NodeMCU V2- Baza do IoT za grosze ?

NodeMCU

Cześć,
Dzisiaj chcemy Wam przedstawić płytkę NodeMCU V2, dzięki której można tworzyć projekty wykorzystujące „dobrodziejstwa XXI wieku” jakim jest zdecydowanie internet. Zapraszamy do zapozna się z artykułem.

 

 

 

Dzisiaj przyjrzymy się modułowi NodeMCU V2. „Wtajemniczone” osoby wiedzą co to za płytka, natomiast dla tych mniej wtajemniczonych- NodeMCU to moduł, który łączy ze sobą młodszego brata ESP8266, a dokładniej to ESP-12E oraz układ CP2102, służący jako wirtualny port COM do programowania układu. Pewnie zastanawiacie się czemu opisuję ten moduł, odpowiedź jest bardzo prosta. Sam moduł ESP8266 oraz ESP-12E jest przyszłościowy, tzn. dzięki komunikacji Wi-Fi na paśmie 2,4GHz (Standard 802.11/b/g/n) i wbudowanym portom GPIO jesteśmy w stanie kontrolować różnego rodzaju czujniki, przekaźniki przez internet. Co w przyszłości mogłoby nam pozwolić sterować domem bezprzewodowo. Przykład: Jest zima, mieszkamy w bloku. Nie chcemy, żeby cały czas grzejniki dawały z siebie pełną moc. Dzięki takiemu modułowi możemy podglądać temperaturę w mieszkaniu i regulować w zależności od potrzeb. Przykładów na zastosowanie takiego modułu jest bardzo dużo.

Specyfikacja modułu NodeMCU v2:

Mózgiem układu jest 32-bitowy układ RISC taktowany zegarem 80MHz (z możliwością pokręcenia do 160MHz). Posiada 13 portów GPIO, 2 porty UART oraz 10 bitowy przetwornik ADC. Co ciekawe to prawie każdy port GPIO może być wykorzystywany jako I2C, SPI, 1-Wire oraz PWM.

NodeMCU_Pinout
Wracając do komunikacji. Moduł może działać jeszcze w trzech trybach:

  • AP(Access Point)
  • STA (Standalone)
  • AP+STA (połączenie powyższych)

 

Pobór prądu:
pobór jest zależny od wykorzystywanego standardu Wi-Fi:

  • Standard b – 215mA
  • Standard g – 197mA
  • Standard n – 135mA

Cały układ operuje na napięciu 3,3V. Zatem – co ważne – nie możemy doprowadzać sygnałów na poziomie 5V ponieważ może dojść do uszkodzenia układu. Maksymalne prąd, który możemy wykrzesać z pojedyńczego GPIO to 12mA. Na pokładzie układu znajduje się również regulator napięcie na 3,3V, a maksymalnie doprowadzone napięcie nie może przekroczyć 10V.
Do naszego użytku zostało oddane 4MB pamięci Flash

Tyle odnośnie specyfikacji urządzenia

Aktualizacja urządzenia

Standardowo moduły są dostarczane z wersją firmware 0.9.5. Najnowsze wersje można pobrać z oficjalnego repozytorium na Github (Klik!). Możemy również w prosty sposób tworzyć własne oprogramowanie przy pomocy tej strony (Klik!). Wystarczy na dole zaznaczyć z jakich modułów chcemy korzystać na płytce, podajemy e-mail i po paru minutach otrzymujemy link do pobrania własnego, spersonalizowanego firmware’u.

Aktualizację dokonujemy przy pomocy programu ESP8266Flasher (Klik!) (bo po co się silić na trudne nazwy). Ważnym jest, aby wybrać prawidłową wersję programu odpowiadającą naszemu systemowi- system 64 bitowy to program też 64 bitowy. Jest to ważne ponieważ jak próbowaliśmy na Windowsie 8.1 64 bitowym, programować programem 32 bitowy to przeważnie proces flashowania stawał w połowie procesu.

W samym programie wybieramy Port COM do którego podłączony jest moduł, następnie w zakładce „Config” wybieramy wersję oprogramowania i klikamy Flash. Po poprawnie skończonym procesie flashowania zobaczymy w lewym dolnym rogu zieloną ikonkę. Jeżeli wystąpi jakiś błąd to zobaczymy czerwoną ikonkę.

Środowisko programistyczne

NodeMCU możemy programować na dwa sposoby

  1. język skryptowy Lua
  2. standardowo jak Arduino

Aby programować moduł przy pomocy Lua to możemy wykorzystać prosty program napisany w Javie noszący nazwę ESPlorer do pobrania stąd (Klik!).

Prosty program migający diodą obok anteny Wi-Fi:

Natomiast, aby programować przy pomocy Arduino IDE musimy pobrać i podlinkować nową definicję płytek dla NodeMCU. W tym celu potrzebujemy Arduino IDE w wersji minimum 1.6.4 (najlepiej działa wersja 1.6.4).

Następnie tworzymy szkic i wstawiamy ten program:

Ustawianie płytki następujące:

NodeMCU 1.0 (ESP-12E)
Upload using: Serial
CPU Freq: 80MHz
Flash Size: 4M (3M SPIFFS)
Upload Speed: 115200

esp

 

Podsumowanie

Moim zdaniem ten moduł jest zdecydowanie do polecania każdemu, kto chce spróbować swoich sił w tworzeniu aplikacji internetowych. Na plus modułowi wychodzi zdecydowanie cena biorąc pod uwagę fakt, że za parę dolarów możemy mieć moduł posiadający Wi-Fi oraz 4MB pamięć flash. Kolejnym plusem tego modułu jest kompatybilność z Arduino, przez co nawet jak nie chcemy to nie musimy się uczyć z pozoru trudnego języka Lua. Warto wspomnieć, że biblioteki ESP8266 dla Arduino są cały czas rozwijane !


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )