Oświetlenie podjazdu – Projekt DriveLight

Oświetlenie podjazdu – Projekt DriveLight

Pewnie nie raz spotkaliście się z problemem, szczególnie w nocy, gdy podjeżdżając do miejsca garażowania auta, jest bardzo ciemno, a żeby zapalić światło na np. podjeździe to trzeba specjalnie wyjść z auta. A gdyby tak ułatwić sobie życie i stworzyć czasowe, zdalnie uruchamianie światła z auta ? Dzisiaj pokażemy Wam taki projekt. Gorąco zapraszamy :)

drivelight

Sercem naszego układu będzie Arduino Pro Mini. Do odbioru danych skorzystamy z gotowego modułu RF, który nosi nazwę SC2272, który bez problemu radzi sobie z grubymi ścianami (wiem po swoim przykładzie). Dzięki wykorzystaniu takiego modułu zdecydowanie ułatwiamy sobie życie, ponieważ wstępnie projekt miał powstać na modułach nRF24L01+ lecz ich zasięg w przypadku grubych ścian drastycznie spadał. Dodatkowo sprawa się „komplikowała” po przez zaprojektowanie pilota. Dlatego wybór takiego modułu jest jak najbardziej uzasadniony.
Zasilanie do układów jest doprowadzane przy pomocy układu 7805 (IC1) oraz LM1117-3,3 (IC2). Część logiczna jest zasilana napięciem 3,3V, natomiast cewki w przekaźnikach napięciem 5V.
Sterowanie obwodami dużej mocy jest zrealizowana na przekaźnikach (R1,R2), które są w stanie znieść obciążenie 10A przy 240VAC. Dodatkowo, część logiczna układu jest zabezpieczona przy pomocy transoptorów (OK1, OK2), których celem jest zablokowanie wysokiego napięcia w razie uszkodzenia przekaźnika. Dodatkowo układ wyposażony jest w gniazdo rozszerzeń (JP4), który może posłużyć w przyszłości do podłączenia modułu Wi-Fi, np. ESP8266.

Program obsługujący Arduino jest w zasadzie prosty. Ponieważ po odebraniu sygnału przez układ SC2272, wystawia on stan wysoki na dane wyprowadzenie korespondujące z zaprogramowanym przyciskiem na pilocie, w związku z czym naszym zadaniem jest zbadać czy na tym pinie pojawił się stan wysoki czy nie. Następnie sprawdzane jest czy po 100ms od wystąpienia sygnału dalej jest stan wysoki. Jeżeli tak, to wysyłany jest stan wysoki na tranzystory Q1 lub Q2 (w zależności które zaprogramujemy), które to z kolei „uruchamiają” wybraną przez nas cewkę przekaźnika, powodując zamknięcie obwodu dużej mocy. Następnie odliczane jest 300 sekund co jest równoznaczne z czasem 5 minut. Przez 5 minut nasz przekaźnik będzie uruchomiony. Następnie po 5 minutach przekaźnik jest wyłączany i program dalej oczekuje na stan wysoki podany z odbiornika. Żeby wyłączyć oświetlenie przed upływem 5 minut, to możemy skorzystać z przycisku resetującego mikrokontroler (jest on wyprowadzony na płytkę).

p60914-213900

Pełny opis układu, montaż, oraz instalacja w układzie oświetlenia dostępna jest na naszym forum:

(KLIK!)

Filmik z pracy układu: