar. a tak to nie wazne czy drukuje 20mm czy 30mm roznica jest ta sama a jak ustawie kroki to kazda kostka jest inna, wiec nie moge znalesc innej opcji co moze byc tego przyczyna..

    • Jak możesz to podaj jakie wartości kroków wpisałeś i podaj parametry tj. ilość kroków silnika, ustawiony microstepping, jaki pasek używasz i ile zębów mają zębatki

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich, postanowiłem wnuczce zrobić frajdę i złożyłem jej drukarkę Prusa i3 firmware Marlin i mam nie lada problem, wszystkie wydruki wychodzą tak że 1/3 wydruku jest super a następnie głowica przesuwa się i drukuje od połowy obiektu dwie warstwy i ponownie przesuwa się jeszcze dalej i drukuje od połowy tej warstwy już przesuniętej.Wygląda to tak jak bym budował schody z klocków.Próby robiłem na różnych programach, Cura, Pronterface i teraz na Repetier-Host i za każdym raze to samo się dzieje. Dobrze że dziecko nie widziało jeszcze tej drukrki. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, co mogę robić nie tak że wychodzą takie bohomazy. Pozdrawiam Jan Tatarski (dziadek)

  • To jest oznaka przegrzewania się stepsticków. Daj na nie radiatory, a jak są to dodaj wiatrak żeby wiał w ich stronę. To powinno załatwić sprawę. Sprawdź przy okazji czy zębatki od osi X i Y są dobrze dokręcone, bo od np. od wibracji mogły się poluzować, ;)

 • Jan Tatarski

  Witam wszystkich ponownie.Serdecznie dziękuję za poradę , wymieniłem stepsticki na DRV8825 i wszystko hula aż miło. Jeszcze raz bardzo dziękuję.Pozdrawiam wszystkich Janek (dziadek)