Cześć,
dzisiaj pokażemy Wam projekt, od którego tak na prawdę powinien zacząć każdy, kto chce profesjonalnie czy też hobbystycznie zajmować się elektroniką. Tym projektem jest pochłaniacz oparów lutowniczych. Zapraszamy do zapoznania się ze sposobem budowy takiego pochłaniacza :)
Co będziemy potrzebować:
- 1x wentylator łazienkowy lub wiatrak od komputera min 10×10 cm
- 1x filtr węglowy
- 1x obudowa, ja swoją wykonałem ze sklejki, ale równie dobrze może to być jakaś gotowa, plastikowa
- jakieś śruby, gwoździe
- opcjonalnie jakiś lakier do zabezpieczenia lub pomalowania obudowy
Czemu ten projekt jest taki ważny ?
Jak wiadomo ze zdrowiem nie ma żartów. Podczas długich godzin spędzonych przy montowaniu jakiegoś projektu zdarza się, że bardzo dużo lutujemy, generując tym samym dużo trujących oparów, które dostają się bezpośrednio do naszego organizmu po przez drogi oddechowe. Aby zabezpieczyć się przed efektami ubocznymi tych oparów tj. bóle głowy, ogólne złe samopoczucie należy zaopatrzyć się w taki pochłaniacz oparów. Wykonanie takiego pochłaniacza nie jest drogie, a może nam bardzo ułatwić życie. W moim przypadku koszta szacuje na 15zł, bo nie miałem filtra węglowego, lub 50zł przy zakupie wszystkich potrzebnych elementów. Dlatego jeżeli masz np. stary wiatrak komputerowy, obudowę po kasecie VHS, jakiś zasilacz 12V to koszta też się znacznie minimalizują, praktycznie do zakupu filtra węglowego.
Projekt obudowy i montaż
Projekt obudowy wygląda jak na obrazkach poniżej. Głównym założeniem było wykonanie jej ze sklejki 6mm. Więc przystąpiłem do planowania obudowy. Na start pobrałem zewnętrzne wymiary wiatraka, a następnie do tych wymiarów dopasowałem zewnętrzne ścianki. Aby wzmocnić obudowę to wstawiłem w środku przedziałek z otworem na wiatrak. Na tył obudowy wstawiłem filtr węglowy, żeby co cięższe cząstki oparów osiadały w tym filtrze.
Po wykonaniu projektu przystąpiłem do wycięcia potrzebnych elementów ze sklejki, a następnie przy pomocy kleju do drewna oraz gwózdków dekoracyjnych zmontowałem obudowę otrzymując taki efekt:
Następnie przy pomocy bezbarwnego lakieru w sprayu zabezpieczyłem powierzchnię, jednocześnie ją nabłyszczając. Po tak zakończonym procesie przyszedł moment na wycięcie oraz zamontowanie filtra węglowego. Po wycięciu filtra przytwierdziłem go zszywkami tapicerskimi do sklejki. Sam zszywacz ustawiłem na mniejszą moc, żeby nie przebić na wylot sklejki:
Zamontowany filtr prezentuje się następująco:
Pozostał już tylko montaż wiatraka i przetestowanie pochłaniacza:
Film z pracy pochłaniacza:
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij ?Lubię to!? bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail informację. Jeżeli masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić własnym projektem to opisz go na forum i zgarnij możliwość opublikowania go na stronie głównej feriar-lab. Gorąco zapraszamy do komentowania ;)