Jak zrobić zasilacz warsztatowy z zasilacza komputerowego ATX

Teraz, gdy linia +5V jest obciążona to zasilacz da pełną moc na linii +12V. Teraz przyszedł czas na gniazda bananowe. Do

  • wiązki 4 żółtych przewodów (+12V)
  • wiązki 3 czerwonych przewodów (+5V)
  • wiązki 4 czarnych przewodów (GND)
  • jednego pomarańczowego przewodu (+3.3V)

przylutowujemy oczka, które są przy gniazdach. Po przylutowaniu zakładamy rurkę termokurczliwą (załóż ją przed lutowaniem na wiązkę).
Do diód przylutowujemy rezystory 470ohm. Będą one potrzebne do sygnalizacji pracy zasilacza. Czerwoną zastosujemy do sygnalizacji podłączenia zasilacza do sieci, a zieloną do sygnalizacji uruchomionego zasilacza. W tym celu do plusa czerwonej diody lutujemy fioletowy przewód, a do minusa czarny. Do plusa zielonej diody lutujemy czerwony przewód, a do minusa czarny.

20140723_163002

Teraz musimy przylutować nasz przełącznik, który będzie uruchamiał zasilacz. Do środkowego pinu lutujemy zielony przewód, a do któregoś bocznego czarny, styki również zabezpieczamy rurką termokurczliwą.
Pozostało już tylko przylutować gniazdo USB. Do takiego zasilacza najlepiej kupić gniazdo z gotową obudową (Hub usb na tylną obudowę komputera). Procedura tutaj jest prosta- czerwony przewód zasilacza z czerwonym przewodem gniazdka i czarny z czarnym. Po zlutowaniu wszystkiego, nasz zasilacz powinien wyglądać tak:

20140723_172618

Wszystkie napięcia zostały przygotowane, to teraz można zabrać się za ich osadzenie w obudowie. Tutaj nie będę opisywał jak rozstawić otwory tylko jak zabezpieczyć gniazda przed zwarciem z obudową.
Na gwint gniazda naciągamy rurkę termokurczliwą żeby wystawało tylko 3mm gwintu.

20140723_180639

Po przełożeniu ich przez otwory, zabezpieczamy je z drugiej strony nie przewodzącym materiałem. Pozostało założyć oczka na gwinty i przykręcić.

20140723_182118

Według mnie ten sposób jest dobry lecz zawsze można wymyślić coś lepszego, np. wyciąć okienko w obudowie i w tym okienku wstawić nie przewodzący materiał, w którym byłyby osadzone gniazda.
Przedstawiłem tutaj jak zbudować zasilacz warsztatowy z podstawowymi napięciami. Warto wiedzieć że taki zasilacz ma jeszcze napięcia ujemne -5V i -12V, które też możemy sobie wyciągnąć na obudowę, lecz mi one nie są potrzebne. Można do takiego zasilacza jeszcze przymocować gniazdo zapalniczkowe jak w autach, wbudować miernik napięcia itd. :)


Mam nadzieję że poradnik się przydał i zapraszam do klikania „Lubię to!” na Facebooku w celu informowania o nowych wpisach na stronie ;)