6. Benchmark CPU
Do wykonania benchmarku na CPU posłużyłem się programem sysbench, używając poniższych ustawień:
1 |
sysbench --num-threads=1 --test=cpu --cpu-max-prime=20000 --validate run |
Wynik był bardzo przewidywalny, ponieważ układ SoC jest taki sam w poprzedniej wersji Raspberry Pi Zero. Niestety 1 wątek to jest bardzo mało dla złożonych operacji obciążających procesor. Lecz gorzej poradził sobie jeszcze Raspberry Pi B+, którego CPU jest o 40% wolniejsze. Tutaj zdecydowanym zwycięzcą jest Orange Pi PC z układem Allwiner H3.
7. Benchmark RAM
Tutaj podobnie jak wyżej, skorzystałem z programu sysbench, gdzie jako zadanie dałem przetworzenie plików o wadze 2GB:
1 |
sysbench --test=memory --memory-block-size=1M --memory-total-size=2G run |
Kolejny program to Memtester, który bada pamięć RAM. W tym przypadku sprawdzałem, w jakim czasie zostanie przebadane 256MB pamięci:
1 |
time memtester 256M 1 |
W pierwszym przypadku RPi Zero W miało gorszy wyniki niż jego poprzednik, natomiast w teście memtesterem, role się odwróciły, a wyniki jaki wykręcił jest prawie o 10 minut lepszy. Nie mniej jednak nad oba komputerami panuje Orange Pi PC, lecz jego moc obliczeniowa jest o wiele większa niż tych malinek (no i przede wszystkim inna architektura układu).
8. Operacje I/O
Test operacji I/O będzie polegać w jakim czasie zostanie stworzony plik 100MB, rozpakowany 100MB, zastosowanie efektu Neon na obrazie 3000 x 2000 px, uruchomienie programu LibreWriter, oraz sprawdzenie FPS’u w grze Quake 3
Tutaj sprawa robi się średnia jak chodzi testowany komputer. Otóż tworzenie pliku jest prawie 2 razy szybsze od Raspberry Pi Zero, lecz rozpakowanie tego pliku trwa prawie 2 razy dłużej w porównaniu z poprzednikiem. Podobna sytuacja jest z wykonaniem operacji nałożenia efektu na obraz, tutaj ta operacja wykonywała się o ponad 3 sekundy dłużej. LibreWriter uruchamia się szybciej o 4 sekundy. W Quake’u 3, Raspberry Pi Zero W było nie wiele gorsze, niż poprzednik, różnica wynosiła ok. 3 FPS.