Nakładanie soldermaski w domowych warunkach

20120725259      Pewnikiem wielu z was chciało aby wasze płytki drukowane wyglądały jak profesjonalnie wykonane płytki w firmach zajmujących się ich wyrobem. W tym poradniku chcę wam pokazać jak w prosty sposób przybliżyć ich wygląd do profesjonalnego.
Najpierw musimy się zaopatrzyć w:
  1. farbę do szkła termoutwardzalną albo tzw. soldermaskę
  2. pędzelek nylonowy
  3. kartkę
  4. żelazko
  5. jakis ostry przedmiot np. gwóźdż albo cyrkiel
20120725254
przygotowana płytka do nałożenia farby
      Więc zaczynamy. Przede wszystkim otworów w płytce nie wiercimy, potem możemy sprawdzić płytkę czy wszystkie ścieżki są nie po przerywane, jeśli z płytką jest wszystko ok to przecieramy ją z brudu oraz kładziemy ją na papierze.
20120725257
nałożona farba
      Teraz pędzelkiem nylonowym nakładamy cienką warstwę farby. W tym kroku najlepiej jest omijać powtórnych pociągnięć pędzlem, albo tak poprawić farbę jak już trzeba żeby nie było widać smug po pędzlu. Obracamy teraz żelazko „do góry nogami” i ustawiamy na 3 kropki (max). Przygotowaną płytkę kładziemy* na stopie żelazka farbą do góry i czekamy 25-30min. Po tym czasie ściągamy płytkę i czekamy aż  ostygnie. Teraz czymś ostrym wydrapujemy farbę w miejscach gdzie są pady (miejsca lutownicze)
20120725259
Płytka po wydrapaniu padów

Pozostało już nam tylko wywiercić otwory i nałożyć cynę na pady. W taki sposób nasza płytka otrzymała profesjonalny wygląd. Można również poeksperymentować z lakierami w celu nabłyszczenia płytki ale może to się skończyć rozcieńczeniem soldermaski i wtedy płytka już nie będzie tak dobrze wyglądać


Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to kliknij ‚Lubię to !‚.
Pozdrawiam ;)