Recenzja: Orange Pi PC

intro

Niedawno przyszła do nas paczka z Chin z mini-komputerem Orange Pi PC, zwanym dalej „tańszą konkurencją dla Raspberry Pi 2”. O tym czy Element14, twórcy Raspberry Pi ma się czym martwić dowiecie się w dalszej części naszej recenzji. Gorąco zapraszamy !

 

 

 

 

Co to jest Orange Pi PC ?

Orange Pi PC jak wcześniej wspomniałem to mini-komputer, który jest niemalże wiernym odzwierciedleniem Raspberry Pi 2, lecz z innym procesorem. Specyfikacja techniczna tego komputera sugeruje nam, że jest mocniejsza od swojego pierwowzoru, lecz sprzęt to nie wszystko, ale o tym w dalszej części recenzji.

Specyfikacja techniczna Orange Pi PC

Układ SoC: Allwinner H3 @ 4×1,6 GHz / układ graficzny ARM Mali-400MP2
Pamięć RAM 1GB DDR3
Dane: gniazdo na karty TF/microSD o pojemności do 64GB
Wyjścia Audio/Wideo:  HDMI oraz AV (jack 3.5mm)
Łączność: Gniazdo Ethernet 10/100 Mb
USB: 3x gniazdo USB 2.0 pełno wymiarowe oraz 1x microUSB OTG
Peryferia:  40 pinowe GPIO (kompatybilne z Raspberry Pi 2), odbiornik podczerwieni, UART, przycisk Power, mikrofon, złącze kamery
Zasilanie:  5VDC / 2A (zasilanie po przez microUSB OTG nie jest wspierane)
Wymiary: 85mm x 55mm
Waga 38g

specspodRozpakowanie

Firma dystrybuująca te płytki- Xunlong Software C.O. Ltd nie spieszyła się za bardzo z wysyłką- potrzebowali 6 dni, aby wysłać Orange Pi PC. Następne 12 dni trwał transport (trochę długo, ale to już nie jest zależne od sprzedającego). Paczka, w której znajdował się mini-komputer nie była niczym wypełniona w związku z czym pudełko z Orange Pi PC było mocno narażane na wszelkie uderzenia i wstrząsy. Po rozpakowaniu paczki komputer otrzymujemy w schludnym pudełku, zapakowany w folię ESD. Po rozpakowaniu zestaw wygląda następująco:

rozpakowane

I w tym momencie można skończyć chwalenie produktu. Po rozpakowaniu i wstępnych oględzinach płytki, widać, że była ona robiona na szybko. Mogę to wywnioskować po krawędziach płytki, która to była odłamywana z całej płyty, tak że krawędzie są bardzo ostre, nie są wyrównane itp. Proces montażu też był bardzo szybki, elementy przewlekane są przylutowane niedbale (jakość lutów), na płytce widać pozostałości topnika. Mógłbym wręcz zaryzykować stwierdzenie, że były pakowane „na ciepło”.

pcb luty topnik

Dostępność oprogramowania

Na stronie producenta Orange Pi dostępne systemy takie jak:

  • Android 4.4
  • Lubuntu
  • Raspbian
  • Ubuntu 15.04 MATE
  • Lubuntu 15.04 Lubuntu/LXDE

Niestety prawda o nich jest taka, że tylko Raspbian oraz Ubuntu 15.04 MATE chodzi „w miarę”. Odtwarzanie muzyki i filmów działa bardzo dobrze o ile znajdują się na karcieSD czy Pendrive, lecz próba surfowania po internecie mocno obciąża cały system w związku z czym działa bardzo wolno, Allwinner H3 się bardzo mocno grzeje, a na załadowanie strony google.com, Orange Pi PC potrzebowało 30 sekund. Android i Lubuntu są bardzo źle przeportowane/zoptymalizowane. Android potrzebuje 15 minut żeby się uruchomić, z karty microSD klasy 10. Po uruchomieniu się działa bardzo wolno- jest praktycznie nie użyteczny.
Producent niestety nie pofatygował się, aby stworzyć gotowe obrazy systemów w przypadku Ubuntu/Lubuntu, po ich zapisaniu na karcie musimy sami ustawić opcje bootowanie systemu, jaka płytka, jaka rozdzielczości ekranu. Nie ma w tym nic trudnego lecz sama procedura jest napisana łamaną angielszczyzną przez co można stracić trochę czasu na zrozumienie.

Pierwsze uruchomienie

Uff… w końcu udało nam się uruchomić Orange Pi PC. Sam proces uruchamiania się w przypadku Ubuntu/Raspbian przebiega w miarę szybko. Od momentu uruchomienia do ekranu logowania płytka potrzebuje średnio 25 sekund. Po uruchomieniu Ubuntu, możemy dodatkowo wygospodarować miejsce, które „się zagubiło” w momencie wgrywania obrazu. Przeważnie jest pojemność karty pomniejszona o wagę systemu (1.6GB). Teraz czas sprawdzić co ta płytka potrafi. Okazuje się, że nie dużo. Z dostępnych portów USB działa tylko jedno, a pozostałe dwa oraz OTG pozostają zimne. Po wgraniu Raspbiana/Ubuntu i próbie programowania pinów z poziomów Terminala jak w Raspberry Pi kończy się to niepowodzeniem. Mikrofon oraz UART działają bez problemu. Przycisk Power nie działa. Po jego naciśnięciu nic się nie dzieje. Złącza kamery niestety nie mogę sprawdzić bo nie posiadam kamery.

 

Ocena

Orange Pi PC może nie jest złym komputerem, ponieważ większość problemów dotyczy raczej oprogramowania niż sprzętu. Niestety systemy, które otrzymujemy do niego są portami z poprzednich modeli płytek, które myślę że po porządnej warstwie szlifu mogłyby działać poprawnie i wtedy Orange Pi PC byłoby konkurencją dla Raspberry Pi 2. Może i sprzętowo ta płytka jest mocniejsza od swojego pierwowzoru, lecz oprogramowanie jest również ważne. Niestety na ten moment mogę ocenić tylko to co mam w rękach, a mam niedokończoną pod względem estetycznym i oprogramowania (w warstwie GUI) płytkę budżetową, która to z założenia jest 3 razy tańsza od Raspberry Pi 2 i mocniejsza sprzętowo, lecz pod względem oprogramowania bardzo mocno leży. Może z czasem wyjdą poprawione wersje systemów lecz na ten moment (październik 2015) systemy, które oferuje nam Orange Pi nie są wstanie zrobić nic więcej niż uruchomić się i pokazać że płytka w większości działa. Zatem moja ocena to:

7/10


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej lub forum ; )