Test Raspberry Pi Zero model W !

Test Raspberry Pi Zero model W !

3. Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie układu trwało 1 minutę i 7 sekund. Następne uruchomienia trwały już od 40-43 sekund. Do testów został wykorzystany najnowszy Raspbian Jessie z nakładką graficzną PIXEL (kompilacja, marzec 2017). Nakładka graficzna była wykorzystywana tylko do aplikacji tego wymagających tj. GIMP, LibreWrite itp.

Ekran startowy nakładki PIXEL
Ekran startowy nakładki PIXEL

Po uruchomieniu pojawia nam się taki pulpit:

pulpit

4. Komunikacja Raspberry Pi Zero W z zewnętrznym światem

Już po uruchomieniu komputera, na górnym pasku możemy zobaczyć nowe ikonki. Ikonka po lewej stronie odpowiada za komunikację Bluetooth, a ta na prawo od niej za Wi-Fi. Uzyskanie łączności za pomocą Wi-Fi oraz Bluetooth przebiega bez problemu. Ze względu na to, że układ był już wcześniej wykorzystywany w Raspberry Pi 3 to nie powinno być problemów ze sterownikami, lecz tak nie jest. Dotyczy to szczególnie Bluetooth -układ ma problem z połączeniem się z urządzeniem przy pomocy „fabrycznego” programu. Dopiero doinstalowanie nowego programu zarządzającego modułem poprawia ten problem, ale tylko w połowie. Podczas testów byłem tylko w stanie wysyłać pliki z Raspberry na urządzenie docelowe. W drugą stronę komunikacja nie działa.

2017-03-03-162626_1824x984_scrot
ikonki na pasku zadań systemu. Od lewej: Bluetooth, wyłączone WiFi, głośność, zużycie zasobów procesora

5. Pobór energii

Test poboru energii był następujący:

  • test w trybie spoczynku (idle),
  • test pod obciążeniem procesora (Sysbench),
  • test pod obciążeniem aplikacją GIMP
  • test pod obciążeniem grą Quake 3

Wyniki są następujące:

pobor-energii

pobor-energii-wykres

Jak widzimy Raspberry Pi Zero W, praktycznie w każdej konkurencji pobiera mniej energii. Wszystkie tryby były mierzone przy wyłączonym Wi-Fi oraz Bluetooth. Z pomiarów wynika, że moduł Wi-Fi pobiera 25mA prądu, a Bluetooth podczas transferu ok. 68mA, w spoczynku pobiera niecały 1mA.  Moim zdaniem otrzymane wyniki są bardzo zadowalające oraz myślę, że przy zmniejszeniu taktowania układu SoC można by zejść znacznie niżej, ale w zastosowaniach przenośnych tej płytki, wyniki na ten moment i tak są dobre.