Kurs Arduino #15: Obsługa LCD Nokia 5110 PCD8544

 

776yy2guCześć,
dzisiaj chcemy Wam pokazać, jak w prosty sposób obsługuję się wyświetlacz od Nokii 3310 albo 5110 na sterowniku PCD8544. Zapraszamy !

 

 

 

 

 

Spis treści:

 1. Specyfikacja wyświetlacza
  2.Podstawowe funkcje
  3.Wyświetlanie tekstu i zmiennych

Co będziemy potrzebować:

 • 1x Wyświetlacz 5110/3310
 • 1x Arduino
 • 1x 74HC4050
 • 1x czujnik temperatury DS18B20
 • 1x zestaw przewodów połączeniowych
 • Bilbioteki Adafruit

1. Specyfikacja wyświetlaczaNokia-5110-LCD

 • Rozdzielczość:48px x 84px
 • Sterownik: Philips PCD8544
 • Napięcie zasilania: 3,3V
 • Poziom napięć logicznych: 3,3V

 

 

 

 

2. Podstawowe funkcje:

Informujemy kompilator z jakich bibliotek chcemy korzystać:

Następnie podajemy do jakich pinów podłączamy wyświetlacz:

void setup():

Tak jak komentarze wskazują, czyli najpierw informujemy, że chcemy korzystać z LCD, następnie podajemy wartość kontrastu napisów względem tła, czyli 50% i to jest „najciemniejsza” wartość napisów.  Na końcu czyścimy ekran. Czyszczenie ekranu warto również wstawić na początek pętli głównej programu.

void loop():

Ustawiamy wielkość czcionki (1 = najmniejsza)

Ustawiamy kolor czcionki (w przypadku wyświetlacza monochromatycznego nie mamy innego wyjścia niż czarny)

Dopisując na początku WHITE, otrzymamy białe napisy w czarnych obwódkach

Możemy również obracać wyświetlany tekst

Abyśmy mogli cokolwiek wyświetlić to musimy podać  ekranowi, w którym miejscu chcemy tego dokonać:

Należy pamiętać, że przy tej funkcji najpierw podajemy, w której kolumnie chcemy wyświetlić, a następnie, w którym wierszu.

Teraz przejdźmy do wyświetlania tekstu. W taki sposób wyświetlamy napis: (w tym przypadku feriar-lab.pl)

W taki sposób zmienną:

Aby wyświetlać w nowej linii, piszemy println zamiast print. Zupełnie jak dla UART.

Wyżej podane funkcje tylko wskazują ekranowi, gdzie co ma wyświetlić. Żeby ekran zapalił odpowiadające piksele to musimy zakończyć pętlę funkcją:

 

I to tak na prawdę wszystko, aby móc wyświetlać tekst i zmienne. Teraz przejdźmy do programu.

3.Wyświetlanie tekstu i zmiennych

Schemat:

kurss

Pinout 74HC4050:

74hc4050

Układ 74HC4050 potrzebny jest w tym przykładzie po to aby obniżyć poziomy napięć występujących w Arduino. Ponieważ wyświetlacz nie toleruje sygnałów 5V to cały układ, w przypadku Arduino Pro Mini można zasilać z 3V i nie ma potrzeby obniżania poziomów napięć, natomiast dla Arduino UNO trzeba zastosować takie obniżenie, ponieważ jak zasilamy z USB nasze Arduino to dostaje ono 5V, czyli sygnały z niego też będą 5V. Układ 74HC4050 musi być zasilany napięciem 3,3V 

Program:

Na początku informujemy Arduino na jakich pinach będzie podłączony wyświetlacz. Następnie w setup() uruchamiamy wyświetlacz, ustawiamy kontrast oraz czyścimy bufor sterownika ekranu. W pętli głównej programu tworzymy funkcję, która będzie do zmiennej „i” dodawać 25. W ten sposób zwiększamy jasność ekranu o 10%. Teraz przy pomocy funkcji map() skalujemy wartość PWM na wartość procentową podświetlenia i przypisujemy tą wartość zmiennej jasnosc. Następnie żądamy wykonania odczytu z czujnika temperatury. Od tego momentu zaczynamy obsługę ekranu. Na samym początku czyścimy bufor oraz ustawiamy wielkość czcionki na 1. Ustawiamy kolor czcionki na czarny i ustawiamy kursor w pozycji (3,5) co odpowiada 3 kolumnie i 5 rzędowi. W tym miejscu wyświetlamy napis feriar-lab.pl. Następnie przechodzimy do pozycji (5,20) i wyświetlamy napis „Temp: „. W tym samym rzędzie, ale innej kolumnie wyświetlamy wartość, temperatury. Jeżeli chcemy dopisać coś obok to nie musimy ręcznie ustawiać kursora. Wystarczy, że po prostu napiszemy w nowej linii co chcemy wyświetlić, w tym przypadku jest to znak stopnia oraz „C„. Tym samym sposobem robimy dla napisu „Jasność” oraz wyświetlenia wartości procentowej podświetlenia ekranu. Na samym końcu wykonujemy funkcję analogWrite(), aby ustawić wartość dla podświetlenia ekranu ze zmiennej i. Na końcu- aby wartość PWM nie rosła w nieskończoność – ustawiamy, aby przy uzyskaniu wartości większej bądź równej 250, wartość podświetlenia spadła do 50 (czyli 20%). Tak przygotowany program wgrywamy i powinniśmy otrzymać taki efekt jak na filmie niżej:

W dzisiejszym poradniku przedstawiliśmy najprostszy sposób na obsługę wyświetlacza od popularnej nokii 3310 lub 5110. Mamy nadzieję, że ta część kursu się przyda oraz zapraszamy na następne w przyszłości ;)

Materiały do tej części kursu:

Download-icon

 

 

 


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )