Kurs Eagle: Tworzenie schematów

 VI. Dodawanie oznaczeń

 

      Jak już skończyliśmy budować nasz schemat to pozostało uzupełnić go o nazwy i wartości elemetnów. W tym celu klikamy na NAME i klikamy na krzyżyk w elemencie (po środku na układach taki czerwony), gdzie wpisujemy nazwę i zatwierdzamy. Tak samo robimy dla wartości tylko, że kilkamy VALUE (obok Name).
schemat

     VII. Wyszukiwanie błędów

      Pozostało już nam tylko sprawdzić schemat pod względem połączeń w tym celu klikamy ERC. Na interesuje czy są jakieś Errory, jak nie ma to się cieszymy a jak są to trzeba je poprawić. Po kliknięciu na błąd zaraz nam się pokazuje co jest źle. Warnings informują nas o połączeniach zasilania, ale nie zawsze
 ERC
ERC pokazuje, iż nie zrobiłem żadnych błędów ;)
    VII. Zakończenie schematu

Na koniec można jeszcze dodać ramkę wokół schematu (Draw > Frame). Teraz zapisujemy nasz schemat. Jednak to co zapiszemy to jest w rozszerzeniu Eagle’a, a żeby to było jako obraz to musimy w tym celu wejść w File > Export > Image. W Resolution ustawiamy rozdzielczość naszego obrazu (analogicznie: i większa tym bardziej czytelny schemat). Klikamy Browse…, wybieramy lokalizacje obrazu, wpisujemy jego nazwę po czym zapisz i ok.

feriar lab kurs
Oto efekt naszej pracy
      Wspomnę jeszcze tyle, że jak tworzymy ścieżki od zasilania to warto wtedy podciągnąć do nich gniazdo np. goldpiny, żeby przy projektowaniu płytki mieć gotowe wprowadzenie zasilania. Wyprowadzenia zasilania (VCC i GND) mogą być tak zastosowane jak na zdjęciu wyżej, aby nie zaciemniać sobie schematu, a w domyśle przy tworzeniu płytki one będą połączone tzn. wszystkie VCC z sobą i wszystkie GND z sobą ale o tym już w kolejnym kursie tworzenie płytek.

      W poradniku przedstawiłem podstawy do zrobieniu schematu, gdyż program Eagle jest na tyle obszerny, że lepiej samemu go poznawać niż być „prowadzonym za rączkę”, warto jest poeksperymentować  z różnymi opcjami ;) Dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnej części kursu.


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)