Prosty programator na układzie FTDI FT232RL

2007-12-07-312Układ FT232RL jest prostym a jakże przydatnym scalakiem. Idzie nam z pomocą gdy nie mamy w swoim komputerze/laptopie portu Com do transmisji danych albo portu LPT, którym można programować mikrokontrolery.

 Zawiera w sobie 2 przydatne funkcje:

-przejściówka z USB do RS232 zgodne z poziomem napięć TTL czyli układ MAX232 jest nam nie potrzebny przesył danych zaczyna się od 300 baud aż do 3 Mbaud
-Programator ISP, po przez AVRDude

A z dodatkowych to:
-zasilanie 5V (USB)
-zasilanie 3,3V
-diody sygnalizujące transmisję danych oraz czy programator jest prawidłowo podłączony

schemat

 

      Układ jest prosty. Do FT232RL IC1 podłączone jest gniazdo mini usb X1, do którego podłączone są kondensatory 4,7uF C1 i 100nF C2 w celu filtrowania napięcia. Do wyprowadzeń CBUS0 CBUS3 CBUS4 zostały podłączone diody sygnalizujące pracę układu. dioda LED1(niebieska) odpowiedzialna jest sygnalizowanie programowania, dioda LED2(zielona) za wysyłanie danych oraz sygnalizuje podłączenia programatora, dioda LED3 (czerwona) za odbiór danych. Do nich trzech podłączone są rezystory 220?

w celu ograniczenia dopływu prąd co w przeciwnym wypadku mogło by przebić złącze PN czyli po prostu spalić diodę. Do gniazda SV1 wyprowadzone są linie, którymi właśnie nasz układ będzie wysłać dane i programować, na załączonym niżej obrazu pokazany jest opis wyprowadzeń gniazda:

 

pinout

2007-12-07-311

Instalacja sterowników:

Po złożeniu programatora zamigają nam na przemian niebieska i czerowona dioda i zgasną, komputer nam wyświetli że nie mógł zainstalować/znaleźć oprogramowania. Przechodzimy na stronę firmową FTDI  i wybieram sterownik pod swój system (ja mam win 7 x64 i wybieram Widnows -> Comments „setup executable”). Instalujemy go (mignie takie okienko) nie podłączają układu pod USB. po zainstalowaniu podłącz programator i czekaj aż się zapli zielona dioda, jak nie to spróbuj zainstalować z podłączonym programatorem.

instalacja
2007-12-07-316

Programowanie:

Najlepsza nakładka na avrdude moim zdaniem na ten programator to MkAvrCalculator. wchodzimy w zakładkę ustawienia na dole na środku jest ikonka „Instaluj” avrdude. Najlepiej wybrać lokalizację C: i stworzyć folder avrdude. W NAZWIE FOLDERU NIE MOŻE BYĆ ZAWARTA SPACJA !! Przechodzimy do zakładki Programator AVR i z listy Programator wybieramy ATB-FT232R jak nam wyświetli że ATB-FT232R = brak to się nie przejmujemy tylko podłączamy procesor do wyprowadzeń programatora i klikamy „Sprawdź podłączony AVR” powinno wyświetlić nam obok nasz procesor:

programowanie

Komunikacja UART

Jest to kolejna z ważnych funkcji tego układu, za jego pomocą emulowany jest port COM przez USB. Aby sprawdzić łączność pomiędzy naszym mikrokontrolerem, a komputerem wystarczy wgrać do pamięci flash mikrokontrolera ten oto prosty programik, który wysyła po UART dane zawarte w cudzysłowiach.

 1. $regfile = „Attiny2313.dat”
 2. $crystal = 8000000
 3. $baud = 9600
 4. Do
 5. Print „FT232R UART USB”
 6. Wait 2
 7. Print „ATTINY2313”
 8. Wait 2
 9. Print „FERIAR-LAB.BLOGSPOT.COM”
 10. Print
 11. Wait 5
 12. Loop
 13. End

Po wgraniu do pamięci flash procesora podłączamy go do do wyprowadzeń FT232RL, zdjęcie poniżej prezentuje połączenie mikrokontrolera i układu FTDI.

connect

Po włączeniu terminala np. w Bascomie i ustawieniu prędkości przesyłu danych na 9600 powinno nam się ukazać coś takiego

hyper

Koszt całego układu: ~18zł

Mam nadzieję że pomogłem, na koniec zamieszczam schemat i projekt płytki w eaglu 6.2.0


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)