OctoPrint #1: Konfiguracja Raspberry Pi

OctoPrint #1: Konfiguracja Raspberry Pi

Cześć,
Dzisiaj ruszamy z kursem konfiguracji Octoprinta dla drukarek 3D. Zapraszamy

Kurs, który zamierzamy Wam przedstawić będzie się składać:

możliwe, że powstanie też część odnośnie konfiguracji slicerów, ale to jeszcze zobaczymy :)

Spis treści:

 1. Wstęp- co to jest OctoPrint ?
 2. Co będziemy potrzebować do zabawy z OctoPrintem
 3. Instalacja OctoPrinta
 4. Konfiguracja cd. oraz udostępnienie całej powierzchni karty pamięci

 

Wstęp- co to jest OctoPrint ?

OctoPrint, jest to oprogramowanie służące głównie do zdalnej obsługi drukarki 3D po przez internet, w sieci domowej, a jak się okaże to i również spoza domu ! Przedstawiane oprogramowanie, po poprawnej konfiguracji może nam służyć jako slicer do elementów, dzięki czemu możemy wykluczyć przygotowywanie g-codu na komputerze. OctoPrint potrafi również obsługiwać kamerki internetowe, wpinane do USB jak i bezpośrednio podłączane do Raspberry Pi. Jednym zdaniem- jest to bardzo rozbudowane oprogramowanie do sterowania drukarką, z którego korzystanie to czysta przyjemność. Jest przydatne w szczególności, gdy musimy wyjść z domu na parę godzin, a mamy zapuszczony druk i chcemy mieć w razie problemu kontrolę nad drukarką.

Co będziemy potrzebować do zabawy z OctoPrintem

Ta seria poradników będzie oparta na Rasbperry Pi. Mówię o tym, ponieważ OctoPrint może być również uruchomione na Beaglebone Black oraz Bannana Pi.

cotrzeba

Co będziemy potrzebować:

 • Raspberry Pi A, B, A+, B+, B2
 • karta microSD
 • Zasilacz
 • Połączenie z internetem/routerem.
 • Przewód USB, żeby podłączyć się do drukarki

Na ten moment- kwiecień 2016 – dla RPi 3 oraz Zero jest dostępna wersja nightly, na której mogą występować problemy. Co do karty microSD to 4GB już da radę, ale rekomendowane jest co najmniej 8GB klasy 10, przez co oprogramowanie będzie chodzi w miarę szybko i będziemy mogli nagrywać Timelapsy bezpośrednio na kartę. Jako zasilacz może robić ładowarka od smartfona na microUSB, byle by spełniała 5V i minimum 1,5A (2A będą wystarczające i z lekkim zapasem). Łączność ze światem zewnętrznym możemy zrealizować przewodowo, ale wygodniejsze jest zastosowanie bezprzewodowego odbiornika Wi-Fi (Odbiornik na zdjęciu to Ralink RT5370).

Instalacja OctoPrinta

Oprogramowanie pobieramy ze strony producenta: http://octoprint.org/download/. Po pobraniu, rozpakowujemy paczkę i instalujemy na karcie przy pomocy Win32DiskImager (tutaj możesz zobaczyć jak to zrobić KLIK!).

win3

Konfiguracja cd. oraz udostępnienie całej powierzchni karty pamięci

Po zainstalowaniu OctoPrinta na karcie musimy- w przypadku Wi-Fi- wprowadzić nasze dane sieci, takie jak nazwę oraz hasło. Dla sieci przewodowej musimy ustawić automatyczne wykrywanie.
Żeby ustawić te rzeczy to otwieramy naszą kartę i edytujemy plik octopi-network.txt. Najlepiej do tego użyć programu Notepad++, bo w zwykłym notatniku plik może być wyświetlony jako ciąg znaków.

Po otwarciu powinniśmy otrzymać takie coś:

konfiuracja sieci

Procedura dla sieci bezprzewodowej. Musimy się zorientować jakiego rodzaju mamy zabezpieczenia w sieci. Czy to są WPA/WPA2, WEP czy też w ogóle nie mamy strzeżonej. Ja mam zabezpieczenia WPA2 więc przechodzę do linii 13. ##WPA/WPA2 secured. W linii 14, 15, 16 usuwam hash (kratkę). Następnie podajemy nazwę naszej sieci oraz hasło do niej.

wlan

Analogicznie jest dla pozostałych typów sieci, z wyjątkiem sieci otwartej, gdzie podajemy tylko jej nazwę.

Procedura dla sieci przewodowej jest taka, że usuwamy hash z linii 48.:

lan

 

Gdy już mamy to zrobione to montujemy kartę w RPi i uruchamiamy. Pierwsze uruchomienie należałoby przeprowadzić z podłączonym ekranem. Po uruchomieniu powinno nam się pokazać takie okienko:

raspiconfig

Jeżeli się nie pokazało to wywołujemy je komendą:

Następnie przechodzimy do 3. Enable Boot to Desktop/Scratch. Tam wybieramy opcję 2. Desktop Log in as ‚pi’ at the graphical destkop. Klikamy enter, a następnie escape i restartujemy Raspberry Pi. Od tego momentu będzie automatyczne logowanie do systemu. Teraz tylko sprawdźmy czy nasza malinka łączy się z siecią. Możemy to sprawdzić na dwa sposoby:

 1. Sprawdzić w routerze listę podłączonych komputerów
 2. Sprawdzić poprzez spingowanie octopi.local

Drugi sposób można wykonać tak: Uruchamiamy wiersz poleceń Windows (przycisk Windows + r i wpisujemy cmd, albo wyszukujemy wiersz poleceń). W wierszu wpisujemy ping octopi.local . Po chwili powinniśmy otrzymać informacje zwrotne o przesłanych paczkach danych:

ping

Jak widać adres mojego OctoPrinta to 192.168.1.21. Przez taki adres możemy się łączyć z serwerem, albo po przez wpisanie octopi.local

Na ten moment możemy się bez problemu połączyć z  OctoPrintem i zacząć go konfigurować, ale to będzie w następnej części. W tej części chciałbym jeszcze przedstawić, jak rozszerzyć pamięć karty microSD o jej niewykorzystaną część. Jest to przydatne między innymi dlatego, że na karcie będą zapisywane przesyłane gcody, timelapsy, slicery, widgety itp.

Zatem wpisujemy na początek

aby zaktualizować wszystkie pakiety systemowe, następnie dzięki funkcji:

możemy zobaczyć jakie posiadamy partycje i w jakim stopniu są zajęte. Później ta funkcja jeszcze nam się przyda.

df-h

Następnie wywołujemy jeszcze raz sudo raspi-config i wybieramy pierwszą opcję:

expand

Po wykonaniu tej operacji restartujemy Raspberry po przez sudo reboot, albo odłączenie i ponowne podłączenie zasilania. Po ponownym uruchomieniu wywołujemy sudo df -h:

po

Jak widać partycja rootfs rozszerzyła się do pojemności 7,3GB z czego 5GB jest wolne, co na Timelapsy to dosyć dużo (720p 1,5h z zapisem co 5s waży ~30mb). To już koniec pierwszej części konfiguracji OctoPrinta. Dajcie znać w komentarzach co chcielibyście zobaczyć w tym kursie ;)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je w komentarzach ; )