Jak stworzyć bootowalnego pendrive ?

free-vector-sivvus-pendrive-icon-clip-art_104716_Sivvus_Pendrive_Icon_clip_art_hightWielu producentów notebooków i netbooków ze względu na ich gabaryty rezygnuje z montowania napędów optycznych. Jest to podyktowane również tendencją do sięgania do znacznie szybszych nośników danych. Wszystkie z tych urządzeń najczęściej wyposażone są w partycję recovery, która w razie problemów stanowi nośnik dzięki któremu przywrócić możemy nasz system. Co jeśli chcemy jednak zainstalować inny system operacyjny? Pomocnym narzędziem mógłby okazać się zewnętrzny napęd CD/DVD, ale są znacznie prostsze rozwiązania, niewymagające dodatkowego sprzętu. Jednym z nich jest utworzenie bootowalnego pendrive, czyli takiego który pełni funkcję nośnika instalatora systemu. Istnieje wiele prostych sposobów, które nam to umożliwiają. Postaram się jasno i zwięźle opisać dwa z nich.

Część osób w tej kwestii opiera się na sprawdzonych programach, najczęściej darmowych, które pozwalają nam na uruchomienie instalatora systemu z pendrive?a . Są też tacy, którzy za zbędne uważają ?zaśmiecanie? komputera dodatkowym oprogramowaniem i korzystają z narzędzi istniejących w systemie Windows.

Jeżeli chodzi o pierwszą metodę, to śmiało polecić mogę program WinSetupFromUSB (ja używam wersji 1.4). Jest to niezwykle lekka i prosta aplikacja pozwalająca nam na utworzenie bootowalnego pendrive?a z dowolnym systemem operacyjnym.

1. W pierwszej kolejności musimy przygotować naszego pendrive’a. Nie możemy mieć na nim żadnych istotnych danych gdyż w kolejnych czynnościach zostaną one usunięte. Rozmiar pendrive’a należy dobrać w zależności od tego ile zajmuje nasz instalator. Przystępujemy więc do przygotowań.

  • Podłączamy naszą pamięć do portu USB.
  • Następnie kolejno: Komputer > Wybór naszej pamięci z listy (prawy przycisk myszy) > Formatuj >
    Zaznaczamy typ plików NTFS oraz Szybkie formatowanie a następnie klikamy Rozpocznij i czekamy na komunikat o pomyślnym sformatowaniu nośnika.
2014-12-07 20_40_04-Program Manager 2014-12-07 20_27_10-Format Removable Disk (H_)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Nasz pendrive jest już gotowy. Pobieramy więc program WinSetupUSB v. 1.4 POBIERZ

3. Nie wymaga on instalacji, po rozpakowaniu uruchamiamy 32 lub 64 bitową wersję (w zależności od systemu z jakiego korzystamy)

 

2014-12-07 20_49_48-Browse for Folder2014-12-07 20_49_35-WinSetupFromUSB 1.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Wybieramy nasz pendrive z listy, a poniżej system jakiego instalator chcemy utworzyć.

5. Wkładamy do napędu płytę z systemem, lub podajemy inną ścieżkę (wirtualny napęd lub folder – w naszym przypadku jest to płyta z Windows XP Pro)

6. Klikamy na GO, i czekamy aż program przerzuci wskazane pliki na nasz nośnik. Po komunikacie „Job done” nasz pendrive jest gotowy.