Zasilacz warsztatowy z zasilacza ATX v2

Zasilacz warsztatowy z zasilacza ATX v2

4. Podłączenie przełączników uruchamiających zasilacz i regulator napięcia

Tutaj akurat dużej filozofii nie ma. Jeżeli mamy taki przełącznik jak ja (3 styki), to lutujemy do środkowego styku przewód zielony, odpowiedzialny za uruchamianie zasilacza, a do górnego czarny od masy zasilacza. W momencie zwarcia pinu zielonego do masy, zasilacz jest uruchamiany.
Z drugim przełącznikiem od uruchomienia regulatora napięcia działamy na podobnej zasadzie. Do środkowego styku przełącznika, lutujemy dwa przewody wychodzące z zasilacza z linii +12V, a do górnego styku przełącznika lutujemy również dwa przewody (pozostałe z zasilacze), albo jeden grubszy, a następnie podłączamy go do Vi regulatora LM338.

zasil

5. Podłączenie portów USB

Przy podłączaniu portów USB musimy zwrócić szczególną uwagą na polaryzację tych złącz, gdyż odwrócona polaryzacja może w najgorszym wypadku uszkodzić nieodwracalnie nasz sprzęt (np. gdybyśmy chcieli podładować telefon – moim zdaniem to jest zły pomysł). W przypadku portów USB typu A, sposób wyprowadzeń jest następujący:

usb_pinout

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Podłączenie regulatora napięcia i miernika panelowego

W pierwszej kolejności musimy przygotować nasz układ regulacji napięcia. W tym celu łączymy przedstawione elementy jak na schemacie, a następnie układ LM338 przykręcamy do radiatora.lm338_schemat

Należy pamiętać, że w układach typu LM317/338 itp. należy dać pomiędzy radiator, a ten układ podkładkę silikonową (albo mikową) oraz  przykręcać do radiatora przy pomocy odizolowanych od układu śrub (tuleja izolacyjna) albo śrub wykonanych z tworzywa sztucznego:
izolacja

 

 

 

P60820-153635
P60820-155844
W tym momencie należy jeszcze dobrać odpowiedni radiator do układu, ponieważ układ LM338 jest w stanie przenieść 5A, a przy regulacji naszego zasilacza w zakresie 1,25 – 11V, maksymalna moc wydzielająca się na układzie może wynieść do 55W.

Gdy już układ regulatora mamy zmontowany to musimy przejść do podłączenia miernika panelowego. Tutaj mamy dwie możliwe opcje:

1. Opcja, gdy posiadamy osobne mierniki napięcia i prądu:

podl_miernik_1

Tutaj łączymy jak nas uczyli w szkole, czyli woltomierz wpinamy równolegle do zasilania, a amperomierz, szeregowo za obciążeniem, czyli w naszym przypadku za wyjściem „minusa”. Zwróć uwagę na poprawne podłączenie mierników. Symbol plusa i minusa przy mierniku oznacza, w jaki sposób powinien zostać on podłączony.

2. Opcja, gdy posiadamy miernik napięcia i prądu w jednym urządzeniu:

podl_miernik_2

Wtedy podłączamy, tak jak jest w instrukcji obsługi, ale zazwyczaj wygląda to tak, że mamy dwa gniazda w naszym mierniku. Na jedno gniazdo podajemy napięcie prosto z regulatora, a do drugiego gniazda podłączamy zaciski wychodzące na obudowę zasilacza.

Ostatnia informacja odnośnie regulatora napięcia i podłączenia go na zewnętrzny panel zasilacza. Warto sprawdzić, przed przylutowaniem gniazda DC jego polaryzację, tzn. które wyprowadzenie odpowiada za plus, a które za minus gniazda.

7.  Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało nam się przedstawić w przystępny sposób, proces montażu takiego zasilacza. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby objaśnić dokładnie sposoby podłączania danych peryferiów. Teraz na sam koniec krótki filmik pokazujący zasilacz w akcji :)

 

PREZ


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnym projektem to opisz go na forum i zgarnij możliwość opublikowania go na stronie głównej feriar-lab. Gorąco zapraszamy do komentowania i zadawania pytań na forum ;)