Lutowanie powierzchniowe SMD

intro

Pewnie wielu z was chciałoby zmniejszyć wielkość płytki używając części lutowanych powierzchniowo inaczej SMD, jednak nie wszyscy potrafią je lutować. W tym poradniku zademonstruje wam jak lutować takie właśnie części.

 

 

 

 


Lutowanie układów SMD typu SOIC

Najpierw należy oczyści lutowaną powierzchnię z wszeszlkich zabrudzeń np. rozpuszczalnikiem uniwersalnym. Po czym trzeba nałożyć niewielką ilość topnika (kalafonia, flux itd.) na pady lutownicze.

kalafonia

Zanim cokolwiek zaczniemy przenosić elementy itd. trzeba pozbyć się na zaś ładunku elektrostatycznego z ciała po przez dotknięcie uziemienia w gniazdku (metalowy bolec) lub przez dotknięcie kaloryfera, co zapobiegnie uszkodzeniu układu scalonego. Termostat w lutownicy ustawiamy na max. 300oC i nakładając niewielką ilość cyny (jeżeli używaliśmy kalafoni) na grot- pokrywamy nią pady, cyny nie może być za dużo bo wtedy układ będzie nam „zjeżdżać” z padów. Następnie pincentą bierzemy układ i precyzyjnie kładziemy na powierzchnię z naszymi padami aby wszystkie nóżki układu znajdowały się na swoim miejscu i przystępujemy do lutowania pierwszego wyprowadzanie układu rozgrzewając pole lutowanicze pod wyprowadzeniem i ciągnąc w strone układu (patrz zdjęcie niżej, czerwone pole), po czym jak jest przylutowany możemy ewt. poprawić układ jak nam trochę zszedł z miejsca i przyltować po przekątnej kolejne wyprowadzenie (pole fioletowe). Gdy już mamy przylotwane te dwa punkty to wystraczy w ten sam sposób przylutwać resztę wyprowadzeń.

1nozka

Lutowanie elementów biernych

Zasada lutowania tych elementów jest taka sama jak dla układów. Więc pokrywamy niewielką ilością cyny pady, pincetą bierzemy element i przykładamy go padów stale go trzymając. Trzymając go, lutujemy jedno wyprowadzenie i po paru sekundach drugie.

Lutowanie diody zenera:

 

diodaprzed

diodapo

Lutowanie rezystora SMD805:

I to wszystko odnośnie tego poradnika, trudne lutowanie SMD nie jest ale trzeba trochę poćwiczyć zanim dojdzie się do wprawy :)


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)