Cześć,
dzisiaj chciałbym Wam naświetlić problem nie dogrzewającego się stołu w drukarce 3D, oraz parę sposobów co można zrobić w tej sytuacji, aby działał poprawnie. Zapraszam :)
O co chodzi tak na prawdę w nie dogrzewaniu się stołu ?
Jeżeli masz ten problem to pewnie nie muszę tłumaczyć, ale jeżeli z nim się nie spotkałeś, a chcesz sobie po prostu przeczytać to już tłumaczę. Problem nie dogrzewającego się stołu polega na tym, że po zadaniu temperatur około 100 stopni Celsjusza, albo i więcej stół nie może osiągnąć tej temperatury, przez co zamiast drukować z temperaturą na stolę 105 stopni, to my w rzeczywistości drukujemy z temperaturą np. 95 stopni Celsjusza.
Co jest przyczyną nie dogrzewania się stołu ?
Przyczyn jest wiele, ale większość zazwyczaj sprowadza się do:
- Spadków napięcia
- Niskiej wydajności prądowej zasilacza
- Uszkodzonego stołu
Podział może wydawać się uogólniony, ale zaraz poniżej zobaczysz, jak posprawdzać, co dolega twojej drukarce, że nie dogrzewa stołu. Opcję podane są w kolejności od najłatwiejszych do sprawdzenia do najtrudniejszych.
1. Spadki napięcia
Aby sprawdzić czy w naszym przypadku występują spadki napięcia na stole to wystarczy wziąć multimetr, bądź woltomierz i sprawdzić jakie mamy napięcie na stole. Jeżeli nasz stół jest zasilany napięciem 12V i mamy napięcie poniżej 11,8V (spadek napięcia 0,2V), to znaczy, że mamy problem z przepływem prądu w naszej drukarce. Jak widać, u mnie do stołu dochodzi napięcie 10,68V. Czyli o 1,32V za mało.
Rozwiązanie problemu:
- Wymiana przewodów na inne o przekroju 2mm ^2, jeżeli mamy o mniejszym przekroju
- Sprawdzenie połączeń lutowanych
- Sprawdzenie napięcia na zasilaczu
Jeżeli do stołu masz poprowadzone cienkie przewody, tzn. że nie są one w stanie przekazać tyle energii ile powinny, w związku z czym dochodzi do spadków napięcia.
Kolejnym problemem może być to, że przewody na trasie, elektronika sterująca – stół są „sztukowane” przez co na połączeniach lutowanych tych przewodów mogą występować spadki napięcia, albo uszkodzenia lutu, przez co nie ma poprawnego przepływu prądu.
Ostatnią rzeczą w tym punkcie jaką możesz sprawdzić, to napięcia na zasilaczu. Może być tak, że jest on za mocno obciążony, przez co jego napięcie wyjściowe spada. Tutaj musisz podłączyć się woltomierzem na wyjściu z zasilacza i sprawdzić czy pod maksymalnym obciążeniem (grzanie stołu i głowicy włączone) jego napięcie spada. Jeżeli spada to to są dwa wyjścia:
- Jeżeli masz regulację napięcia (zasilacze modułowe) to możesz trochę je podkręcić, potencjometrem obok terminala, żeby pod obciążeniem zasilacz gernerował 12V
- Jeżeli nie masz regulacji to prawdopodobnie czeka cię wymiana zasilacza
2. Prawidłowe chłodzenie
Jeżeli nie masz chłodzenia elektroniki w drukarce to wiedz, że skracasz jej życie. Zastosowane w elektronice Mosfety, działają tak, że jak ich temperatura rośnie to rezystancja drenu również rośnie co jest równe mniejszemu prądowi na wyjściu (prąd drenu). Przez co stół może nie otrzymywać tyle prądu na jakie ma zapotrzebowanie.
Rozwiązanie problemu:
- Wiatrak chłodzący na elektronikę
- Wymiana Mosfetu
3. Poprawność połączeń oraz uszkodzenia stołu.
Jeżeli masz stół typu MK2B, albo inny na bazie laminatu z miedzianymi ścieżkami jako grzałka, to sprawdź go czy nie jest uszkodzony. Odkręć go i sprawdź czy ścieżki nie od piekły się od laminatu, tzn. czy się nie odkleiły od laminatu. Sprawdź czy przewody przy połączeniu ze stołem nie są przepalone, sprawdź również rezystancję stołu i porównaj ją z wartością podaną przez producenta. Normalnym jest, że stół mógł się „skończyć”.
Jeżeli masz stół aluminiowy, z rezystorami mocy to zobacz, czy gdzieś nie przepalił się przewód przy połączeniu z rezystorem, oraz sprawdź rezystancję stołu, czy ma taką jaką zaprojektowałeś, albo jaka wynika z teorii (Obliczenie rezystancji zastępczej).
Sprawdź jeszcze czy przy podłączeniu do elektroniki sterującej, przewody od stołu są dobrze dokręcone, ponieważ źle dokręcone przewody mogą spowodować złe przewodzenie, gniazdo może iskrzyć przez co może dojść nawet do zapłonu.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że przy pomocy tych porad rozwiążesz swoje problemy z nie dogrzewaniem stołu. Zatem podsumowując, najważniejszym jest, żeby połączenia elektryczne były wykonane zgodnie ze sztuką i były przy tym wykorzystane przewody o odpowiednim przekroju. Jeżeli to mamy dobrze wykonane to o wiele łatwiej będzie nam się szukać problemu lub w ogóle go unikniemy ;)
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnymi przemyśleniami to śmiało wykorzystaj sekcję komentarzy poniżej bądź nasze forum ; )