Nowa seria wpisów: Worklog z budowy… DRUKARKI 3D !!

3d-printing-shapeways

Pomysł zrodził się parę dni po nowym roku, gdzie przyszedł czas na realizowanie postanowień noworocznych, gdzie jednym z nich była budowa drukarki 3D.
Czemu akurat drukarka 3D ? Można to rozpatrzeć w taki sposób, że elektronika nie jest już taka prymitywna i daje duże możliwość prywatnym osobą budowy urządzeń typowo przemysłowych. Kolejnym powodem jest fakt, że z elektroniką jest związana cała moja przyszłość, i wypadałoby, a nawet należy zrobić postęp w technologii, nie dusząc się już w prostych układach typu AVR+dioda+przycisk… Nawiązując luźno do tematu drukarek to na pewno przyda się zaprojektowanie, własnej obudowy pod układ, który samemu zrobiliśmy, niż wiercić, ciąć w obudowach uniwersalnych ;)
Wracając do strony technicznej to projekt wstępnie zakłada za zmieszczenie się w budżecie 1200zł, drukarka musi mieć pole robocze ok. 20cm x 20cm x 20cm, podgrzewany stół do drukowania ABS’em, jakość wydruk jak najwyższa (oczywiste) oraz czas oddania do czerwca.
Po paru tygodniach spędzonych w internecie, 70% na stronie RepRapowo,  30% w Google, na przyswajaniu wiedzy z tematu drukowania przeszedłem do części praktycznej czyli wybór drukarki. Wybrałem drukarkę Mendel90 konstrukcji nophead’a, ponieważ cena jej budowy jest adekwatna do jakości druku i przede wszystkim można ją zbudować z płyt MDF, co daję dużą sztywność drukarki i pozostawia portfel „grubszy” (odnosząc się do konstrukcji z aluminiowych, zamkniętych profili). Jako, że ta drukarka będzie w wersji budżetowej to będę ją próbował zrobić jak najtańszym kosztem, ale znowu bez kompletnego oszczędzania bo nie widzę zbytnio prowadnic z odzysku, które są krzywe, wytarte i może skorodowane.
Kolejnym krokiem jest zbieranie elementów do takiej drukarki. Na start mam za darmo płyty MDF 16mm, ze starego, wysłużonego biurka. Plastikowe elementy niestety trzeba było już kupić- koszt rzędu ~180zł… taa, 180zł za „klocki lego” :D Resztę opiszę już w pierwszej części workloga, w której przedstawię jak precyzyjnie nawiercić ramę.


 

Jak spodobała Ci się nowa seria i chcesz być na bieżąco z tematem budowy to kliknij ‚Lubię to!’, gdyż z facebooka się dowiesz o kolejnych częściach workloga.
Pozdrawiam ;)