ESP32 już w sprzedaży !

ESP32 już w sprzedaży !

Cześć,
od wczoraj (01.09.2016) jest już możliwość zakupu ESP32. W dalszej części dowiesz się gdzie kupić oraz przedstawimy specyfikację. Zapraszamy :)

Specyfikacja i porównanie ESP32 z ESP8266:

ESP8266 ESP32
Mikrokontroler Xtensa 32-bit L106 (jednordzeniowy) Xtensa 32-bit LX6 600 DMIPS (dwurdzeniowy)
Częstotliwość 160 MHz 240 MHz
Pamięć SRAM 160 kB 512 kB
Pamięć Flash do 16MB na szynie SPI do 16MB na szynie SPI
Porty GPIO 17 36
Bluetooth brak Bluetooth 4.2 (wsparcie Bluetooth Low Energy)
Wi-Fi (802.11 b/g/n) Tak, HT20 Tak, HT40
PWM sprzętowy/programowy brak/ 8-kanałowy 1/16-kanałowy
ADC 10-bitowe 12-bitowe
SPI/ I2C/ I2S / UART 2 / 1 / 2 /  2 3 / 2 / 2 / 3

Można by wręcz ująć, że nowe ESP32 jest dwa razy lepsze począwszy od mikrokontrolera, po ilość wyjść GPIO oraz peryferiów. W nowej wersji ESP dużym plusem jest dodanie wbudowanego modułu Bluetooth, co pozwoli nam na korzystanie z większej ilość modułów, przez co koncepcja IoT nabiera większego sensu. Skoro poruszyliśmy temat IoT, to głównym celem urządzeń realizujących tą koncepcję jest niski pobór energii. W momencie głębokiego snu moduł ESP32 pobiera jedynie 2.5uA oraz jest w stanie pracować na napięciach z zakresu 2.2-3.6V, czyli jakbyśmy podłączyli ten moduł do ogniwa typu 18650 to można byłoby śmiało powiedzieć, że układ byłby w stanie pracować wiele miesięcy ! Co ważne odnośnie oszczędzanie energii, układ ten potrafi skalować swoją częstotliwość pracy, do aktualnego zapotrzebowania.
Kolejną ciekawą opcją w nowym układzie od Espressif jest interfejs (Capacitive Touch Interface) przy pomocy którego, układ jest w stanie wykryć pojemność elektryczną; np. zbliżamy palec do danego pinu, przez co można wykonać panel pojemnościowy, którym będziemy mogli sterować układem.

Tak prezentuje się schemat blokowy układu:

esp32_block

Zapraszamy do zapoznania się z pełną dokumentacją układu (KLIK!)


Gdzie kupić układ ESP32 ?

Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra to taka, że układ na ten moment kosztuje 2.85USD, a zła to taka, że układ dostępny jest tylko w chińskim sklepie aukcyjnym, obsługiwanym tylko w chinach i jest sprzedawany jako sam układ SoC, bez płytki wyprowadzającej piny.

Link do sklepu z ESP32

Natomiast płytka, na której będzie osadzony układ, będzie wyglądać prawdopodobnie tak:

FCC_ESP32_label

Na ten moment to wszystkie informacje, jakie udało nam się zdobyć na temat tego modułu :) Miejmy tylko nadzieję, że w niedługim czasie układ będzie dostępny dla reszty świata :)

Jeżeli jesteś zainteresowany obsługą tych modułów to koniecznie sprawdź nasze kursy dla ESP8266

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )