Budujemy drukarkę 3D #4

Extruder już mamy załatwiony to teraz zostały przewody do silnika i end stopu. Silniki, które kupiłem to unipolarne 6-przewodowe. Mają one jeszcze wyciągnięte po jednym przewodzie z połowy cewki. Te przewody z połowy cewki są mi zbędę to mogę je odciąć żeby się nie plątały. Przystępujemy teraz do lutowania przewodów z taśmy z tymi od silnika. Tutaj obowiązuje kolejność ich lutowania. We wstążce przewody od cewki powinny być przylutowane obok siebie  tzn.:

Początek cewki 1———————–
Koniec cewki    1———————–
Początek cewki 2———————–
Koniec cewki    2———————–
Kolejność ta jest tylko dlatego, aby przy podłączeniu do stepsticka nie pomieszały się cewki i silnik pracował prawidłowo. End stop lutujemy w schemacie NC-C, w tym przypadku przewody lutujemy po prostu do zewnętrznych wyprowadzeń przycisku.
Jak to się mówi, że „kij ma dwa końce” to teraz musimy zarobić wtyczki na „drugim” końcu wstążki. Zarobienie ich nie jest trudne, ale za to czasochłonne. Zarobienie ich zajęło mi godzinę, a jest ich tylko parę sztuk

20140706_220345
Zarobiony koniec wstążki

Tą wstążkę już skończyliśmy to teraz musimy zarobić tą od osi Y. Do niej będziemy potrzebować również 6 przewodów, 4 dla silnika i 2 dla end stopu. Procedura jest taka sama jak dla osi X.
Pozostało już tylko połączyć silniki Osi Z szeregowo. Szeregowe łączenie silników krokowych polega na łączeniu cewek pierwszych, pierwszego i drugiego silnika oraz drugich cewek silnika pierwszego i drugiego

stepper_motors_series_z_axis
Szeregowe łączenie silników krokowych

W praktyce (lutowaniu) wydaje się trudne, ale jest do zrobienia. Po całym dniu pracy to wszystko. Niby nie jest tego dużo ale prace te są strasznie pracochłonne. Jak na ten moment to jest bardzo zadowolony z efektów mojej pracy i już nie mogę doczekać się końca :)

 

20140707_172502


Jak spodobała Ci się nowa seria i chcesz być na bieżąco z tematem budowyto kliknij ‚Lubię to!‚, gdyż z facebooka się dowiesz o kolejnychczęściach workloga.
Pozdrawiam ;)