Jak Lutować Hot-Air’em #1- kompletujemy zestaw

Jak Lutować Hot-Air’em #1- kompletujemy zestaw

W dzisiejszej części poradnika postaramy się przedstawić wykaz co będziemy potrzebować oraz odpowiednią argumentację. Zapraszamy :)

1.Stacja lutownicza Hot-Air

2

 

Zakup na tyle oczywisty, lecz nie do końca łatwy. Przy wyborze stacji lutowniczej na gorące powietrze powinniśmy kierować faktem do czego tak na prawdę potrzebujemy stację. Czy do obkurczania rurek termokurczliwych, niedzielnego majsterkowania, czy też do profesjonalnego użytkowania np. w serwisie.
Jeżeli do pierwszej opcji to tak naprawdę wystarczy nam zapalniczka, ale mam tu na myśli fakt, czy potrzebujemy dokładne sterownie temperaturą. Jeżeli nie potrzebujemy to tak na prawdę każda tania stacja będzie dla nas dobra, ale wiadomo, że jakość zostawia wiele do życzenia.
Jeżeli potrzebujesz stację do niedzielnego majsterkowania to już kontrola nad temperaturą to ważna sprawa, bo nie chciałbyś zapewne uszkodzić lutowanego mikrokontrolera czy też innego drogiego układu. Tutaj przy wyborze wziąłbym pod uwagę:

  • Zhaoxin 858
  • Zhaoxin 858D
  • Zhaoxin 898D

858 to stosunkowo tania stacja lutownicza (ok. 130zł), a jej możliwości są stosunkowo dobre, Posiada analogową regulację temperatury, oraz regulację siły nadmuchu. W zestawie producent daje trzy rodzaje dysz. Gwarancja na taką stację wynosi 24 miesiące. Kolejna stacja, Zhaoxin 858D nie różni się wiele od swojego poprzednika. Główna różnica to cyfrowa regulacja temperatury, natomiast regulacja siły nadmuchu jest analogowa. Tutaj tak samo jak poprzednio producent daje 3 rodzaje dysz. Cena za tą stację wynosi około 160zł. Te obie stacje łączy ciekawe zaprojektowana kolba. W innych stacjach cały układ nadmuchu jest wbudowany bezpośrednio w stację i doprowadzony wężem do kolby. Tutaj mamy możliwość wyczepić kolbę ze stacji, ponieważ dmuchawa znajduje się w kolbie. W kolbie zastosowano również kontaktron, aby automatycznie odłączać dmuchawę po odłożeniu do stojaka.
Ostatnia stacja, Zhaoxin 898D to jest już „centrum lutowania”, ponieważ ma wbudowaną zarówno stacje na gorące powietrze, jak i zwykłą do „normalnego” lutowania. Taka lutownica to dobry wybór, jeżeli nie posiadamy żadnej, natomiast jak posiadamy już zwykłą stację do lutowania to taki wybór jest co najmniej zbędny (chyba, że mamy mało miejsca to można kupić taką 2w1). Cena za taką stację wynosi ok. 280zł.

Podsumowując, jeżeli nie posiadasz dużego budżetu to stacja za te 130zł będzie zdecydowanie robić robotę przy niedzielnym majsterkowaniu.

2. Cyna / Pasta lutownicza

 

cyna

 

Teraz czas na wybranie spoiwa. W tym przypadku możemy zastosować cynę o średnicy 0,25mm, 0,38mm, albo specjalnie przygotowaną pastę lutowniczą, która aplikujemy ze strzykawki. Tutaj dochodzi kwestia ceny. Za 20zł będziemy mieć 100g zwykłej cyny, albo za 10 zł 8g pasty lutowniczej. Zatem które wybrać ? Moja odpowiedź to wybrać oba, ponieważ np. do lutowania gniazd i różnego typu złącz, to szkoda pasty lutowniczej, której wykorzystamy znaczenie więcej, niż do lutowania zwykłych elementów SMD.
Przy wyborze pasty lutowniczej powinniśmy też sprawdzić jakiego rodzaju jest- czy jest typu No Clean, gdzie nie trzeba zmywać resztek z lutowania, czy typu Clean, gdzie pozostawione resztki lutowia mogą spowodować korozję lutowanych elementów jaki i ścieżek.  Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że pastę lutowniczą zaleca się trzymać w lodówce, albo w innym miejscu, gdzie jest wystarczająco chłodno (5-8 stopni Celsjusza). Polecane marki Easy Print i KOKI.

3. Pęseta płaska / kątowa

peseta

 

Ze względu na to, że nagrzewana powierzchnia będzie trudna do dotknięcia to raczej zalecane jest używanie pęsety :) Tutaj mamy do wyboru zwykłe pęsety (kosmetyczne), albo pęsety specjalnie przygotowane do tego typu zastosowania, które posiadają izolacje, dzięki której nie musimy się martwić o ewentualne ładunki elektrostatyczne zgromadzone na naszym ciele. Są to tzw. pęsety ESD. Kosztują one stosunkowo nie dużo ~10zł (firmy Vestus), przez co zakup takich dwóch- jednej płaskiej, drugiej kątowej nie powinien być większym problemem.

 

4. Taśma kaptonowa

kapton

Taśma kaptonowa (ang. Kapton Tape) służy głównie do osłaniania lutowanych elementów przed ich nadmiernym nagrzaniem, lub stopniem obudowy, np. gniazda, przycisku. Często jest również wykorzystywana do przymocowania małych elementów, aby te nie zostały zwiane przez podmuch ze stacji. Oczywiście nie jest ta taśma bardzo wymagana, ale zdecydowanie ułatwia lutowanie. Cena takiej taśmy zaczyna się od ~15zł.

 

5. Pozostałe narzędzia

Zakładam, że jak chcesz zacząć lutować elementy powierzchniowe to posiadałeś już wcześniej zwykłą stację i podstawowe narzędzia. Ale wiadomo, że nie trzeba zaczynać od podstaw (choć jest to bardzo wskazane), aby lutować elementy SMD. Zatem z dodatkowego wyposażenia może się przydać:

  • Plecionka- do ściągania nadmiaru cyny
  • Odsysacz cyny

 

Podsumowanie

Żeby zacząć przygodę z lutowaniem powierzchniowym przy pomocy stacji Hot-Air to będziemy musieli wydać ok. 180zł aby móc już w miarę komfortowo lutować, lecz te pieniądze nie będą stracone bo jeżeli musimy lutować powierzchniowo to znacznie ułatwi nam się życie, przez co nauka lutowania powierzchniowego może okazać się ciekawa, niż męcząca czy też trudna do zrealizować. W kolejnych odsłonach poradnika przedstawimy już jak lutować przy pomocy stacji Hot-Air.


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )