Jak zrobić PowerBank ze starej baterii z laptopa ?

DSCN1558Cześć,
Dzisiaj pokażę Wam jak w prosty sposób tchnąć życie w uszkodzą baterię od laptopa. Zapraszam do lektury ;)

 

 

 

 

 

Co będziemy potrzebować:

  • Baterię z laptopa
  • Ładowarkę do ogniw 18650 na micro USB z zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem
  • Przetwornicę Step-Up 5V z wyjściem USB
  • Przewód co najmniej 0,75mm2
  • Obudowę (tutaj według uznania albo mojego projektu)

Na start chciałbym wyróżnić jakie baterie mają najlepsze warunki działania. Jeżeli mamy baterię, która działa, lecz trzyma ona bardzo krótko (maksymalnie godzinę) to oznacza, że jej ogniwa są mocno zużyte i przeważnie nie będzie taki Power Bank długo działać, ale jeżeli mamy taki przypadek jak np. ja, iż bateria działała normalnie po parę godzin i nagle umarła to znaczy, że któraś z par ogniw bądź pojedyncze ogniwo przestało działać. Wtedy to oznacza, że pozostałe ogniwa mogą być sprawne.
Zatem bierzemy się za rozbiórkę baterii.

DSCN1524

Po otworzeniu obudowy wyjmujemy cały nasz pakiet. Jak widać ogniwa połączone są równolegle po dwie w pary. Z podstaw elektroniki wiemy, że takie połączenie skutkuje zwiększeniem się pojemności takiego pakietu (suma pojemności ogniw). Teraz możemy sprawdzić napięcia na tych pakietach. Pierwsze dwa pakiety mają 3,6V, natomiast ostatni 0,4V co oznacza że coś w tym pakiecie musiało się stać. Aby zweryfikować, które ogniwo zostało uszkodzone powinniśmy je rozczepić i spróbować je osobno naładować. Może być tak, że za awarią baterii stoi jedno uszkodzone ogniwo i wtedy można by spróbować się bawić w dokupienie jednego ogniwa i próby kalibracji baterii. Niestety w moim przypadku oba ogniwa są uszkodzone, a sama bateria też ma już dwa lata także nie ma sensu się bawić w reanimację.

DSCN1526 DSCN1529 DSCN1530

W tym momencie możemy rozszczepić te pakiety i przejść do właściwej części tego wpisu czyli jaki zrobić Power Bank. Poniżej przedstawię schemat jak połączyć ogniwa z ładowarką i przetwornicą Step-Up:

schemat

Przewody z pakietu podłączamy do ładowarki pod B+ i B- odpowiednio dla plusa pakietu oraz minusa pakietu. Następnie OUT-  i OUT+ to jest nasze wyjście w ładowarki i do nich podłączamy przetwornicę Step-Up, odpowiednio OUT- do IN- i OUT+ do IN+. Możemy opcjonalnie dodać przełącznik między OUT+ i IN+, aby przetwornica Step-Up cały czas nie działała. Tak właściwie to nasz Power Bank jest gotowy. Możemy sobie go w różny sposób spersonalizować, np. żeby oprócz gniazda USB było bezpośrednie wyjście +5V na np. goldpinach czy jakimś gnieździe. Dlatego wybór obudowy jest wg. naszego uznania. Ja w swoim Power Banku wyprowadziłem diody sygnalizujące stan ładowania oraz włączenia przetwornicy na zewnątrz obudowy, a te co były na płytkach wylutowałem. Wyprowadzenia diod ładowarki wygląda następująco:

DSCN1541

Po wyprowadzeniu diod otrzymujemy takie lekkie spaghetti:

DSCN1547

Teraz pozostało już nam wszystko ładnie upchnąć w obudowę. Nie może oczywiście zabraknąć gorącego kleju ;) Pamiętaj aby zabezpieczyć wyjścia pakietu taśmą izolacyjną, aby nie doszło do zwarcia.

DSCN1551

Obudowę udostępniam w dwóch wersjach. Jedna wersja z dziurą na boku na przełącznik hebelkowy, a druga bez tej dziury, aby móc samemu zrobić otwór na dowolny przycisk ;)

DSCN1558 DSCN1559 DSCN1560

Nasz Power Bank wygląda tak, a jego pojemność wynosi około 4400mAh (ze względu na zużycie ogniw zakładam, że posiada nie mniej niż 4000mAh)

DSCN1557


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało pisz na fourm ; )