Kurs Arduino #1: Wybór Płytki Arduino

Kurs Arduino #1: Wybór Płytki Arduino

Okej, w tej części dokonamy wyboru płytki. W tym poradniku przedstawię również w jaki sposób możemy przystosować zwykły mikrokontroler do współpracy ze środowiskiem Arduino. Zapraszam do zapoznania się z tą częścią kursu ;)

1.Wybór Płytki- oryginał, klon czy może DIY Arduino ?

ktorearduino

Na start powiem, że wybór płytki Arduino to nasza indywidualna sprawa, na ile nam portfel pozwoli. Nie musisz oczywiście kupować oryginalnego Arduino. Możesz kupić tak zwany klon za ułamek ceny oryginału, który w niczym nie ustępuje oryginałowi. Kupując oryginał wspierasz twórców, ale jeżeli masz ważniejsze wydatki to wiadomo jaka jest procederu. Także tą kwestie pozostawiam Tobie- czytelniku. Nikt nikogo nie będzie oczywiście osądzać.
Jeżeli natomiast lubisz majsterkować, bądź masz jakiś mikrokontroler, który jest wspierany przez Arduino to możesz samemu zrobić taką płytkę. Jedyne co potrzebujesz to bootloader zgodny z wersją mikrokontrolera oraz programator, którym wgrasz bootloader,  a potem to już tylko konwerter USB-> UART bądź komputer z interfejsem RS232 do programowania DIY Arduino ;)

Serię Kursów zamierzam prowadzić na Arduino Pro Mini (Atmega328P), ponieważ takie posiadam, ale każde inne Arduino będzie dobre, ponieważ to środowisko przypisuje danym wyprowadzeniom procesora własne nazwy, a nie takie jakie producent- to znaczy np. Portb.2 w Arduino Pro Mini przybiera nazwę 10, a pin posiadający funkcję przetwornika analogowo-cyfrowego przed numerkiem wyprowadzenia będzie posiadać literkę „A”. Jest to moim zdaniem duże udogodnienie, ponieważ tak właściwie jak znajdziemy jakiś ciekawy projekt w internecie zbudowany na danym Arduino to wystarczy do niego dobudować układ i powinno zadziałać od pierwszego strzału ;) Oczywiście inne płytki takie jak Arduino Mega również będzie odpowiednie, tylko będzie się różnić ewentulanie rozmieszczeniem pinów.

2. Zróbmy własne Arduino

Poniższy schemat pokazuję Arduino w wersji DIY. Nie jest to oczywiście kopia 1:1 schematu Arduino, ale ukazuje minimalne połączenia. Między innymi Podciągniecie i odfiltrowanie zasilania przetwornika analogowo-cyfrowego (linia AVCC na schemacie) oraz podciągnięcie (Pull-up) linii Reset, aby mikrokontroler sam się nie resetował. Do schematu dołączony jest również przycisk reset, aby móc resetować mikrokontroler tak jak jest to zrealizowane w Arduino. Podczas budowy własnej płytki warto zadbać również o zewnętrzny rezonator kwarcowy, ponieważ bez niego może być problem z późniejszym użytkowanie tej płytki (Arduino będzie chciało wymusić częstotliwość 16MHz lecz się nie uda bo fizycznie nie jest dołączony rezonator). W tym momencie dochodzimy do kwestii zasilania. Na ten moment przygotowałem dwie wersje płytek- płytka zasilana z USB i płytka zasilana z zewnętrznego źródła typu zasilacz:

Spis elementów dla warinatu 1.:

1x ATMega8 albo ATMega328 (polecam ten drugi ze względu na większą pamięć flash)
1x przycisk typu Tact-switch
1x rezystor 10kohm
1x dławik osiowy 10uH
1x rezonator kwarcowy 16MHz
1x kondensator elektrolityczny 47uF
3x kondensator ceramiczny 100nF
2x kondensator ceramiczny 27pF

DiyDuinoV1

Spis elementów dla warinatu 2.:

1x ATMega8 albo ATMega328
1x przycisk typu Tact-switch
1x rezystor 10kohm
1x dławik osiowy 10uH
1x rezonator kwarcowy 16MHz
1x stabilizator napięcia 7805
1x kondensator elektrolityczny 100uF
1x kondensator elektrolityczny 220uF (wartość napięcia tego kondensatora nie może być niższa od wartości napięcia zasilania)
4x kondensator ceramiczny 100nF
2x kondensator ceramiczny 27pF

DiyDuinoV2

Po zmontowaniu układu według schematu musimy wgrać bootloader do naszego mikrokontrolera. O tym jak wgrać bootloader do Arduino dowiesz się w kolejnej części.


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )