Budujemy drukarkę 3D #1

20140128_182918 Jak wczoraj napisałem, że zaczynam budować drukarkę 3D to czas przejść do dzieła.

Na pierwszy rzut poszły płyty, które odszukałem na strychu i przy pomocy piły stołowej wyciąłem na żądany wymiar z bardo dużą dokładnością (jak nigdy :D ). Zdjęcia niżej przedstawią proces

PRZED:

20140128_163408

PO:

20140214_181057

Po wycięciu ich przystąpiłem do zaznaczania miejsc na otwory. W repozytorium nopheada można znaleźć pdf’y w których są umieszczone rozmieszczenia otworów na danej płycie. Po ich wydrukowaniu, łączymy kartki i sklejamy, na końcu ważne jest aby sprawdzić czy dane kartki mają wymiary odpowiadające wymiarom płyt. W tym momencie trzeba zaznaczyć że jak się używa innych płyt niż 12mm to trzeba wziąć poprawkę na otwory mocujące fixing blocki w podstawie. Ja posiadam płyty 16mm to musiałem niektóre otwory przesunąć o 4mm. W sumie na dzisiaj to byłoby tyle, niby parę rzeczy, ale jak już się wciągniemy w wir pracy to z godziny 12 robi się 19.


Jak spodobała Ci się nowa seria i chcesz być na bieżąco z tematem budowy to kliknij ‚Lubię to!’, gdyż z facebooka się dowiesz o kolejnych częściach workloga.
Pozdrawiam ;)

 • Anonimowy

  Czy mógłbym poprosić o udostępnienie pdf'ów, aby sobie wydrukować schematy do cięcia płyt MDF?

 • Anonimowy

  Dzięki, jak chciałbym wydrukować sobie schematy cięcia z plików pdf na zwykłej drukarce, to wymiary będą się zgadzały? Czy mógłbyś mi powiedzieć jaki wymiary ma Twoja część drukarki. Dokładnie chodzi mi o to:
  "frame_gantry_and_y_carriage".

  • tak, wymiary będą się zgadzały, tylko w Adobe Reader trzeba pozmieniać opcje wydruku na plakat i zaznaczyć okienko "znaczniki cięcia". Skala fragmentu musi być na 100%.Na wydrukach będziesz mieć takie znaczniki, które będą oznaczać miejsca łączenia kartek.
   Tutaj masz wymiary bramy: http://i.imgur.com/jJWGEDm.png

  • Anonimowy

   Ok, dzięki za info, jeszcze dziś wydrukuję i sprawdzę :) Na jak grubej płycie MDF najlepiej robić tą drukarkę i czy to może być akurat płyta MDF?

   PS: Na tym screen'ie od Ciebie masz trochę inne oznaczenia niż ja :/ Moja buda ma zaokrąglone rogi u góry i wielkości dziur (do wywiercenia) są inne, np. Ty masz 2.0, a u mnie w tym samym miejscu (w pdf'ie) jest 3.3.

  • wymiary wziąłem z tego pdf'u: frame_gantry_and_y_carriage.pdf
   Tą drukarkę robi się z MDFu ;) ja mam MDF 18mm, a w oryginale jest 12mm

  • Anonimowy

   Dzięki za info.
   Mój problem rozwiązałem, najpierw pdf'y brałem z podfolderu "mendel" (zaokrąglone), a Ty brałeś z podfolderu "sturdy" i jest ok.

   Teraz sprawdzę wymiary.

   Pozdrawiam.

  • Anonimowy

   Hmm, wydrukowałem tak jak mówiłeś wcześniej i porównałem swoje wyniki z wynikami z tego linka: http://i.imgur.com/jJWGEDm.png
   Przy wyniku 121 (prawa strona) ja mam u siebie 126, a tam gdzie jest 114, mam 112,5.

  • takie rozbieżności w niczym nie przeszkadzają

  • Anonimowy

   No dobrze. A czy w Internecie są dostępne dokładne wymiary drukarki Mendel90?
   Jeżeli tak, prosiłbym o ewentualny link do strony, ponieważ sam szukałem, ale niestety bez rezultatów.

   PS: Czy Twoja drukarka, na której drukowałeś sobie schematy do wycięcia konstrukcji drukarki z pdf'ów miały dobre wymiary?

  • https://raw.githubusercontent.com/nophead/Mendel90/master/sturdy/bom/bom.txt tam gdzie się zaczyna MDF Sheet są wymiary płyt, to po tym można wywnioskować co jest co. Tak wymiary były dobre. Wyżej opisałem jak przygotować program do wydruku.

 • Anonimowy

  Dzięki za link, sprawdziłem co czym jest i ogólnie wymiary się zgadzają :) Jest dobrze. Teraz tylko kupić płytę/płyty MDF 12mm i wycinać :)