Automatyczna regulacja obrotów wiatraka komputerowego

20131114_143137Cześć,

zapewne nie raz mięliście problem z komputerem, którego wiatraki wyły od razu po włączeniu. Możliwe ze tez mieliście pomysł jak to zrobic żeby chodzily ciszej np. przesmarowac wiatrak czy wymienić na cichszy. Dzisiaj przedstawie wam sposób na wyciszenie komputera. Zapraszam

 

 

 

 

 

 

 

Jest to prosty regulator obrotów wiatraka, zasilany napięciem 12V i działa on na takiej zasadzie. Po właczeniu zasilania tranzystor jest zatkany wiec napiecie przez niego nie plynie, gdy wzrośnie temperatura termistora to jego rezystancja się zmieniszy w związku z czym zaczyna przez tranzystor przepływać prąd co daje efekt kręcenia się wiatraka. Potencjometr służy do ustawienia progu załączenia się tranzystora. Termistor należy umieścić w źródle ciepła np. w żeberkach radiatora (zaizoluj wyprowadzenia termistora żeby nie doszło do zwarcia).

Schemat układu:
 REGULATOR

Filmik z działania układu:

Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !’.
Pozdrawiam ;)

 

 • Anonimowy

  Witam serdecznie. Czy taki sam układ mogę zastosować w przypadku wentylatora łazienkowego? Chiałbym żeby pracował szybciej kiedy trzeba wyciągnąć jakiś niemiły zapaszek (np. kupka hehe). Jest opcja żeby mieć przy toalecie układ do sterowania obrotami wyciągu? Liczę na odpowiedź, pozdrawiam.

 • Paweł Kwiatkowski

  Prosto i genialnie. Czy można kupić gdzieś gotowca ?

  • Dokładnie takiego nie wiem gdzie kupić, ale dużo jest gotowych takich układów na różnych stronach aukcyjnych

   • Paweł Kwiatkowski

    THX. A pod jakim hasłem tego szukać bo mi wyskakują układy za kilkadziesiąt złotych.

    • Spróbuj poszukać pod nazwą „regulator obrotów wiatraka” czy coś w tym stylu :)

 • Paweł Kwiatkowski

  Jeszcze jedno pytanko, widziałem kiedyś taki układ który zwiększał prędkość obrotów razem ze wzrostem temperatury. Jesteś coś takiego w stanie zaprojektować ?

  • No to jest właśnie ten układ :) Potencjometr tutaj służy tylko do regulacji momentu załączenia tranzystora :)