9. Benchmark Wi-Fi
W tym teście skupimy się na prędkości transmisji po Wi-Fi, sprawdzimy to po przez:
- transfer pliku 100MB
- test przepustowości IOPerf
Aby mieć jakieś odniesienie do wyników Raspberry Pi Zero modelu W to w innym Raspberry wykonałem ten sam test z tym, że wykorzystałem dongle Wi-Fi Ralink RT5370.
Jak widzimy po pierwszym teście, Przepustowość przy wbudowanym module Wi-Fi jest lepsza niż ma to miejsce dla Ralinka. Podobna sytuacja jest w drugim teście- upload jak i download pliku 100MB wykonał się szybciej, w pierwszym przypadku o 3 sekundy, a w drugim o 9 sekund. Zatem możemy stwierdzić, że wbudowany moduł Wi-Fi z wbudowaną anteną w PCB jest lepszy od specjalnego dongla z zewnętrzną anteną.
10. Benchmark Bluetooth
W tym przypadku benchmark było ciężko wykonać ze względu na wcześniej wspomniane problemy połączenia się z drugim urządzeniem. Parowanie odbywało się bezproblemowo, natomiast jakakolwiek transmisja była ciężka w uzyskaniu. Udało się jedynie wykonać transmisję do urządzenia, ponieważ przy próbie połączenia się z drugim urządzeniem otrzymywaliśmy drugi komunikat z wymienionych poniżej:


Po dograniu prawidłowego oprogramowania cały proces wyglądał tak:
Parowanie urządzeń:
Lista sparowanych urządzeń:
Transfer plików:

Ostatecznie transfer pliku o wadze 10MB trwał 51sekund co daje prędkość 0,196MB/s nie jest to za szybko, ale do przesyłu małych danych, np. danych z czujników to taka prędkość w zupełności starczy. I właściwie nic więcej o module Bluetooth nie można powiedzieć, ze względu na to, że nie działa jak powinien. Próbowałem łączyć się z nim różnymi urządzeniami, a efekt był ten sam.
11. Podsumowanie
Po przeprowadzeniu testów można stwierdzić, że Element14 odwalił kawał dobrej roboty, co prawda układ nie różni się za dużo od swojego poprzednika, lecz w cenie jakiej ten moduł jest oferowany to dostajemy bardzo dużo, między innymi:
- Profesjonalnie wykonany komputer
- Działający układu
- Zoptymalizowany system
- Wbudowany moduł Wi-Fi i Bluetooth
- i wiele więcej
Nie mniej jednak nikt i nic nie jest idealne w związku z czym trafiła się wpadka z nie do końca działającym układem Bluetooth, który można stwierdzić że działa dokładnie w połowie :) Kolejną wiadomą sprawą jest niedomaganie komputera w warstwie GUI, głównie w przeglądarce internetowej, ale nie wymagajmy od 1GHz procesora i 512MB pamięci RAM, że będą działać jak na zwykłym komputerze, w szczególności że są wykonane w zupełnie innej architekturze. Skoro mowa już o architekturze. Przy tak wymagających testach- CPU sysbench i Quake 3 – pobór energii jest bardzo niski w odniesieniu do wyników. Powiedziałbym wręcz, że jak na tak postawione zadania układ nie „spalał” więcej niż 1,2W.
Podsumowując Raspberry Pi Zero model W jest dobrze wykonanym komputerem, którego możliwości są bardzo duże. W porównaniu do ceny jaką idzie nam za niego zapłacić – 10 dolarów to nie znajdziemy takiego drugiego komputera o mocy obliczeniowej, który będzie mieć zintegrowany moduł Wi-Fi oraz Bluetooth 4.1 (LE), a zarazem będzie tak mało zużywał energii. Dodatkowo układ po minimalniej przeróbce może zostać zaopatrzony w gniazdo U.FL, przy pomocy, którego zasięg Wi-Fi będzie o wiele mocniejszy. Zatem
Nasza Ocena:
9/10
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij ?Lubię to!? bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )