Instalacja karty ATI Radeon HD5450 w Lenovo ThinkCentre M58

Cześć,9ee98d554fba7d99
w internecie jest wiele informacji że Lenovo ThinkCentre M58 nie wspiera kart graficzny serii ATI Radeon HD5xxx. Mi natomiast udało się zainstalować kartę HD5450 i opiszę wam jak tego dokonać. Zapraszam ;)

Pierwsze co musisz wiedzieć to wszystkie operacje jakie wykonasz w swoim Lenovo ingerują głęboko w system, dlatego też nie odpowiadam za poniesione szkodzy w systemie. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność !!
Koniec straszenia zabieramy się do roboty ;) Pierwsze co trzeba zrobić to zaktualizować bios w komputerze. Możemy zrobić to z poziomu Windowsa albo z Boot CD, ja u siebie zrobiłem z Windowsa. System musi być 32bitowy (nie wiem czemu, ale tak mówi Lenovo także lepiej się posłuchać niż ryzykować na 64biotwym). Na tej stronie są biosy:

http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=MIGR-70892%2520

Pierwszy od góry (5cjy77usa.exe) ściągamy, następnie z drugiej pozycji otwieramy instrukcje (5cjy77usa.txt) i patrzymy na samej górze czy nasz komputer jest kompatybilny z biosem:

 

Jak nie wiesz jaką serie ma twój komputer to po prawej stronie na obudowie jest naklejka na której jest napisane.
Kolejna ważna kwestia to sprawdzić czy twój bios nie jest za stary- jak jest starszy od 5CKT28A to nie instaluj tego biosu co podałem. Wersje biosu sprawdzisz w samym biosie w pierwszej zakładce. Jak twój komputer spełnia powyższe założenia to możesz uruchomić program do flashowania biosu. Zanim go uruchomisz to powyłączaj wszystkie programy żeby żaden się nie gryzł z tym od flashowania. Po uruchomieniu klikasz przycisk żeby zaczęło flashowanie i cierpliwie czekasz i się modlisz żeby nie było zaniku prądu w domu :D Po sflashowaniu komputer uruchomi się ponownie. Można wejść do Biosu i zobaczyć czy jest nowa wersja biosu wgrana.
Najtrudniejsze już zrobione teraz trzeba w przypadku Windowsa 7 włączyć aktualizację systemu żeby był jak „najświeższy”. Po aktualizacji wyłączmy komputer i wchodzimy do biosu w zakładce Device > Video Setup i ustawiamy Select Active Video na PEG żeby szukał karty na magistrali PCI-E. Zapisujemy ustawienia i wyłączamy komputer.
Teraz wkładamy naszą kartą graficzną do komputera i uruchamiamy. Za pierwszym włączeniem komputera może nie wykryć karty, także trzeba popróbować parę razy żeby zaskoczyła. Jak już zaskoczy to będzie już cały czas wykrywana. Po uruchomieniu komputera może ją wykryć jako „Standard VGA Graphics Adapter.”. Teraz musimy usunąć stare sterowniki. Wchodzimy do Panelu sterowania > Programy i usuwamy Graphic Media Acelerator.
Pobieramy ten programik, który wykryje jaka karta jest w komputerze po czym ściągnie sterowniki. Zostało już zainstalować sterowniki. Proces instalacji raczej każdy potrafi zrobić to nie będę opisywać. Po ponownym uruchomieniu karta będzie gotowa ;)

 

ati

Co zrobić gdy po instalacji nadal jest „Standard VGA Graphics Adapter” ?

Trzeba wejść w tryb awaryjny i wejść w menadżera urządzeń. z listy wybrać naszą kartę Właściwość, wybrać zakładkę Sterowniki i na dole odinstaluj, potwierdzamy i nasza karta powinna zniknąć z menadżera. Restartujemy komputer i instalujemy jak wyżej podałem. Jak nadal nie pomaga to trzeba sprawdzić czy na pewno wszystkie sterowniki się odinstalowało, najlepiej po usuwać te co się zaczynają na Intel i potem po instalacji karty graficznej do instalować je przy użyciu ThinkVantage.


Mam nadzieję że się przydał ten tutorial i zapraszam do klikania „Lubię to!” w celu informowania o nowych wpisach na stronie ;)
Pozdrawiam