Jak naprawić uszkodzony BIOS ?

Jak naprawić uszkodzony BIOS ?

7. Programujemy BIOS

Teraz jest najbardziej wyczekiwany moment- programowanie BIOSu :) Teraz w terminalu wpisz:

gdzie nazwa_pliku.bin zastępujesz plikiem, który chcesz wgrać do układu. Jeżeli jesteś z linuxem na Pan to wklej do folderu głównego o nazwie pi swój plik, a następnie podaj do niego ścieżkę i nazwę pliku. W takim przypadku linijka do terminala będzie wyglądać tak:

w tym momencie zaczyna się proces flashowania. Przed wgraniem nowego biosu nie trzeba czyścić układu, ponieważ jest to wykonywane automatycznie podczas operacji zapisu. Po około 6 minutach powinniśmy otrzymać następujące okienko:

2017-07-01-163407_1824x984_scrot

oznacza to, że proces programowania pamięci przebiegł prawidłowo i możesz śmiało włożyć BIOS z powrotem do płyty głównej. Po minucie niepewności na ekranie pacjenta zawitało menu konfiguracyjne BIOSu :)

P70629-215300

Teraz pozostało wlutować BIOS na swoje miejsce i wyczyść płytkę :)P70708-154012
P70708-154555

8. Częste problemy

Jeżeli z jakiegoś powodu, na terminalu wyświetlił Ci się napis FAILED. to sprawdź następujące rzeczy:

  • czy układ jest poprawnie połączony z Raspberry Pi
  • czy wgrywasz odpowiedni BIOS, czy np. wielkość pliku nie przekracza pamięci układu

Czasem zdarza się również, że układ podczas programowania złapie błąd i trzeba jeszcze raz uruchomić programowanie i powinno pójść. Gdy tak się nie dzieje to może oznaczać, że np. pamięć jest uszkodzona, albo plik, który próbujesz wgrać ma błąd. W takiej sytuacji:

  • sprawdź czy wgrywasz odpowiedni BIOS, jeśli tak to ściągnij go ponownie ze strony producenta i rozpakuj, bo poprzedni może być uszkodzony.
  • skontaktuj się z producentem płyty głównej/ laptopa z prośbą o podesłanie BIOSu

gdy wszystkie z powyższych zawodzą, to może ostatecznie oznaczać, że sam układ jest uszkodzony i musi zostać wymieniony.

9. Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało Ci się pozytywnie rozwiązać problem z BIOS’em. Ten prosty poradnik postarałem się opisać jak najbardziej dokładnie, aby nie było jakiś nie jasności. Natomiast jeżeli masz z czymś problem to śmiało pisz w komentarzach, albo na forum :)


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )