Jak zrobić płytkę drukowaną ?

20120704229_wm
Płytki obwodów drukowanych odgrywają bardzo ważną rolę w nowoczesnym sprzęcie elektronicznym, umożliwia ona bowiem optymalne rozłożenie elementów składowych urządzenia jak i zminiaturyzowanie całego urządzenia.
Wszystko co potrzebujemy do wytworzenia takiej płytki płytki to:

 1. -projekt obwodu
 2. -żelazko
 3. -laminat
 4. -papier kredowy
 5. -nadsiarczan sodu (B327)
 6. -papier ścierny wodny o gramaturze 800
 7. -woda
 8. -pojemnik (lub woreczek strunowy)
 9. – papierowy ręcznik kuchenny
 10. -drukarka laserowa
 11. -rozpuszczalnik uniwersalny (lub zmywacz do paznokci)
Ok, więc do dzieła !!!!
      Najpierw musimy przygotować sobie projekt takiego obwodu, ja projekty tworze w programie firmy Cad Soft Eagle 6.2.0.
      Jak już go mamy to go drukujemy na papierze kredowym (inaczej. fotograficznym) drukarką laserową, można także na zwykłej atramentowej ale wtedy trzeba wykonać ksero (toner), ponieważ zwykły tusz atramentowy nie ?odkleja? się od kartki pod wpływem temperatury. Następnie wydrukowaną płytkę wycinamy nie dotykając jej ścieżek aby jej nie ubrudzić co by spowodowało nie przyklejenie jej się do laminatu. Płytki o nie regularnych kształtach nie wycinamy tak jak idą jej zarysy tylko wycinamy regularne kształty (np. płytkę na zdjęciu wyżej wycinamy w prostokąt).
      Teraz należy dostosować laminat do wzoru. Do wymiarów wzoru należy dodać +/- 2-3mm marginesu w razie przesunięcia się wzoru przy odbijaniu. Teraz według wymiarów wycinamy płytkę i oczyszczamy papierem ściernym wodnym o gramaturze 800. Płytka przed czysczeniem i po czyszczeniu:
20120703208_wm
      Teraz należy dostosować laminat do wzoru. Do wymiarów wzoru należy dodać +/- 2-3mm marginesu w razie przesunięcia się wzoru przy odbijaniu. Teraz według wymiarów wycinamy płytkę i oczyszczamy papierem ściernym wodnym o gramaturze 800. Płytka przed czyszczeniem i po czyszczeniu:
20120703211_wm
Przed

 

20120703212_wm
Po