Kurs Arduino #2: Jak wgrać bootloader Arduino do ATmega ?

Kurs Arduino #2: Jak wgrać bootloader Arduino do ATmega ?

W poprzedniej części pokazaliśmy jak złożyć własną płytkę, kompatybilną z Arduino. W tej części przedstawię sposoby wgrania bootloadera, oraz późniejsze jej programowanie. Gorąco zapraszam ;)

Po zmontowaniu układu według schematu z poprzedniej części musimy wgrać bootloader do naszego mikrokontrolera. Żeby tego dokonać to potrzebujemy programator typu USBasp albo… inne Arduino.

1.1 Wgrywanie bootloadera przy pomocy USBasp

aby wgrać bootloader to musimy podłączyć programator jak poniżej:

(nr pinu) Atmega328 USBasp
(7) VCC VCC
(8) GND GND
(1) Reset Reset
(17) MOSI MOSI
(18) MISO MISO
(19) SCK SCK

 

W menu „Płytka:” wybieramy płytkę odpowiadającą naszemu mikrokontrolerowi. Dla ATMega328 jest to m.in. Arduino UNO, Duemilanove, Pro mini.

Następnie przechodzimy do Arduino. Zakładka Narzędzia >Programator: > USBasp.

programator
Po wybraniu programatora wybieramy „Wypal bootloader”. Po paru sekundach otrzymamy taki komunikat:

pass

 

Od tego momentu możemy programować naszą płytkę jak zwykłe Arduino. Do programowania będziemy potrzebować przejściówkę USB -> UART. Ważne aby ta przejściówka miała wyprowadzony pin DTR. Przejściówki tego typu dadzą rade z programowaniem arduino:

 

usb_rs232-1.5m_obrazek1 FT232RL-Module-FT232-USB-3-3V-5V-to-TTL-Serial-Adapter-Module-FT232RL-USB-for-Arduino

Sposób podłączenia przejściówki do mikrokontrolera:

(nr pinu) ATMega328 Przejściówka USB -> UART
(1) Reset DTR
(2) RxD TxD
(3) TxD RxD
(8) GND GND

Jeżeli nasza przejściówka posiada zacisk +5V to możemy go wykorzystać do zasilania płytki

1.2 Wgranie bootloadera przy pomocy innego Arduino

Żeby zacząć programować przy pomocy Arduino to najpierw musimy wgrać do niego program. w tym celu przejdź do Plik > Przykłady > ArduinoISP. Należy pamiętać, aby w płytkach ustawić rodzaj Arduino z jakiego chcemy zrobić programator. Następnie klikamy strzałkę, aby wgrać program:

arduinoisp

 

Po wgraniu programu podłączamy nasz programator do docelowego mikrokontrolera. Tutaj są dwie wersje podłączenia programatora- jeden dla Arduino MEGA oraz jedno dla pozostałych płytek Arduino:

(nr pinu) ATMega328 Progrmator- Arduino MEGA 2560/1280 Programator- Arduino inne niż MEGA
(1) Reset pin 53  pin 10
(17) MOSI pin 51  pin 11
(18) MISO pin 50  pin 12
(19) SCK pin 52  pin 13
(7) Vcc +5V  +5V
(8) GND GND  GND

Po podłączeniu, w środowisku Arduino wybieramy rodzaj płytki. Dla ATMega328 jest to m.in. Arduino UNO, Duemilanove, Pro mini. Po wybraniu płytki, w menu „Programator:” wybieramy pozycję „Arduino as ISP”:

arduinoasisp

 

Po wybraniu płytki klikamy „Wypal bootloader” i po paru sekundach mamy zaprogramowany mikrokontroler. Tak przygotowany układ jest gotowy na pierwszy kod stworzony w środowisku Arduino IDE.


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )