Poprawne podłączenie LCD na sterowniku HD44780 (16×2, 20×4 itp.)

2013-01-12-152

Taaa… na ten temat są baśnie, mity i legendy, które niestety wprowadzają początkujących w błąd, co z kolei prowadzi do uszkodzeń wyświetlaczy. W tej części przedstawię wam jak poprawnie podłączyć wyświetlacz na sterowniku HD44780 do mikrokontrolera z rodziny AVR.

 

 

 

 


Po pierwsze poprawne zasilanie, przy tym jest najwięcej problemów bo na forach się czyta posty typu „podłączyłem wyświetlacz do zasilania i nie działa (…) chyba jest zepsuty”. Najpierw patrzymy do noty katalogowej jak są ułożone wyprowadzenia, przeważnie wygląda to tak:

LCD16x2_physical

Przy czym:

1 Vss – Gnd czyli minus zasilania
2 Vdd – plus zasilania (5V max.)
3 Vo – regulacja kontrastu

Opcjonalnie:
15 LEDA – plus podświetlania (5V max)
16 LEDK – minus podświetlania

Więc nasz wyświetlacz powinien być tak podłączony:

SAF

Do pinu 3. Vo (CONTR) podłączamy potencjometr 10k wraz z zasilaniem. Daje to nam możliwość regulacji kontrastu, co jest bardzo ważne, ponieważ bez niego nic nie zobaczymy na wyświetlaczu. Możemy również podłączyć podświetlanie, lecz to nie jest wymagane choć trudno coś zobaczyć na wyświetlaczu bez podświetlania :).
Kolejna sprawa to podłączenie pinów odpowiadających za komunikację z uC. Wszystkie on są I/O czyli można je podłączyć do dowolnego pinu mikrokontrolera (oprócz pinów zasilania). Lecz do czego one służą ?

RS – wybór rejestru
R/W – odczyt/zapis rejestru
E – sygnał zezwalający
D0..D7 – linie danych

Przy połączeniu linii danych jak na schemacie wyżej, wyświetlacz będzie pracować w trybie 4-bitowym w trybie Bus. Pin R/W można podłączyć do wyprowadzenia mikrokontrolera (jak na schemacie) albo do GND. Co to zmienia ? Zmiania to, że R/W podłączone do mikrokontrolera pozwala nam na szybszy zapis i odczyt danych między uC, a wyświetlaczem.

JAK NIE NALEŻY PODŁĄCZAĆ WYŚWIETLACZY !!
fgh

1. Pomylone podłączenie zasilania
2. Podłączenie linii danych D0..D3 do GND
3. Brak potencjometru do regulacji kontrastu

Lini danych nie podłącza się do GND, ponieważ są one I/O. Jeżeli na wyjściu pojawi się stan wysoki (H) to dam nam to nic innego jak zwarcie do zasilanie, co może się przyczynić do uszkodzenia wyświetlacza.
Mam nadzieję że tym wpisem ułatwiłem podłączanie wyświetlaczy ze stertownikiem HD44780 ;)


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)